کد :19968 20 آبان 1394 161 دسته : تغذیه , سلامت همیار آسان طب

ترخون قدرت دفاع بدن را در برابر بعضي ويروس ها مانند ويروس آبله و باكتری هايي مانند باكتری حصبه زياد مي كند . ترشك يك گياه پاك كننده است كه برای درمان مشكلات پوستي مانند اگزما ، پسوريازس و آرتروزو روماتيسم شهرت دارد . اين گياه يك مسهل ملايم و محرك دستگاه گوارش است .

ترخون

ترخون

سبزیجات

سبزیجات گروهی از مواد غذایی هستند که برای بدن و سلامتی انسان ها بسیار لازم و ضروری است. باید بدایند که سبزیجات دارای آنتی اکسیدان و همچنین انواع ویتامین ها هستند . در مورد ویتامین های موجود در سبزیجات باید گفت که این ویتامین ها از خانواده پولی فنول ها و کاروتنوئیدها می باشند . سبزیجات و آب سبزیجات  سنتزی نیستند بلکه کاملا طبیعی است و نقش مکمل را بازی می کند . یک مکمل غذایی قوی و صد در صد طبیعی که می توان با خیال راحت از آن استفاده کرد .

ترخون

ترخون تازه حاوي 3 درصد اسانس روغني شامل اسراگول و ترپن و تانن است.

خواص و اثرات دارويي :

طبع ترخون طبق نظر حكماي طب سنتي خيلي گرم و خشك است و نوع وحشي آن خيلي گرم تر و خشك تر از نوع پرورشي آن است. ترخون داراي خواص اشتها آور ، ادرارآور ، ضد اسكوربوت ، به طور خفيف ضد كرم ، رفع سكسكه ، رفع درد مفاصل ، قاعده آور ، معطر ، محرك ، مقوي معده ، ضد غابه دم ، رفع قاعدگي هاي دردناك، درمان سرطان ، دفع كننده اي گازها و اخلاط بدن و كم كننده اضافه رطوبات بدن مي باشد .

ترخون از گروه سبزیجات است و  قدرت دفاع بدن را در برابر بعضي ويروس ها مانند ويروس آبله و باكتري هايي مانند باكتري حصبه زياد مي كند. و چنانچه ترخون خشك را با رازيانه دم كرده و تناول نماييد قدرت اثر آن دو چندان است.

مصرف ساليانه آن قدرت جنسي را ضعيف مي كند .  براي جلوگيري از خونريزي لثه و التيام  زخم هاي دهان مفيد است  و بادها و اخلاط  لزج را تحليل مي برد و گرفتگي مجاري را باز مي كند و خشك كننده رطوبت ها است.

توجه :

براي گرم مزاجان مضر است و اسراف در خوردن ترخون موجب قطع قواي جنسي مي شود و بايد با بقولات سرد خورده شود.

همچنين ترخون براي سرفه خوب نمي باشد و ايجاد خشونت سينه مي كند لذا بايد با عسل خورده شود.

مشخصه بارز اين گياه تلخ بودن و كمي مخدر و تا مدتي حس چشايي را كاهش مي دهد. و خیلی بدخور است .

.

ترشک

ترشک

ترشك حاوي تركيباتي شامل املاح اكسالت و اسيد اكساليك و پتاسيم بينوكسالت و اسيد پتاسيم است.

طبيعت ترشك سرد و خشك است و داراي قوه اعتياد آور است. ترشك داراي خواص اشتها آور ، تصفيه كننده خون ، هضم كننده غذا ، ادرارآور، ملين و قابض است.

از اين گياه در موارد رفع اسهال و خونريزي رحمي ، قطع اخلاط خوني ، بواسير ، قطع ترشحات رحمي مي توان استفاده كرد.

خواص ترشک

ترشك از داروهاي شفابخش سنتي اروپاييان است و يك پاك كننده قوي داخل بدن است . ريشه گياه يك ملين ملايم است. علاوه بر اين كه كبد را فعال مي كند و گياه درمانگرها آن را در درمان جوش هاي پوست موثر مي دانند برگ هاي تازه ترشك آسيب هاي ناشي از تيغ هاي گياه گزنه را التيام مي بخشد.

اين گياه را معمولا در تركيب تونيك بهاري و در تركيبات تقويتي براي جبران كمبود غذاهاي ضعيف زمستاني استفاده كرده اند. امروزه ترشك را يك داروي مفيد براي دستگاه گوارش مي دانند كه به عنوان گياهي پاك كننده براي درمان بسياري از مسموميت ها به كار مي رود .

ترشك پاد زهر معروف براي درمان سوزش گزنه است .  يك برگ تازه له شده آن را روي سطح آسيب ديده بماليد . به علت داشتن آهن كه در ريشه اين گياه موجود است .  از گرد ريشه آن براي رفع كم خوني استفاده مي شود و خوردن روزانه تا 3 گرم آن در اين مورد مفيد است .

در چين در استعمال داخلي به عنوان ملين و تب بر و باد شكن استفاده مي شود.

ترشك يك گياه پاك كننده است كه براي درمان مشكلات پوستي مانند اگزما ، پسوريازس و براي درمان آرتروزو روماتيسم شهرت دارد. اين گياه يك مسهل ملايم و محرك دستگاه گوارش است .

ترشک سرشار از ويتامين C است اشتها را زياد مي كند خون را تصفيه مي كند و كمبود ويتامين بدن را برطرف مي كند .
همچنين ترشک براي جبران كمبود غذاهاي زمستاني استفاده مي شود. به گزارش اسان طب امروزه دستگاه گوارش به عنوان گياهي پاك كننده دستگاه گوارش براي رفع مسموميت هاست .

ترشك براي رفع كردن هر نوع تنبلي و رخوت از جمله براي درمان يبوست مفيد است .

برگ ترشگ گونه هاي بالا شيرين است و ريشه عمودي و در حد يا انگشت است كه عموما تلخ و تونيك و مقوي و ملين است .

منبع :

asanteb.com

نظرات

*

code