کد :19970 20 آبان 1394 83 دسته : سلامت همیار آسان طب

غده سیب زمینی حاوی مواد هیدرات كربن ها ، نشاسته ، گلوكز و ... مختلف می باشد . عصاره شنگ مقوی است و آشامیدن عصاره آن با سركه رقیق برای جلوگیری از خونریزی رحم نافع است . بامیه از گروه سبزیجات است و حاوی مواد مفید مختلفی از جمله کلسیم – تیامین – ویتامین c می باشد .

سیب زمینی

سیب زمینی

سیب زمینی

غده سيب زميني حاوي مواد هيدرات كربن ها ، نشاسته ، گلوكز ، ساكارز ، صمغ ، مواد ازته ، املاح معدني مختلف مي باشد.

غده سيب زميني اثر ضد اسكوربوت ، نرم كنندگي، سنگيني معده ، مغذي ، اثر ضد بيماري ديابت دارد.

همچنين جوشانده ان مي تواند در رفع التهاب دستگاه هضم مانند اسهال هاي همراه با حالات تحريكي، ورم روده و ديسانتري به صورت تنقيه به كار رود.

خواص سیب زمینی

به علت داشتن ويتامين C مقاومت بدن رادر مقابل بيماري هاي عفوني بالا برده ، لثه ها را محكم كرده، از خونريزي جلوگيري مي نمايد. مبتلايان به ديابت مي توانند آن را استفاده كنند.و به علت داشتن فسفر قواي شهواني و نيروي عضلاني را زياد مي كند. براي مبتلايان به بيماري هاي قلبي به علت داشتن پتاسيم مفيد است. سيب زميني حاوي دياستازو آنزيم مخصوصي است كه براي زخم معده مفيد است . و به علت داشتن مقدار كمي كلرور سديم براي بيمارن قلبي و كليوي مفيد است .

براي زيبايي و لطافت پوست سیب زمینی  را در شير رنده كرده با كمي گلاب مخلوط كرده و در اين مورد مصرف نماید.

سيب زميني سرشار از ويتامين هاي BوC و مواد چربي است . سبزي سالم و مغذي و خيلي سهل الهضم است . املاح پتاسيم فراواني دارد .

آب سيب زميني طعم ناپسندي دارد ولي در درمان زخم معده و اثني عشر و بيماران مبتلا به ديابت بسيار مفيد است . در درمان اولسر و زخم معده نصف ليوان و 4 تا 5 دفعه در روز در هر ماه يا در هر دو ماه مصرف كنند .

.

شنگ و خواص آن

شنگ حاوي هيدرات هاي كربن و اينولين است . همچنين شنگ داراي معدني و كاني هاي بي نظيري مثل كلسيم ، فسفر ، پتاسيم ، آهن و مواد چرب و ويتامين هايي مانند A ، B، C و نياسين است .

ريشه شنگ طعمي لعابي و كمي تلخ دارد و سابقا به عنوان اشتها آور خلط آور ، نرم كننده ، و التيام دهنده زخم ها به كار مي رفت . اثر دفع كنند گي مواد سمي بدن را دارد . و زكرياي رازي اين گياه را براي دفع سموم مفيد مي دانسته است .

در درمان بيماري هاي جلدي ، ديابت ، رماتيسم موثر مي باشد و به حالت خام در سالاد استفاده مي شود .

خونريزي را بند آورده و اسهال خوني و اسهال صفراوي را قطع مي كند .

عصاره شنگ مقوي است و آشاميدن عصاره آن با سركه رقيق براي جلوگيري از خونريزي رحم نافع است .

ضماد آن مقوي اعصاب ضعيف ، دهاه معده و كبد است .

مقدار مصرف آن 35 تا 50 گرم ريشه در يك ليتر آب به مدت نيم ساعت به مقدار 3 فنجان در روز . همچنين جوشانده آن براي رفع كمي اشتها ، اختلالات كبدي ، پستان ، رفع ترش كردن ، رفه احساس سوزش در معده و مري مفيد است .

شنگ

 .

آب بادرنجبويه  و خواص

مناسب ترين راه اين است كه آن را از برخي داروخانه ها و عطاري ها بخواهيدكه براي درمان ميگرن عصبي، دلشوره ، غش و سنكوپ ، يك قاشق چاي خوري آب بادرنجبويه را بنوشيد.

بادرنجبويه همچنين فشار خون را كمي پايين مي آورد و تعدا نبض را كاهش مي دهد.

جوشانده يا شربت بادرنجبويه براي تقويت معده و حواس و كبد و ازدياد هوش و حافظه تجويز مي شود.

براي درمان تشنج هاي معده و روده ، نفخ و تشنج عصبي يك فنجان بعد از غذا تناول كنيد. اين دم كرده همچنين براي درمان سرگيجه ، تهوع ، دلشوره و بي خوابي موثر است. ضماد برگ آن براي درد مفاصل مفيد است.

در استعمال خارجي جوشانيده دو استكان بادرنجبويه در يك ليوان آب پس از صاف كردن در بيماري هاي پوستي نظير خارش و كهير و اگزما به كار مي برند.

مشخصه بارز :

سرد و خشك و ترش و تا حدي اشتها آور است و باعث ترشح شيره گوارشي مي شود. اين سبزي در موارد ناراحتي هاي مختصر عصبي و دردهاي دستگاه گوارشي مصرف مي شود. جوشانده بادرنجبويه به در هم ريختگي وضع عصبي و افسردگي و خستگي روحي پايان مي دهد. نيم مشت از اين گياه خشك شده را در يك ليتر آب مي جوشانند و روزانه دو فنجان از آن مي نوشند. اين گياه داراي اثرات خوب ضد درد ، ضد نفخ و اسپاسم و آرام بخش و تا حدي خواب آور است. بادرنجبويه اثر ارام بخشي بر دستگاه گوارش دارد و ضد افسردگي است و براي مشكلات پس از زايمان نيز موثر است. روزانه به ميزان يك فنجان بنوشند. يك گياه خوب و مقوي براي شروع با نشاط يك روز است . گاهي در محصولات تجاري براي كمك به دستگاه گوارش اين گياه را با رازيانه تركيب مي كنند . از برگ هاي آن براي درست كردن چاي تقويت و ضد افسردگي استفاده كنيد . همچنين بادرنجبويه داراي رايحه اي مطبوع و طعمي دلچسب است از گونه اي متنوع دارويي كم رشد استفاده كنيد .

.

باميه و خواص آن

بامیه از گروه سبزیجات است و حاوی مواد مفید مختلفی از جمله کلسیم – تیامین – ویتامین c می باشد .

از گل و ریشه و میوه و تخم بامیه می توان استفاده کرد . خرشت بامیه یکی از خرشت های خوشمزه می باشد .

بامیه از گروه سبزیجات است ، سرد و مرطوب است . همچنین لطیف کننده پوست ، نرم کننده و ادرار آور است . میوه آن قوای جنسی دارد . به گزارش اسان طب تخم بامیه ضد اسپاسم شدید است .باید بدانید که بامیه در سرماخوردگی هایی که عورض التهابی دارد و همچنین تسهیل زایمان مشکل به کار می رود . سوزش مجاری ادرار و احساس درد موقع ادرار با بامیه درمان می شود .ضماد آن در استعمال خارجي به عنوان التيام زخم ها به كار مي رود از برگ هاي آن به عنوان ضماد نرم كننده استفاده مي شود . از جوشانده ميوه آن در معالجه سوزاك و سوزش مجاري ادرار استفاده مي شود .

منبع :

asanteb.com

نظرات

*

code