تبلیغات بنری
درج تبلیغات بنری
.
شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با سلامت

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب استرس اضطراب افسردگی بارداری تست روانشناسی تغذیه سالم جوش صورت داروهای گیاهی درمان استرس درمان اضطراب درمان افسردگی درمان جوش صورت درمان دندان درد درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان لاغری لاغری سریع ماسک صورت مو ویتامین پوست پوکی استخوان کاهش وزن گیاهان دارویی

علل و علایم سکته مغزی چیست؟

مجله پزشکی آسان طب » سلامت » علل و علایم سکته مغزی چیست؟

سکته مغزی یکی از علت مهم مرگ و ناتوانی در سراسر جهان است چه در کشورهای پیشرفته و چه در کشورهای رو به پیشرفت نزدیک به 3/1 مبتلایان به سکته مغزی در سه هفته اول و 48 درصد موارد در یک سال اول می میرند.

سکته مغزی

سکته مغزی چگونه بیماری است؟

سکته مغزی یا خونریزی مغزی ، تظاهرات حاد و مزمن عروق مغزی است. WHO سکته مغزی را این چنین تعریف کرده است: «ایجاد سریع نشانه های بالینی به علت اختلال عمل مغز که بیش از 24 ساعت به درازا بکشد یا به مرگ منتهی می شود بدون این که ایجاد آثار و شواهد عروقی کند.»

بیماری سکته مغزی

اختلال عمل مغز بر اثر تنگ شدن سرخرگ ها، بسته شدن یا پاره شدن آنها و یا بدی عمل مغز با نشانه های عضوی و عملی بروز می کند.

نشانه های عضوی و عملی اختلال عمل مغز همراه با اغماء، فلج نیمه بدن، فلج دو پا، فلج یک دست یا یک پا، فلج متعدد، اختلال گفتاری یا حسی و عصبی بروز می نماید.

فلج نیمه بدن و اختلال جسمی – عصبی در اکثریت بیماران وجود دارد. خونریزی زیر عنکبوتیه بر اثر ناهنجاری عروقی مادرزادی حادث می شود.

ترومبوزیاآمبولی مغزی، کم خونی گذرای مغزی، بیماری عروقی نامشخص، انسداد عروق، خونریزی مغزی و زیر عنکبوتیه همگی جزء نشانگان متعدد سکته مغزی است.

دامنه بیماری سکته مغزی :

خونریزی مغزی در سراسر جهان به صورت مشکل بهداشتی وجود دارد. شایعترین شکل سکته مغزی،ترومبوز مغزی است و بعد از آن خونریزی مغزی است. خونریزی زیر عنکبوتیه و آمبولی ریه از لحاظ میرایی در درجات بعدی اند.

سکته مغزی بهتر از اشکال دیگر قابل تشخیص اند. خونریزی تحت عنکبوتیه بهتر از انواع دیگر در مقابل خونریزی مغزی بیش از میزان واقعی تشخیص داده می شوند.

عوامل و علل سکته مغزی :

عوامل ایجاد کننده خطر سکته مغزی :

برخی بیماری ها مثل ناراحتی قلبی، افزایش فشار خون، حملات ایسکمیک گذرا و سوفلهای شریان کاروتید عوامل مقدمه ساز سکته مغزی اند.

در مورد افزایش فشار خون، فشار خون سیستولی این باب موثرتر است. عومل خطر آفرین سکته مغزی،و قلبی مشابه دارای اثرات متفاوت هستند.به گزارش آسان طب،در خونریزی مغزی، فشار خون بالا را تنها عامل خطر آفرین ثابت دانسته اند و در مورد خونریزی تحت عنکبوتیه فشار خون بالا، مصرف دخانیات و کاربرد قرص ضدبارداری را مرتبط دانسته اند.

افزایش مصرف نمک و فقر پروتئین در ایجاد بیماری بسیار موثرند.

TIA حملات کم خونی گذرای مغزی، حملات کانونی و برگشت پذیر، نقص عصب شناختی با آغاز ناگهانی و با مدت کمتر از 24 ساعت این حملات تمایل به تکرار دارند، و به علت میکروآمبولی ایجاد می شوند، از عوامل هشدار دهنده سکته مغزی اند.

عوامل سکته مغزی مربوط به میزبان :

عموماً با افزایش سن، شانس ابتلا به سکته ی مغزی نیز افزایش می یابد. از لحاظ جنسی نیز بیماری و همین طور میرایی ناشی از آن در مردان بیش از زنان است.

این نسبت جنسی در مورد اشکال متنوع بیماری متفاوت است فرضاً در مورد خونریزی تحت عنکبوتیه در خانم ها بیشتر و مهمترین انواع آن در سنین جوانتر بروز می کند.

وجود سابقه در مورد بیماری های عروقی خود زمینه ساز ایجاد بیماری سکته ی مغزی است. بیماری سکته ی مغزی عمدتاً در طبقات پایین اقتصادی اجتماعی بیشتر است.

مرگ و میر در بیماران سکته مغزی :

سکته مغزی یکی از علت مهم مرگ و ناتوانی در سراسر جهان است چه در کشورهای پیشرفته و چه در کشورهای رو به پیشرفت نزدیک به 3/1 مبتلایان به سکته ی مغزی در سه هفته اول و 48 درصد موارد در یک سال اول می میرند.

عوامل ایجاد کننده زمینه نامساعد پیش آگهی سکته مغزی عبارتند از : سالخوردگی، پرفشاری خون و از دست رفتن خود آگاهی.

مبارزه با سکته مغزی :

نخستین تدبیر برای مبارزه با سکته ی مغزی مبارزه با فشار خون بالا ست که به راحتی قابل کنترل است. حملات گذرای کم خونی مغزی (TIA ) نخستین تظاهرات سکته مغزیست. پیشگیری و درمان زودرس آنها در پیشگیری از سکته مغزی اهمیت دارد.مراقبت از دیابت، از بین بردن دود دخانیات و پیشگیری از سایر عوامل خطر از روش های جدید مبارزه با سکته ی مغزی است.

آیا “شما” به سلامتی خود اهمیت میدهید؟ آیا میخواهید از بروز سکته ی مغزی جلوگیری کنید؟ اینجا ( پیشگیری از سکته مغزی ) را مطالعه و استفاده کنید.

سکته مغزی

سکته مغزی ، علایم ان و راههای پیشگیری از ان موضوع این مقاله در مجله پزشکی آسان طب بود. امیدواریم از ان بهره مند شده باشید و اطلاعات کافی را درباره این مشکل کسب کرده باشید.

خوردن غذاهای چرب و سایز غذاهای غیر مفید و همچنین فشار عصبی و فشار خون بالا میتواند در ابتلا به این بیماری تاثیر زیادی داشته باشد.

منبع : AsanTeb.com


# # # # #

مطالب پیشنهادی

زنگ لوبیا

زنگ لوبیا و زیست شناسی

درمان تنوسینوویت

درمان تنوسینوویت چگونه است ؟

علایم شیزوفرنی و نشانه های آن

درمان اسهال

علل و درمان قطعی اسهال

پربازدید های سلامت

نظرات شما

*

code