کد :20165 23 آبان 1394 105 دسته : سلامت همیار آسان طب

برای درمان و از بین بردن حالات اسیدی ماهیچه ها و رفع خستگی راه حل هایی وجود دارد . ماساژ و مشت و مال دادن عضله و حتی گرم کردن عضلات خسته موجب تسریع جریان خون در محل مورد نظر شده و عضله خسته زودتر وضع طبیعی خود را به دست می آورد . تغذیه به ویژه جذب مواد قندی رفع خستگی را تسریع می کند .

خستگی

خستگی

پیشگیری و درمان خستگی جسمی

برای درمان و از بین بردن حالات اسیدی ماهیچه ها و رفع خستگی به طروق زیر عمل می کنند که به طور اختصار به شرح هر یک از آنها می پردازیم و به ترتیب عبارتند از :

1-ماساژ و مشت و مال دادن عضله و حتی گرم کردن عضلات خسته موجب تسریع جریان خون در محل مورد نظر شده و عضله خسته زودتر وضع طبیعی خود را به دست می آورد .

2-تغذیه به ویژه جذب مواد قندی رفع خستگی را تسریع می کند .

3-آشامیدنی های گرم مخصوصا با اثر قوی بعضی از محرک ها که دارا هستند مانند چای و قهوه و کافئین خستگی را رفع میکنند . مخصوصا کافئین که موجب تخفیف خستگی می گردد .

4-انواع نوشابه های کولادار Cola برای رفع خستگی نیز مناسب است . خوردن آنها گاهی بر اثر تلقین به وجود می آید . به همین دلیل باید گفت فقط انجام مطالعه ای دقیق مثل آنچه در مورد قهوه گفته شد ، می تواند دقیقا معلوم نماید که چرا چای خستگی را کمتر می کند . همین وضع در مورد انواع نوشابه های کولادار به واسطه شیرینی که دارند نیز صادق است و رفع خستگی می نماید .

5-ماهیچه های خسته را باید در محیط های دارای اکسیژن فراوان به حالت استراحت باقی گذاشت ، تا خاصیت اسیدی آن از بین برود و خنثی گردد تا ماهیچه ها مجددا قابلیت تحریک و انقباض پیدا کرده و وضع عادی و طبیعی خود را بیابند .

6-در حالت های دیگر خستگی ماهیچه های بدن انسان را که خسته هستند معمولا با سرم فیزیولوژیکی که کمی حالت قلیایی و نمکی دارند ، بشویند . چون ماهیچه های خسته حالت اسیدی داشته  و با شستن سرم نمکی حالت اسیدی خود را از دست داده و خنثی شده و به حالت طبیعی خود بر می گردد . معمولا بهتر است پس از شستشوی ماهیچه های خسته با سرم پس از خشک شدن آنها را با کمی روغن زیتون نیز ماساژ داده و حالت اولیه خود را پیدا میکنند .

7-بر اثر ورزش و تمرین های شدید عضلانی تغذیه ماهیچه ها بهتر انجام می گیرد و رشد ماهیچه ها و عضلات زیادتر می شود ، مخصوصا در تمرین های عضلانی سخت ورزشی که مقاومت بدن را در مقابل خستگی بیشتر می کند .

8- آب درمانی :

به طور کلی هر گونه معالجه و مداوا به کمک آب را می توان هیدروتراپی یا آب درمانی دانست . البته در اینجا منظور مصرف غیر خوراکی آب یعنی انجام حرکات و نرمش های خاص در آب است . معمولا از آب و مخصوصا آب های گرم معدنی که بعدا در مورد آن صحبت خواهیم کرد ، به خاطر اثراتش برای رفع خستگی و تسکین درد و ریلکس یعنی شل کردن عضلات استفاده می شود . آب به دلیل برخی خواص فیزیکی نظیر چسبندگی ، شناوری ، فشار و دیسکوزیته (یعنی غلطت) اثرات مفیدی در انجام رفع خستگی و حرکات ورزشی دارد . مطابق قانون ارشمیدس هنگامی که بدن در آب غوطه ور است ، به اندازه حجم آب جابجا شده از وزن آن کاسته می شود .

از آنجایی که وزن بدن در آب کمتر است ، لذا شخص یا بیمار قادر می گردد که اندام ها را با صرف نیروی کمتر به حرکت در آورد و به دلیل کاهش فشار بدن بر مفاصل درد کمتری را هنگام انجام حرکات احساس می کند و از سوی دیگر هنگامی که حرکت بر خلاف جهت آب انجام گیرد ، فشاری از طرف آب بر اندام های بدن وارد می شود که سبب تقویت عضلات ضعیف و خسته می شود . علاوه بر این با تغییر سرعت حرکات می توان شدن ورزش را مخصوصا در شنا کاهش و یا افزایش داد .

آب درمانی را به دو صورت انجام می دهند .

الف – آب درمانی عمومی که تمام بدن شخص یا بیمار را در آب قرار می دهند .

ب- آب درمانی موضعی که تنها عضو آسیب دیده و یا بخشی از بدن در آب قرار می گیرد .

در آب درمانی عمومی معمولا از استخر و یا حوض های بزرگ یا وان های پروانه ای شکل Hubbard Tank استفاده می گردد . در حالی که در هیدروتراپی موضعی از وان های کوچک و یا وان گردابی Whirt Pool استفاده می شود .

برخی از دستگاه های هیدروتراپی به گونه ای طراحی شده اند که می توانند آب را با فشار زیاد به اندام های بدن بپاشند و یا حالت گردابی در آن ایجاد می نمایند .

9- استفاده از آب های گرم معدنی .

چون آب های گرم معدنی معمولا دارای املاح معدنی ومواد قلیایی و نمکی می باشند ، برای کسانی که بر اثر کار و کوشش و حرکات ورزشی بدنی خسته شده اند بسیار مناسب است . به گزارش آسان طب این آب ها خاصیت قلیایی داشته و آب تنی در این گونه آب ها خاصیت اسیدی ماهیچه های بدن انسان را خنثی کرده و حالت خستگی را به کلی برطرف می کند و وقتی که شخص از این آب ها خارج می شوند ، بسیار با نشاط و سر حال هستند و آماده برای کار و فعالیت جدید می باشند .

در مملکت ما از این گونه آب های با ارزش فراوان است : مانند آب گرم سر عین اردبیل ، آب گرم رامسر ، آب گرم همدان و …

آب گرم درمان خستگی

10-یخ درمانی

آسیب هایی که در خستگی های سنگین ورزشی و یا در حین انجام تمرینات و ورزش ، به وجود می آید . مخصوصا پارگی و کشش عضلات و یا دردهایی که در ناحیه شانه ، آرنج ،کمر و یا مچ پا به وجود می آید . مخصوصا در ورزش های سنگین مثل وزنه برداری و کشتی یا در فوتبال ، والیبال ، بسکتبال ، تنیس و غیره ایجاد می شود ، می توان آنها را به وسیله یخ درمانی و کیسه های محتوی خرده های یخ درمان نمود .

11- عادت از خستگی می کاهد .

هر کار جدیدی در روز های اول به قدری خسته کننده است که شخص از دنبال کردن آن بیزار می شود . اشخاصی که روز اول ماشین نویسی ، یا باغبانی ویا راه پیمایی ، کوهنوردی و یا ورزش های بدنی وغیره انجام میدهند ، می دانند که هنگام شب چه خستگی بدنی مفرطی عارض آنها شده است ولی همین که به کار ادامه دادند و تمرین وعادت کردند ، هیچ گونه ناراحتی در خود احساس نمی نمایند . مثلا مشاهده یک بنا و کارگر که صبح تا شب در تابستان گرم و هوای آفتابی با خم و راست کردن بدن خود مشغول به کار است ، ما را متعجب می سازد . ولی اگر از خود او بپرسیم خواهد گفت چون عادت به این نوع حرکات بدنی دارد ، خستگی حس نمی کند .

12 – آب دریا و خواص درمانی آن .

آب دریا بهترین دارو وشفا دهنده ی بسیاری از درد هاست . امروزه مراکز زیادی برای استفاده از آب دریا در همه نقاط دنیا به وجود می اید تا بدان وسیله مبتلایان به روماتیسم ، بیماری های پوستی و بیماری های دیگر و رفع خستگی را درمان می کند . آب دریا اطفالی را که مبتلا به اسهال شدید یا مسمومیت می باشند، بهبود می بخشد و درمان می کنند . آب دریا برای زنان باردار بسیار مفید است و آن ها را برای تحمل بارداری مستعد می نماید و به آنان اطفال سالم و قوی هدیه می دهد .

منبع :

asanteb.com

نظرات

*

code