کد :20223 25 آبان 1394 348 دسته : روانشناسی , سلامت همیار آسان طب

سندرم آشرمن وضعیتی برای بیمار است که با چسبندگی یا فیبروز آندومتر رحم نشان داده می ‌شود و اغلب در پی کورتاژ رحم ایجاد می ‌شود.

سندرم آشرمن

سندرم آشرمن

سندرم آشرمن وضعیتی برای بیمار است که با چسبندگی یا فیبروز آندومتر رحم نشان داده می ‌شود و اغلب در پی کورتاژ رحم ایجاد می ‌شود.

سندرم آشرمن بر اثر تشکیل یک توده چسبنده در داخل رحمی بوجود می اید و درواقع از محل اسکار جراحی های رحمی تشکیل می گردد.

.

علائم سندرم آشرمن

تکرر سقط جنین و ناباروری از علایم و نشانه های این سندرم می باشد. همچنین چسبندگی داخل رحمی امکان دارد ، سبب آمنوره گردد.

.

تشخیص سندرم آشرمن

در این سندرم آزمایشات لگنی اغلب نرمال خواهند بود . دکتر ممکن است هیستروسالپنژوگرام و یا هیستروسکپی را خواستار شود . طی هیستروسکپی یک دوربین کوچک داخل سرویکس می شود که به پزشک اجازه می دهد تا داخل رحم را از طریق بزرگنمایی مشاهده بکند . در این تست اندازه و بافت اسکار قابل مشاهده خواهد بود .

.

علت سندرم آشرمن

سندرم آشرمن وضعیت کمیابی است. در اکثر موارد در افرادی رخ می دهد که چندین بار فرآیند کورتاژ و سقط را انجام داده اند . سندرم آشرمن امکان دارد ناشی از جراحی های داخل رحمی مانند برداشتن فیبروئید و نقص های ساختاری رحم یا در واقع وجود دیواره و یا پولیپ های بزرگ باشد . همچنین میتواند ناشی از عفونت محل برش سزارین که مربوط به مصرف IUD و یا جایگزینی هر جسم خارجی دیگر در حفره رحمی است ، باشد .

در موارد کمیاب ، سایر عفونت ها و جایگزینی رادیوم در رحم برای درمان سرطانهای دستگاه تولید مثلی ممکن است ، از علل این سندرم باشد .

کورتاژ های مکرر

.

درمان سندرم آشرمن

درمانهای این گونه جراحی شامل قطع کردن و برداشت بافت چسبنده یا درواقع بافت اسکار در داخل حفره می باشد که به واسطه هیستروسکپی انجام می شود. پس از برداشت این بافت ، دکتر امکان دارد که به منظور پیشگیری از چسبندگی های بعدی یک بالن کوچک در داخل رحم به مدت چندین روز قرار دهد و استروژن درمانی جایگزین را به مدت چندین ماه تجویز کند تا زمانی که بافت داخل رحمی بهتر شود . به گزارش اسان طب  اگر دلیل این سندرم به خاطر وجود عفونت باشد ، درمان آنتی بیوتیکی اجباری است .

لازم به ذکر است این سندرم  در اکثر مواقع در زنان به کمک جراحی بهبود می یابد . اگر چه در بیشتر موارد بیشتر از یک روش درمانی باید استفاده شود . تقریباً 70 تا 80 درصد زنانی که به علت این سندرم نابارور شده اند ، پس از جراحی ، باردار خواهند شد .

نظرات

*

code