کد :20167 23 آبان 1394 109 دسته : سبک زندگی , سلامت همیار آسان طب

منشاء تقریبا 9 درصد بیماریها در خصوص موادغذایی در آشپزخانه است . درصورتی که اصلا مکان زندگی آن ها را با چشم غیرمسلح نمی توان کشف کرد . اما با رعایت نکات بهداشتی می توان از ورود میکروب و باکتری به محیط آشپزخانه جلوگیری کرد .

میکروب

میکروب

باکتری های آشپزخانه زنگ خطر است !

منشاء تقریبا 9 درصد بیماریها در خصوص موادغذایی در آشپزخانه است . درصورتی که اصلا مکان زندگی آن ها را با چشم غیرمسلح نمیتوان کشف کرد .

پژوهشگران دانشگاه کانزاس بر روی شیوه های تهیه و پخت غذای 123 فرد عملیات جستجو را انجام دادند . آنها این شرکت کنندگان را به دو قسمت تقسیم نمودند ؛ یک گروه تحت آموزش نوع میکروب زدایی و شست و شوی درست ظروف و سطح های آشپزخانه قرار گرفتند ، اما گروه دیگر نه . سپس در حین پخت کردن مرغ یا گوشت خام همراه با سالاد میوه از آن ها فیلم برداری کردند تا به نتیجه برسند .

در این پژوهش محققان ارگانیسم باکتریایی ردیاب در گوشت خام نصب کرده بودند تا بتوانند به دقت آلودگی را کشف کنند .

بر همین اصول آلوده ترین بخش های آشپزخانه کشف شد:

. دست ها ی شما منبع میکروب

افراد هر دو گروه به مقدار لازم دست های خود را نمی شستند تا باکتری ها و میکروب هایش از بین برود.

باید قبل ، در حین و در آخر پخت و پز دائما دست های خود را با آب وصابون بشویید.

هر بار که دست هایتان به گوشت خام تماس پیدا میکند، باید آن ها را شست . با دستمال کاغذی دستهای خود را خشک نموده و به هیچ وجه دوباره از آن دستمال استفاده نکنید. دستمال کاغذی استفاده شده را سریعا در محل سطل زباله بیندازید  تا میکروب ها حمله ور نشوند .

میوه و سبزی ها

وقتی نوبت به آماده کردن سالاد یا میوه رسید ، مقدار آلودگی در هر دو گروه به شدت و با سرعت زیادی افزایش یافت . در حقیقت در 90 درصد کل زمان آماده سازی، باکتری ها کشف شدند .

اگر مواظب نباشید، این باکتری های یافت شده امکان دارد باعث تهوع، استفراغ یا حتی اسهال شوند.

همه تلاش خود را بکنید تا با رعایت بهداشت ، جایی آلوده نشود و آلودگی را انتقال ندهید . پاکسازی آلودگی خیلی سخت تر از پیشگیری از آن می باشد .

. حوله دست

پژوهش ها نشان داد حوله ای که به خشک کردن دست ها اختصاص دارد هم مانند اسکاچ ظرفشویی یکی از آلوده ترین مکان های آشپزخانه است . فرد با حوله ی آلوده دست خود را خشک می کند و در نتیجه هر جا که دست بگذارد، به سادگی این آلودگی منتقل می شود.

برای پیشگیری بهترین کار اینست که از دستمال کاغذی یک بار مصرف برای خشک کردن دست ها استفاده کرد .

پژوهش های دیگری نشان داده است لباس های کثیفی را که پیش از شستن روی هم می گذارید، جایگاهی برای سالمونلا می شود و باکتری ها حتی پس از شست و شو و آبکشی هم از بین نخواهند رفت .

. موبایل ، تلفن همراه و تبلت

باید بدانید که پس از تماس با گوشت خام ، به هر چیزی که دست بزنید، آلوده خواهد شد. این می تواند تلفن همراه یا تبلتی باشد که در هنگام آشپزی به آن دست می زنید یا دستور غذایی را مدام از روی آن چک می کنید.

هرگز از اینگونه وسایل در هنگام آشپزی استفاده نکنید یا قبل از اینکه دست به آن ها بزنید، دستهایتان را مدام بشویید . چون باعث ورود باکتری ها می شود.

راه دیگری برای پیشگیری این است که بر روی دستگاه خود پلاستیک بکشید تا الودگی به آن نرسد یا اگر الزامی است از کسی بخواهید که از رویش ، دستور غذا را برای شما بخواند و شما کارتان را به موقع انجام دهید.

. ظرف زباله- شیر آب سینک ظرفشویی-یخچال و فریزر-دسته اجاق گاز

82 درصد از شرکت کنند گان در این تحقیق ، آلودگی دستهای خود را بر روی ظرف زباله یا شیر آب سینک ظرفشویی ، یخچال و فریزر ویا همین طور دسته اجاق گاز به جای گذاشتند . به گزارش اسان طب شما باید در حین آشپزی به یاد داشته باشید که مواد غذایی خام و نپخته ، حاوی میکروبها می باشند و این خود شما هستید که می توانید میکروبها را به جاهای دیگر آشپزخانه انتقال دهید .

سالمونلا – کمپیلوباکتر –هپایتت ب – نورو ویروس و ای کولای از جمله باکتری هایی هستند که در اشپزخانه وجود دارد .

باکتری ها

. ظرفهای پخت و پز

نحوه استفاده از ظروف برای پخت و پز، مساله بسیار مهمی است.

وقتی با انبر یا چنگالی مرغ خام را در فر میگذارید و بعد از پختن می خواهید با همان چنگال ، غذا را از فر بیرون بیاورید، باید فوری آن را بشویید.

نظرات

*

code