کد :20380 27 آبان 1394 86 دسته : اخبار پزشکی , تغذیه , سلامت همیار آسان طب

تمام مواد غذایی حیوانی و گیاهی منیزیم دارند . مثلا گوشت ها ، شیر ، سبزیجات و میوه جات . علایم کمبود منیزیم بدن عبارتند از : بی اشتهایی ، حالت تهوع ، عصبانیت شدید در مقابل ناراحتی های جزئی، تشتنج و لرزش .

منیزیم در بدن

منیزیم در بدن

منیزیم در بدن با مصرف دانه جو – ذرت – لوبیا خشک – نخود خشک – شکلات – گردو خشک – فندق خشک و بادام خشک افزایش می یابد .

منیزیم در بدن یکی از عناصر مهم معدنی است که عملش بسیار شبیه کلسیم و فسفر می باشد . مقدار کل این عنصر در بدن انسان حدود 21 گرم است . به عبارت دیگر شخصی به وزن 70 کیلوگرم تقریبا 20 تا 28 گرم منیزیم در بدن دارد . حدود 70 درصد از این منیزیم همراه با کلسیم و فسفر در ساحتمان بلورهای آهکی استخوان (هیدروکسی آپاتیت) به کار می رود و بقیه در عضلات ، کبد ، قلب ، لوزالمعده ، در ساختمان گلبول های قرمز انسان در مایع مغزی نخاعی و عرق بدن وجود دارد.

مقدار لازم منیزیم در بدن

هر زن یا مرد بالغ برای هر کیلوگرم وزن بدنش روزانه 5 میلی گرم از این ماده احتیاج دارد . برای کودکان و نوجوانان تقریبا به ازاء هر کیلوگرم وزن بدن حدود 10 میلی گرم منیزیم پیشنهاد شده است .

معلوم است که همراه با این مقدار منیزیم مقدار کافی کلسیم ، فسفر ، پتاسیم ، پروتئین ، قند و مواد دیگر باید تامین گردد تا به طور طبیعی منیزیم بتواند موثر واقع شود .

اهمیت منیزیم در بدن

1- اهمیت منیزیم  به منزله جرقه ای است که باعث شروع بعضی واکنش های شیمیایی در بدن می شود .

2- یکی از عناصریست که همراه با مواد دیگر برای رشد و ترمیم بافت های بدن به کار می رود .

3- در بسیاری از اعمال آنزیمی بدن دخالت می کند .

4- برای متحرک شدن کلسیم از استخوان لازم است .

5- برای انجام عمل طبیعی کلسیم و پتاسیم ضروری می باشد .

6- در عمل انتقال امواج عصبی از عصب به عضله دخالت دارد .

7- در عمل اتصال RNA پیام بر به ریبوزم موثر است .

8- در تنظیم درجه حرارت بدن و تعادل انقباض عضلات دخالت دارد .

9- در مصرف چربی های بدن رل موثرتری دارد، ولی فعلا نحوه ی عمل آن بر ما معلوم نیست .

10- کمبود منیزیم در بدن باعث عصبانیت شدید و عکس العمل بسیار تند در مقابل ناراحتی های جزئی می شود .

11- رابطه ای بین مقدار منیزیم خون و هورمون کورتیزون وجود دارد .

جذب و دفع منیزیم در بدن

منیزیم در بدن که از راه غذا وارد بدن می شود در روده کوچک جذب شده و مازاد آن از راه مدفوع – ادرار – عرق و کنده شدن سلول های منطقی پوست دفع می گردد .

منیزیم

منابع منیزیم در بدن

تمام مواد غذایی حیوانی و گیاهی منیزیم دارند . مثلا گوشت ها ، شیر ، سبزیجات و میوه جات همگی کم یا بیش حاوی مقداری منیزیم می باشند ولی خشکبار ، حبوبات و سبزی خوردنی بیش از دیگران منیزیم دارند .

به طور کلی یک رژیم غذایی کامل که حاوی تمام مواد بوده و مخصوصا پر پروتئین باشد به مقدار کافی منیزیم دارد و مصرف کنندگان چنین رژیم هایی دچار کمبود منیزیم در بدن نمی شوند .

نکات طبی درباره منیزیم در بدن

1- کمبود آن معمولا در افرادی پیدا می شود که دچار سوء تغذیه شده اند مثلا اعتیاد به الکل ، سوختگی های شدید ، بیماری های حاد و مزمن کلیه ، زنان شیرده و ضعیف ، نوزادان نارس ، اعمال جراحی بزرگ ، عمل برداشتن غده پاراتیروئید ممکنست باعث کمبود منیزیم خون گردد .

علایم کمبود این ماده در بدن عبارتند از : بی اشتهایی ، حالت تهوع ، عصبانیت شدید در مقابل ناراحتی های جزئی ، تشتنج و لرزش ، انقباض دردناک عضلات . به ویژه معتادین به الکل دچار تشنجات و تحریکات عضلانی می شوند و در هنگام نوشتن دستشان می لرزد .به گزارش اسان طب این علایم معمولا با تجویز منیزیم معالجه خواهند شد .

2- مقدار تجویز این ماده بر حسب علت بیماری و شدت آن متفاوت است و درضمن باید علت را بر طرف کرد . مثلا باید از مصرف الکل خودداری شود و با نقصان کلسیم و پتاسیم نیز مبارزه کرد .

3- یکی از طرق تجویز این عنصر اینست که سولفات منیزیم را به شکل قرص یا کپسول روزانه 3 تا 6 مرتبه هر دفعه 1/5 تا 2 گرم جمعا 10 گرم بیمار مصرف نماید . در اثنای معالجه لازم است منیزیم خون را سنجیده و علایم کلینیکی را بررسی نمایند .

4- چون داروهای ضد اسید که برای معالجه ناراحتی های معده و زخم معده تجویز می شوند ، غالبا حاوی منیزیم می باشند . لذا بیمارانی که به علت ناراحتی های معده مدتی از این داروها مصرف کنند .(مخصوصا اگر نارسایی کلیه هم داشته باشند) ممکنست منیزیم خونشان بالا برود . در این صورت اولین علامت مسمومیت با منیزیم اینست که بیمار گیج و سست شده ، افسرده و غمگین خواهد شد . در این قبیل موارد باید فورا داروهای معدی را قطع کنند و سپس با تزریق داخل وریدی کلسیم مسمومیت منیزیم را خنثی نمایند .

منبع :

asanteb.com

نظرات

*

code