کد :19225 13 آبان 1394 127 دسته : دهان و دندان , سلامت همیار آسان طب

آنچنان که خود می دانید استخوان فک به استخوان های سر متصل است . مفصلی که مردمان عادی به آن مفصل فک می گویند پزشکان مفصل تمپور و مندیبورلار می نامند .علل بیماری های مفصل فک بسیارند . این مشکل می تواند آرتریت باشد که در تمامی مفاصل بدن احتمال بروز دارد . عدم وجود نظم در قرارگیری دندان ها نیز می تواند موجب وارد آمدن صدماتی به فک شود .

فک

فک

چه هنگامی به پزشک خود مراجعه کنید .

– اگر درد یا ناراحتی همراه با صدای تق تق در هنگامی که فک را باز و بسته می کنید وجود داشته باشد .

– دندان قروچه داشته باشید .

علایم صدای ی غیر معمول فک

عضلاتی که حرکات فکها ی شما را کنترل می کنند ، با هماهنگی بسیار با یکدیگر کار می کنند و بدین ترتیب به شما مجال می دهند تا فک خود را به آرامی و بدون مشکل و سر و صدا باز و بسته کنید . اما اگر این ماهیچه ها خسته شوند و یا از آنها زیاد استفاده شود و یا اگر به جویدن غذای سفتی بپردازید ، آنگاه دیگر آنها به خوبی کار نخواهند کرد ، یکی از آنها فکتان را به یک سو می کشد و دیگری به سوی دیگر و در کل دیگر به صورت هماهنگ فعالیت نمی کنند ، در این هنگام است که فک به سر وصدا می افتد . دندانپزشکان می گویند ایجاد صدا توسط فکها شایع است . آنچه موجب بروز مشکل و عصبانیت می شود ، نزدیکی فک و گوش است .

در برخی موارد این معضل همراه با علائمی دیگر بروز می کند که از آن جمله است سردرد ، گردن درد ، سفتی و یا دشواری باز کردن و بستن دهان . به گزارش آسان طب مشکل خطیر تر ، بیماری مفصل فکها است . مشکل در این مفصل هنگامی بروز می کند که عضلات و رباط های حمایتی آن دچار کشیدگی و بی سامانی شوند . اگر قسمت های استخوانی در وضعیت مناسبی قرار نگیرند آنگاه ممکن است بر روی یکدیگر سائیده شوند .

دندان قروچه ، سائیدن دندان ها بر روی یکدیگر در هنگام خواب ، احتمال بروز مشکلات دیگر را افزایش می دهد . این وضعیت نه تنها یکی از شایع ترین مشکلات دندانپزشکی است ، بلکه 90 درصد مبتلایان به بروز صداهای فکی ، دچار دندان قروچه می شوند که خود می تواند موجب تغییر شکل فک و اسیب به آن شود .

تسکین علایم

صداهای فک تحریک کننده اند ، چرا که شنیده می شوند . اما تا هنگامی که درد صورت و یا تغییر شکل عضلات و یا استخوان های فک رخ ندهد ، پزشکان کار زیادی نمی توانند انجام دهند .

در اینجا توصیه هایی برای کاهش سر وصدای فکها بیان خواهند شد .

آدامس نجوید . جویدن آدامس موجب کشیدگی مداوم ماهیچه ها و مفاصل فک می شود .

غذاهای سفت نخورید . هرگز گوشت و سبزیجات سفت نجوید و از خوردن ساندویچ های پهن بپرهیزید . چرا که این ها فشار زیادی برفک وارد می آورند .

به دندانپزشک مراجعه کنید . از وی بخواهید مشکلات دندان و فکها شما را بررسی کند .

.صداهای فک

علایم مشکلات فک

آنچنان که خود می دانید استخوان فک به استخوان های سر متصل است . مفصلی که مردمان عادی به آن مفصل فک می گویند پزشکان مفصل تمپور و مندیبورلار می نامند .

این مفصل در حوزه ی دندانپزشکی یکی از نواحی پر ابهام است . دکتر ون هی وود در ادامه می گوید: علل و اثرات مشکلات این ناحیه نیز بسیار گیج کننده اند . یکی از علایم بیماری های مفصل فک درد در صورت و یا سر است . همچنین ممکن است در هنگام باز و بسته نمودن دهان صدای تق تق مانندی ایجاد کند ، البته وجود این صدا حتما به معنی بیماری مفصل فک و دهان نمی باشد . این مفصل ممکن است ملتهب و متورم شود . مفصل آسیب دیده ممکن است در حالت باز یا بسته قفل شود . عضلات و رباط های این ناحیه نیز ممکن است کشش پذیری خود را از دست داده و موجب عقب کشیدگی چانه شوند . جراحات این مفصل هم چنین ممکن است موجب سر درد ، دندان درد و یا ایجاد صدای زنگ در گوش شوند . درد عضلات و رباط های فک ممکن است در همان ناحیه باشد و یا به ماهیچه های دیگر مناطق نظیر گردن وشانه نیز نیز سرایت کند .

علل بیماری های مفصل فکها بسیارند . این مشکل می تواند آرتریت باشد که در تمامی مفاصل بدن احتمال بروز دارد . عدم وجود نظم در قرارگیری دندان ها نیز می تواند موجب وارد آمدن صدماتی به فک شود .

در نهایت عفونت های سینوس و یا دندان درد می توانند موجب وارد آمدن فشار بر عضلات صورت شده حالتی به وجود آورند که ممکن است با بیماری های فک اشتباه شود .

درمان مشکلات فک

از آنجا که منابع احتمالی متعددی در این مشکل نقش دارند ، برای تسکین آلام می توان اقدامات متعددی انجام داد . پیش از آنکه که به پزشک مراجعه کنید نکاتی وجود دارند که باید از آنها آگاه شده و آنها را امتحان کنید .

جراحی آخرین راه است . دکتر هی وود توصیه می کند : هرگز در اولین گام تقاضای جراحی نکنید. در ابتدا پزشک باید عوامل دخیل در بروز مشکل را تعیین کند . جراحی اصولا آخرین راه حل است. در ابتدا شما می توانید با مصرف مسکن درد را از بین ببرید .

بر روی چانه فشار نیاورید . در صورتی که از درد فک رنج می برید بهترین وضعیت برای خوابیدن ، خوابیدن به پشت و یا به پهلو است . خوابیدن بر روی شکم بیشترین فشار را به گردن و چانه وارد می اورد .

تنش را از خود دور کنید . شمار زیادی از افراد هنگام وارد آمدن استرس ، عضلات صورت و گردن را منقبض می کنند . سعی کنید به صورت خودآگاه عضلات این ناحیه را شل کنید به ویژه هنگامی که به کار می پردازید . در این شرایط در حالی که دهان بسته است ، دندان های بالا و پایین از یکدیگر جدا می شوند .

از محافظ دهان استفاده کنید . یک دندان پزشک که مشکلات فک را درمان می کند می تواند ابزار ویژه ای برای برطرف نمودن مشکل در اختیار شما قرار دهد که فشار را از روی فک برداشته عضلات صورت را آرام و شل کند . یک گیره محافظ که در انتهای فک ، در دهان ، قرار می گیرد .

به یک متخصص مراجعه کنید . به یک جراح فک و صورت و یا دندانپزشک با سابقه کار در این زمینه مراجعه کنید .

منبع :

asanteb.com

نظرات