.
شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با اخبار پزشکی

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب استرس اضطراب افسردگی انواع گل تست روانشناسی تغذیه تغذیه سالم جوش صورت داروهای گیاهی درمان استرس درمان اسهال درمان افسردگی درمان دیابت درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان لاغری لاغری سریع ماسک صورت معرفی گل ویتامین پرورش گل پوکی استخوان کاهش وزن گیاهان دارویی

علم فیزیولوژی نورون ها

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » علم فیزیولوژی نورون ها

نرون ها از سایر سلول های بدن زودتر تحت تاثیر شرایط محیط زندگی قرار می گیرند . از این رو وجود PH مشخص و فشار اسمزی مناسب ، وجود یون های Na ، K ، Ca به نسبت های مشخص و همچنین وجود O2 و گرمای مناسب و ویتامین B1 در محیط زندگی نرون ها یکی از شرایط اصلی زندگی نرون ها است .

نورون ها

 

 نورون ها از سایر سلول های بدن زودتر تحت تاثیر شرایط محیط زندگی قرار می گیرند . از این رو وجود PH مشخص و فشار اسمزی مناسب ، وجود یون های Na ، K ، Ca به نسبت های مشخص و همچنین وجود O2 و گرمای مناسب و ویتامین B1 در محیط زندگی نرون ها یکی از شرایط اصلی زندگی  نورون ها ا است .

 نورون ها مانند کلیه اقسام سلول های دیگر بدن تغذیه و تنفس ، دفع می کنند . ولی هیچ گاه تقسیم نمی گردند و دستگاه عصبی ما از موقع زادن تا هنگام مرگ دارای شماره معینی از سلول های عصبی ( نورون ها ) است . اگر به سبب حادثه یا تصادفی بخشی از سلول های عصبی مراکز اعصاب از بین برود ، دیگر جبران پذیر نمی باشد . اما اگر هنگامی که زواید سلول عصبی قطع گردد ، قسمت قطع شده توسط جسم سلولی مجددا ترمیم و تشکیل می شود .

چنانچه اگر یک تار عصبی را قطع کنند ، قسمتی از تار که از جسم سلولی جدا می ماند پس از مدت کمی قابلیت تحریک خود را از دست می دهد و سپس تحلیل می رود . به گفته آسان طب این عمل معمولا با از بین رفتن اکسون و میلین آن همراه می باشد . به طوری که غلاف شوان کاملا خالی باقی می ماند و تار عصبی رنگ سفید صدفی را از دست می دهد و خاکستر می شود . کیفیت تحلیل رفتن تدریجی عصب قطع شده را اصطلاحا فساد والری می گویند .

چند روز پس از قطع یک عصب انتهای اکسون قطع شده ، آنکه مربوط به جسم سلولی است ، متورم می گردد و سپس طویل گشته و در غلاف شوان قسمت تحلیل رفته وارد گشته و در آن امتداد می یابد و آن را ترمیم می کند . کیفیت ترمیم قسمت از دست رفته سلول عصبی را رژنراسیون می گویند .

چنانکه می دانیم کیفیت رژنراسیون خاص سلول های عصبی نیست . هر سلولی که به دو بخش تقسیم شود . قسمت واجد و دارای هسته بخش قطع شده را مرمت می نماید و قسمت جدا شده که عاری از هسته است تدریجا از بین می رود .

به طوری که آزمایش شده است . اگر پس از قطع یک عصب در انتهای مقطع را در مجاورت هم باقی گذارند ، کیفیت ترمیم سریع تر انجام می گیرد .

.

خواص مهم نورون ها

از خواص مهم عصب و نرون ها یکی قابلیت تحریک است و دومی قابلیت هدایت عصبی است . چنانچه اگر عصب سمپاتیک پای قورباغه ای را که به ماهیچه گاستروکنمین Muusclegastro CNEMIEN مربوط است خارج ساخته و آن را با یک محرک الکتریکی تحریک نماییم ، ماهیچه منقبض می شود و در اینجا نخست عصب سمپاتیک تحریک گردیده است . پس نتیجه میگیریم که ماهیچه به طور غیر مستقیم یعنی با واسطه عصب تحریک گشته و به انقباض در آمده است و از اینجا دو خاصیت اصلی عصب یعنی قابلیت تحریک و قابلیت هدایت روشن می شود .

قابلیت تحریک نورون ها Excitahelie نرون ها تحت اثر محرک ها ی مختلف قرار گرفته، از حالت استراحت به حالت فعالیت در می آیند . یعنی اثر محرک در طول آنها به جریان افتاده و کیفیتی به نام جریان عصبی به وجود می آورد .

محرک های نرون ها ممکن است مکانیکی یا فیزیکی و یا شیمیایی باشند . اگر با یک پنس ، عصبی را دفعتا بفشاریم و یا آنکه ضربه ای روی آن وارد سازیم فورا تحریک می شود . (محرک مکانیکی)

اعصاب حسی تحت حرارت و برودت و غیره تحریک می شوند (محرک فیزیکی) کلرو سدیم و اسیدهای رقیق و الکل و بسیاری از مواد شیمیایی دیگر نیز اعصاب را تحریک می کنند (محرک شیمیایی)

از خواص نورون ها این است که محرک الکتریکی از نظر اینکه با وسایل سهل و ساده و بسیار دقیق می تواند برای تحریک اعصاب به کار رود . از مهم ترین محرک های اعصاب به شمار می رود . و معمولا در غالب آزمایش ها محرک الکتریکی به کار می رود .

جریان های دایم یا القایی یا تخلیه خازن ها از محرک های معمولی نرون ها است .

علم فیزیولوژی نرون ها

در تحریکات  نورون ها نکات زیر قابل توجه است :

 وجود مرحله عدم قابلیت تحریک در تحریکات نورون ها

اگر دو تحریک متوالی خفیف بر روی عصب وارد سازند ، چنانچه فاصله زمانی بین دو تحریک خیلی کم باشد ، عصب پس از تحریک اول تحت تاثیر محرک دوم قرار نمی گیرد . زیرا پس از هر تحریکی عصب به مرحله ای می افتد که تحریک نمی پذیرد . این مرحله را که به فاصله پس از تحریک اول و نخستین پیدا میکند ، مرحله ی عدم قابل تحریک می گویند .

در واقع وقتی تحریک دوم خیلی نزدیک به تحریک اول باشد . چون در مرحله عدم قابلیت تحریک به عصب وارد می گردد ، لذا عصب تحریک نمی شود . درست مانند عضله ی میوکارد قلب که پس از هر انقباض یک مرحله کوتاه عدم قابلیت تحریک را دارد و از این جهت که میوکارد قلب هیچ وقت به حال کزاز در نمی آید .

مرحله ی عدم قابلیت تحریک در حدود 0/003 در ثانیه برای هر عصب سیاتیک پای قورباغه است.

منبع:

asanteb.com


# # # # # # # # # # # # #

مطالب پیشنهادی

داشتن کمری باریک

ورزش های مناسب برای داشتن کمری باریک

کم خونی ناشی از فقر آهن : علت و علایم

خواص شیر خشت

خواص شیر خشت برای بیماریها مثل زردی

مسمومیت با شیر و نکات ضروری

پربازدید های اخبار پزشکی , سلامت

نظرات شما

*

code