کد :19227 13 آبان 1394 115 دسته : سلامت همیار آسان طب

التهاب ناشی از کریستال های اسیداوریکی است که در مفصل به وجود می ایند . نقرس ناشی از ناتوانی بدن در متابولیسم پروتئینی به نام پورین است ، که منجر به تولید مقدار زیادی اسیداوریک می شود . در برخی افراد این ضایعه ارثی و در برخی دیگر عارضه دارویی است .

مفصل

مفصل

التهاب مفصل

علایم

احساس میکنید یک بخاری برقی کوچک در مفصلتان وجود دارد و فردی درجه حرارت آن را بسیار بالا برده است . مفصل سرخ ، داغ و سوزناک شده است . این واضح است که بخاری برقی در کار نیست بلکه احتمالا آرتریت ، شایع ترین علت التهاب مفصل ، رخ داده است . معمول ترین نوع آرتریت ، استئو آرتریت است . در این حالت خارهای ظریف بر روی سطح استخوانی مفصل به وجود می آیند . این خارها موجب تحریک و جراحت عضلات ، رباط ها و زردپی های اطراف مفصل می شوند و بدین ترتیب التهاب رخ می دهد .

نقرس ، نوع دیگری از آرتریت است که حمله التهاب مفصل نقطه ای آن ، که اغلب در انگشت بزرگ پا رخ می دهد ، تا یک هفته ادامه دارد . التهاب ناشی از کریستال های اسیداوریکی است که در مفصل به وجود می ایند . نقرس ناشی از ناتوانی بدن در متابولیسم پروتئینی به نام پورین است ، که منجر به تولید مقدار زیادی اسیداوریک می شود . در برخی افراد این ضایعه ارثی و در برخی دیگر عارضه دارویی است . عامل سوم که موجب بروز آرتریت می شود ، روماتیسم مفصلی است . این ضایعه یکی از انواع بیماری های خود ایمنی است ، که در آن ها سامانه دفاعی بدن ، برخی از اعضا را به عنوان یک جسم خارجی می شناسد و به آنها حمله ور می شود . در روماتیسم مفصلی ، عضوی که بیگانه تصور می شود ، مفاصل می شود . یک عفونت نیز می تواند موجب التهاب مفاصل شود .

دو عامل دیگر التهاب مفاصل که از شیوع کمتری برخوردارند ، پلی میالژیا روماتیکا و نوعی آرتریت به نام اسپوندیلیت آنکیلوزان می باشند .

و دست آخر هر گونه جراحت و یا ضربه ای به مفصل حتی اگر مدتی از آن گذشته باشد می تواند موجب بروز التهاب گردد.

.

درمان التهاب مفصل

نیمی از درمان التهاب مفصل تشخیص علت است . التهاب ناشی از جراحت مفصل عموما واضح است . در مواردی غیر از این ، تشخیص مبهم و در حوزه تخصصی یک پزشک است .

برای تشخیص علت ممکن است لازم شود وی مقداری از مایع مفصلی را با سوزن بکشد . احتمال دارد این مایع در اثر جراحات تازه خونی باشد ، یا در آن باکتری عامل عفونت ، اسیداوریک و یا موادی که نشان دهنده ی التهاب ناشی از یک جراحت قدیمی است ، وجود داشته باشد .

.

توصیه هایی برای تیکین التهاب در آرتریت

آرتریت یک مشکل جدی است و شما باید با پزشک خود در تدوین یک برنامه راهبردی برای فائق آمدن بر این مشکل همکاری کنید . در ادامه چند توصیه برای التیام التهاب خواهد آمد .

مفصل را ببندید . با استفاده از یک باند کشی مفصل خود را ببندید تا بدین وسیله مفصل ملتهب و دردناک را ثابت نگه دارید . پزشک باید بررسی کند که آیا سفتی پانسمان کافی است . از وی بخواهید تعیین کند چه مدتی بایست پا بدون حرکت باقی بماند .

ظرف های شام را روز بعد بشویید . اگر به روماتیسم مفصلی مبتلا هستید ، ظرف های شام را صبح روز بعد بشویید . بسیاری از مبتلایان به دست درد تمایل دارند ظرف ها را صبح بشویند .چرا که آب گرم در آنها احساس بهتری پدید می آورد .

با دقت داروهایتان را مصرف کنید . روماتیسم مفصلی عموما با درمان های ترکیبی شامل متو ترکسات و داروهای ضد التهابی غیر کورتونی به خوبی بهبود می یابد . البته داروهای ضد التهابی غیر کورتونی ممکن است موجب آسیب به معده شوند ، لذا برنامه ی درمانی خود را با دقت پیگیری کنید . به گزارش آسان طب اگر در اثر درد زمین گیر شده اید ، ممکن است برای شما داروهای استروئیدی (کورتونی) تجویز شود ، بدین ترتیب تا ظهور تاثیرات متوترکسات درد و التهاب به سرعت تخفیف پیدا می کند .

.

نقرس

دردهای نقرس را از خود دور کنید

بالا بگیرید . مفصل مبتلا را بالا بگیرید و به آن استراحت بدهید . حملات نقرس معمولا بیشتر از چهل تا هفت روز طول نمی کشند .

اسید را بشویید . بسیار آب بنوشند تا اسید اوریک را از بدنتان بیرون بریزید و مانع تشکیل سنگ های اسید اوریکی در کلیه شوید .

به طور کوتاه مدت از دارو استفاده کنید . بهترین سلاح های دارویی مبارزه با نقرس ، داروهای ضدالتهابی هستند که معمولا به صورت کوتاه مدت تجویز می شوند . برای درمان درد ، علاوه بر کاهش التهاب گاهی پزشکان ایندومتاسین ، ناپروکسن یا دیکلوفناک تجویز می کنند . بیشترین دارویی که تجویز می شود کلشی سین است که معمولا بسیار موثر است . اگر حمله بسیار شدید باشد ممکن است پزشک قرص و یا آمپول استروئیدی مانند کورتون تجویز کند .

سایر داروهایتان را بررسی کنید . برخی داروها می توانند باعث بروز حمله نقرس شوند . مثلا برخی داروهای مدر می توانند باعث احتباس اسید اوریک شوند . از پزشک خود بخواهید داروهایتان را بررسی کند و در صورت لزوم آنها را تعویض کند .

از پورین اجتناب گنید . در بسیاری از موارد نقرس با دارو کنترل می شود . اما محدود کردن مصرف غذاهای سرشار از پورین مانند گوشت قرمز ، عصاره گوشت ، برخی غذاهای دریایی مانند ماهی کولی ، ساردین و شاه ماهی ممکن است در افرادی که سطح اسید اوریک خونشان بالا است لازم باشد . اینها تنها برخی از متهم ها هستند که می توانند زمینه ساز حمله شوند ، برای محافظت بیشتر از پوریت از پزشکتان درباره دارویی به نام آلوپورینول که سطح اسید اوریک خون را پایین می آورد ،سوال کنید .

منبع :

ASANTEB.COM

نظرات