کد :20386 27 آبان 1394 205 دسته : اخبار پزشکی , سلامت همیار آسان طب

فسفر عمل ذخیره انرژی را در بدن به عهده دارد . طرز عمل فسفر همانند یک باطری است که متناوبا انرژی حاصل از سوخت وساز مواد غذایی را ذخیره نموده در هنگام نیاز سلول ها در اختیار آنها قرار می دهد .

فسفر

فسفر

 

فسفر در شیر ، پنیر ، گوشت ، گردو ، فندق ، بادام ، انجیر خشک ، عدس و نخود موجود است . ولی تمشک ، گیلاس ، هلو ، شاه بلوط نیز حاوی فسفر می باشند .

معمولا در رژیم های غذایی انسان به فسفر توجه زیادی نمی شود . زیرا غالبا همان موادی که حاوی کلسیم هستند فسفر هم به مقدارکافی دارند .

اهمیت فسفر

فسفر یکی از مهم ترین مواد معدنی است که وجودش در بدن انسان برای ا عمال زیر لازم خواهد بود :

1- فسفر همراه با کلسیم همه جا برای شرکت در ساختمان استخوان ها ، دندان ها و رشد آنها دخالت می نمایند .

2- ترکیبات فسفر دار در بدن انسان مانند یک دستگاه آداپتور به منزله مرکز تغییر شکل انرژی عمل می کند و در این تغییر شکل مقدار قابل توجهی کالری آزاد می کند به شرح زیر :

ATP آدرنوزین ترین فسفات تبدیل می شود به آدنوزین دی فسفات + 12000 کالری.

ADP آدنوزین دی فسفات تبدیل می شود به آدنوزین منو فسفات + 12000 کالری .

ATP آدرنوزین تری فسفات تبدیل می شود به آدنوزین منو فسفات + 24000 کالری .

3- فسفرها عمل ذخیره انرژی را در بدن به عهده دارند . طرز عمل فسفرها همانند یک باطری است که متناوبا انرژی حاصل از سوخت وساز مواد غذایی را ذخیره نموده در هنگام نیاز سلول ها در اختیار آنها قرار می دهد .

4- ترکیبات فسفردار به صورت فسفولپید در ساختمان غشاء سلول ها و همچنین در ساختمان ها ، بافت عصبی شرکت می نماید .

5- فسفر در ساختمان اسید نوکلئیک DNA و RNA شرکت می کند . همین اسید نوکلئیک ها هستند که اعمال حیاتی سلول را زیر نظر داشته در مرحله تقسیم و تکثیر سلول ها و انتقال توارث دخالت می نمایند .

6- فسفرها در ساختمان کو آنزیم ها شرکت می کنند .

7- فسفرها در ساختمان فسفوپروتئین ها از جمله کازئین شیر و فسفولیپیدها از جمله لیستین زرده تخم مرغ شرکت می کند . این قبیل ترکیبات را فسفرآلی می نامند .

اهمیت فسفر چیست ؟

نکات طبی درباره فسفر

1- برخلاف کلسیم ، 70 درصد فسفری که همراه با غذا مصرف می شود توسط روده جذب خواهد شد و لذا کمبود فسفر در انسان نادر است .

2- نسبت کلسیم به فسفر در سیر مساوی 1 می باشد و بدین جهت شیر یکی از مناسب ترین غذاها برای کودک است ولی میوه های خشک مانند گردو ، فندق ، بادام و انجیر از نظر فسفری غنی هستند .

3- در مواردی که شخص یا حیوانی دچار کمبود این ماده گردد اشتها کم شده و تمایل زیادی به جویدن استخوان ، چوب ، خاک و کثافت بروز می کند . با پیشرفت مرض ، مفاصل غیر متحرک شده استخوان ها براحتی می شکند .

4- داروهای ضد اسید که برای معالجه زخم معده ، ورم معده و امثال آنها معمولا پزشکان تجویز می نمایند ، در معده و روده ، فسفات ها غیر قابل جذب می کنند . به گزارش اسان طب بیماران مبتلا به ناراحتی های معده که مدت ها داروی ضد اسید (ما آلوکس وغیره) می خورند، دچار ضایعات استخوانی می گردند ، یعنی به علت اختلال در جذب فسفرها ، املاح استخوان ها کم شده بیمار دچار درد استخوان ها ، بی اشتهایی ، احساس دردهای مبهم در تمام بدن می شود .

5- تجربه نشان داده است که فسفات های موجود در فرآورده های غلات و حبوبات خاصیت ضد پوسیدگی دندان دارند .
مثلا چنانچه به نسبت 0/8 تا 1/4 درصد فسفات سدیم به رژیم غذایی اشخاص افزوده شود اثر پیش گیری در پوسیدگی دندان خواهد داشت .

منبع :

ASANTEB.COM

نظرات

*

code