کد :20198 25 آبان 1394 88 دسته : اخبار پزشکی , روانشناسی , سلامت همیار آسان طب

علت خستگی مزمن و همیشگی را می توان در محدوده ی بیماری های مختلف جست و جو کرد . به عبارت دیگر خستگی مزمن ، خستگی دائمی و بدون دلیل است که ظاهرا بر اثر خستگی زیاد و کار سنگین و مداوم بوجود می اید .

خستگی مزمن

خستگی مزمن

 

خستگی مزمن و همیشگی  یکی از انواع خستگی است و می توان علت آن را در محدوده ی بیماری های مختلف جست و جو کرد . به عبارت دیگر خستگی مزمن ، خستگی دائمی بدون دلیل است که ظاهرا بر اثر خستگی زیاد و کار سنگین و مداوم که چند ماهی دوام داشته باشد ، می گویند . به عبارت دیگر نشانگان خستگی مزمن را دارا هستند بسیار زیادند . در این نوع خستگی با استراحت وتفریح برطرف نمی شود و آنقدر دردها شدید است که فعالیت های روزانه معمولی را خیلی کاهش می دهد .

خستگی به عبارت دیگر آزردگی ، فرسودگی و ناتوانی در انجام کارهاست و خستگی از نظر پزشکی خود به خود بیماری نیست . به عبارتی خستگی ، احساس ناراحتی و بی علاقگی پیش از شروع انجام کارهاست و سابقا مشکلی را ایجاد نمی کرد و فقط احساس فردی بود که شخص آن را به صورت یک شکایت بیان می نمود ، که خسته ام و خسته شده ام و با مختصر استراحت وتفریح وراه های دیگر درمان خستگی صورت می گرفت .

علت خستگی مزمن

اولین وظیفه پزشک جست جوی علل خستگی مزمن است . این علل را می توان در محدوده ی بیماری های مختلف و یا حالات طبیعی و غیر طبیعی جای داد . از آن جمله بیماری های ذره بینی ، بیماری های ویروسی ، بیماری های انگلی ، دستگاه رتیکوآندوتلیال ، بیماری های تغذیه ای ، بیماری های غدد داخلی ، بیماری های روانی و افسردگی و بیماری های تغذیه ای ، بیماری های غدد داخلی ، بیماری های روانی و افسردگی و بیماری های سل و غیره را می توان نام برد .

 از نظر حالات طبیعی و غیر معمول می توان حاملگی یا شیر دادن را ذکر کرد . در بسیاری از انواع خستگی مزمن با وجود بررسی های مختلف و آزمایش های لازم علل خستگی بر ما پوشیده می ماند . لذا با توجه به وضع روانی و زندگی حال و گذشته بیمار لازم بوده و می تواند در کشف و علت درمان خستگی مزمن  بسیار موثر باشد .

معمولا حاملگی یا شیر دادن ، عفونت های حاد و مزمن و عمل جراحی و … را می توان از عوامل مهم خستگی مزمن به شمار آورد که به اختصار به آنها اشاره میکنیم :

الف – عفونت های مزمن مانند بیماری سل وغیره

ب – بیماری های انگلی به خصوص اسهال خونی آمیبی که در کشورهای معتدل اختلالات گوارشی شدید ایجاد نمی کند و بلکه گاهی مدفوع شکل خود را ندارد و نیز در بعضی از مواقع حتی تعداد دفعات اجابت مزاج کمتر از معمول صبحگاهی است و به یکدفعه در روز می رسد . ولی آنچه بیمار را رنج می دهد ، خستگی مزمن  است . به خصوص هنگام راه رفتن یا بالا رفتن از پلکان . ضمنا مقاومت بیمار هنگام کم کار شدن و ضعف حافظه و اراده مشهود است . توجه به اسهال خونی در این قبیل افراد بعد از تشخیص های اولیه ی غلط ممکن است تصادفا صورت گیرد .

پ-روماتیسم حاد : عبارتست از یک بیماری عفونی که میکروب آن تا به حال کشف نشده است ولی سرایت ندارد و بیشتر در طبقه کارگران در سن متوسط و پیران بروز می نماید . یکی از علایم آن سرمای مرطوب ، خستگی و کوفتگی می باشد . روماتیسم حاد از جمله علت خستگی مزمن است .

درمان : اولین اقدام جلوگیری از بروز بیماری می باشد . اشخاصی که به این بیماری حساس هستند باید از جاهای مرطوب و خستگی زیاد اجتناب کنند و بدن خود را به وسیله ی ورزش و شست شو و استحکام با آب سرد به سرما عادت دهند . موثرترین دارو سالپیسیلات دو سود است که باید روزی 6 الی 8 گرم میل نمایند یا از طریق ورید تزریق کنند و تنقیه و یا ترکیباتی دیگر مانند آسپرین و آنتی پیرین مصرف کنند .

خواص سرکه : در خستگی مزمن درد نیمه سر ، سر گیجه ، زیادی وزن که توام با عوارض قلبی است . سرکه شراب سیب بسیار مفید است . شراب سرکه سیب از سیب های له شده و به صورت سرکه سیب تهیه می شود . خواصی که در آن وجود دارد از بین نمی رود و فقط قند سیب تبدیل به اسید یعنی سرکه می شود . این سرکه دارای پتاسیم ، فسفر ، کلر ، سدیم منیزیم ، کلسیم ، گوگرد ، آهن ، فلوئور  وسیلیسیوم می باشد .

هر نوع تحریک و هیجان و اضطراب و یا خستگی شدید امکان دارد ضربان های قلب را تند تند کند که این حالت را تپش قلب می گویند .

خستگی مزمن

ت- سرطان : سرطان نیز از جمله بیماری هایی است که باید جست وجو شود ، ولی متاسفانه زمانی در حالت عمومی بیمار اثر می کند که علاج ناپذیر است .

ث- بیماری های تغذیه ای : غالبا خستگی آور است . مانند کم غذایی در خانواده های بی بضاعت و یا خانواده هایی که به تغذیه کافی توجه ندارند و یا اشخاصی که برای لاغر شدن از رژیم غلطی تبعیت می کنند . بدنشان آماده عفونت های مختلف می شود . بالاخره به غذایی از این نظر قابل توجه است .

ج – بیماری های غدد داخلی : اهمیت غدد داخلی از لحاظ روان شناسی بسیار زیاد است . زیرا مسلما ترشحات این غدد در طرز رفتار ، اعمال موجود ، عواطف و حالات او تاثیرات عمیقی دارد به طور کلی غدد بسته یا غدد داخلی اندام های بسیار کوچک هستند که از لحاظ شکل ظاهری بی اهمیت ولی از نظر طب فیزیولوژیکی و بالینی بسیار مهم می باشند . در واقع این غدد کارخانه های شیمیایی کوچک هستند که داروهای مهم تهیه می کنند .

فیزیولوژیست ها در مورد تاثیر این غدد روی حیوانات از دو راه مطالعه می کنند . یکی آنکه غده ای را بر می دارند و تاثیر آن را در رشد و تندرستی و سایر اعمال حیوان مشاهده می کنند و دیگر آنکه عصاره غده را به حیوان تزریق می کنند و یا می خورانند . به گزارش آسان طب  پزشکان نیز در بیماری های مختلف که بر اثر کم و یا زیاد شدن فعالیت این غدد تولید می شود ، مطالعه می نمایند و طبق آزمایشی که روی حیوانات کرده اند ، عصاره ی غدد را از غدد به دست آورده و یا اینکه آن را در آزمایشگاه تهیه نموده و به بیمار می دهند . بعضی اوقات عصاره ی غدد را پس از ذبح حیوانات از غدد آنها بدست می آورند.

منبع :

asanteb.com

نظرات

*

code