کد :19774 19 آبان 1394 152 دسته : تغذیه , سلامت همیار آسان طب

خرما سرشار از ویتامین های B، A، C، D، E است . ویتامین A موجود در آن برای رشد و نمو بدن مفید بوده و در محافظت بافت ها در برابر عفونت ها (به خصوص عفونت های مخاطی) و در تقویت بینایی نقش مهمی دارد.

خرما

خرما

 

خرما  و خواص آن

. از فواید خرما اینست که با کمبود منیزیوم قند در ادرار پیدا میشود وجود منیزیوم برای کلیه ها و مثانه ضروری تشخیص داده شده که می توان با خوردن دو، سه دانه خرما در روز رفع نیازنمود .

.خرما از پرخوری جلوگیری می کند، خرما سرشار از عناصر و املاح معدنی است، میوه ای بهشتی و مورد تاکید “خداوندمتعال”است. خرما خواری ، زنده خواری است، دفاع بدن را بالا می برد و هضم و جذب را آسان می کند- آن پاک کننده روده ها و دافع سموم است و تعدیل و اصلاح کننده مزاج است. این میوه جبران کننده مواد از دست رفته جسم و مساعدلوزالمعده و تقویت کننده غدد تناسلی و قوه باه است. فواید خرما بسیار متنوع است .

.به عقیده برخی از صاحب نظران علوم غذایی یبوست های مزمن را نیز برطرف میکند.

.در خرما ماده ای به نام دیوستولنس کشف و استخراج نموده اندکه می توان آم را “کورتیزن گیاهی”نامید و مانندکورتیزن انسانی در بدن بهترین داروی ضدحساسیت و آلرژی محسوب شده و برای مبتلایان به بیماریهای روماتیسم ، پوست و چشم، که در نتیجه حساسیت به وجودآمده ، داروی ارزنده ای به شمارمیرود . همچنین نیز به علت داشتن کورتیزن گیاهی همین عمل را انجام می دهد و ریشه حساسیت را در بدن از بین میبرد و در نتیجه ، کسی که حساس نباشد ، حلیم و بردبار است مضافا‍ اینکه در تمام التهابات پوستی ، چشمی ، داخلی ، گوشی و…. میتوان خرما را مصرف کرد. فواید آن بسیار متنوع است .

.وجود پتاسیم و منیزیم در خرما درتعادل الکترولیت ها و یون های بدن نقش های مؤثری داشته و در شستشوی خون از مواد زاید اثری شگرف دارد.

.برای دفع و خنثی سازی حرارت و گرمی خرما باید پس ازمصرف آن چند دانه بادام و یا یک انار ملس یا یک عدد خیار را میل نمود.

.برای جلوگیری از اثر و نفوذ مواد قندی آن روی دندان ها ، باید پس از مصرف خرما بلافاصله دندان ها را خوب با آب شستشو داد .

.طبق سفارش برخی متخصصان علوم تغذیه؛زمان مناسب خوردن آن صبح به خاطر ایجاد انرژی در طول روز و عصر است، تا کمبودها و خستگی روزانه را جبران کرده و زمینه را برای پرهیز از پرخوری در شب فراهم سازد.

.”آهن آن چون زیاد است”می توان با خوردن روزانه 15 گرم خرما،رفع نیازمندی به عنصر آهن نمودو کم خونی یا عوارض کمبود آهن رابرطرف نمود.

.”خرما املاح منیزیوم داشته”و از این جهت فوق العاده اهمیت دارد،پروفسوردلبه و دیگر دانشمندان عقیده دارند که در موارد کمبودمنیزیوم، زمینه برای ابتلا به سرطان آمده است. فواید آن بسیار متنوع است . طبق آمارهای به دست آمده در مناطقی که خرما بیشتر خورده می شود موارد ابتلا به سرطان کمتر است .

.از فواید آن می توان گفت که منیزیوم اثرمخصوصی در درمان جوش و غرور جوانی دارداز این رو جوانانی که در سن بلوغ قرار میگیرند و در نقاط معتدل و سردسیر زندگی می کنند، (در مناطق غیر خرما خیز) میتوانند روزانه دو، سه عدد خرما بخورند.

آشنایی با برخی از فواید خرما

ویتامین های موجود در خرما

خرما سرشار از ویتامین های B، A، C، D، E است. ویتامین A موجود در آن برای رشد و نمو بدن مفید بوده و در محافظت بافت ها در برابر عفونت ها (به خصوص عفونت های مخاطی) و در تقویت بینایی نقش مهمی دارد. فواید آن بسیار متنوع است . پس ویتامین های خرما متنوع است .

چیپس خرما

فواید آن گوناگون است و فرآورده های زیادی دارد . چیپس خرما فرآورده ای از آن است که بسیار خوشمزه است و طرفداران زیادی دارد . به گزارش آسان طب  برای تهیه چیپس خرما کافی است ابتدا آن را شسته و سپس خشک خشک کنید .بعد هسته آن را جدا کنید و سپس با چاقو یا هر وسیله دیگری به قسمت های کوچک تقسیم کنید. حال باید آن را در مقدار خیلی کم از ترکیب مقدار کم شکر ویک لیوان آرد غلت دهید تا چیپس خوشمزه تان آماده شود .

منبع :

asanteb.com

نظرات