کد :20478 28 آبان 1394 225 دسته : اخبار پزشکی , سلامت همیار آسان طب

طاعون به طور عمده یک عفونت جوندگان است که در اثر یرسینیاپستیس ایجاد می شود و از طریق گزش اکتوپارازیتهای آلوده به انسان منتقل می گردد . کلرام فنیکل در درمان طاعون بسیار موثر است و به خصوص در مبتلایان به مننژیت طاعونی همراه با استرپتومایسین تجویز می شود .

طاعون

طاعون

 

طاعون به طور عمده یک عفونت جوندگان است که در اثر یرسینیاپستیس ایجاد می شود و از طریق گزش اکتوپارازیتهای آلوده به انسان منتقل می گردد .

بیماری طاعون در انسان معمولا به یکی از دو شکل عمده بالینی یعنی لنفادنیت حاد ویا پنومونی تظاهر می کند . گاهی به دنبال پیدایش باکتریمی ، ریه به طور ثانویه گرفتار می شود و گرفتاری ریه خود موجب انتقال بیماری از انسان بیمار به فرد سالم می گردد . بیماری طاعون در قرن 15 ابعادی فاجعه آمیز به خود گرفت وسبب مرگ گروه کثیری از مردم در اروپا گردید و آن را مرگ سیاه نامیدند .

درمان طاعون

به مجرد مشکوک شدن به طاعون و به منظور حفظ جان بیمار باید اقدامات درمانی عمومی واختصاصی آغاز شوند . این مساله به خصوص در مورد طاعون ریوی و شکل سپتی سمیک از اهمیت خاصی برخوردار است .زیرا در مدت 15 ساعت از شروع بیماری امکان بهبودی بسیار کاهش می یابد .

استرپتومایسین و تتراسیکلین داروهای انتخابی هستند . مقدار استرپتومایسین 0/5 گرم هر سه تا 4 ساعت به مدت دو روز از راه تزریق عضلانی و سپس 1/5 تا 2 گرم روزانه برای 7 تا 10 روز دیگر است . برخی از سوش های یرسینیا درویتنام نسبت به استرپتومایسین مقاوم بوده اند که در این موارد می توان از کانامایسین استفاده کرد . موثر بودن جنتامایسین اثبات نشده است . برخی از پزشکان استعمال استرپتومایسین را بدلیل احتمال بروز واکنش Herxheimer جایز نمی دانند .

تتراسیکلین به مقدار 2 تا 3 گرم در روز برای 48 ساعت از طریق تزریق وریدی تجویز می شود و پس از بهبود حال عمومی بیمار 2 تا 3 گرم از راه خوراکی برای 4 یا 5 روز دیگر ادامه می یابد .

کلرام فنیکل در درمان طاعون بسیار موثر است و به خصوص در مبتلایان به مننژیت طاعونی همراه با استرپتومایسین تجویز می شود . دوز اولیه آن 6 گرم در روز از طریق تزریق وریدی است و پس از بهبود حال بیمار مقدار آن به 3 گرم در روز از راه خوراکی تقلیل داده می شود .

تحقیقات اخیر نشان داده که Co-trimoxazole نیز داروی موثری در درمان طاعون می باشد .

علیرغم وجود شواهدی از انعقاد منتشر داخل عروقی ، به نظر نمی رسد که درمان با هپارین مورد داشته باشد . اکثر بیماران در هفته اول درمان (به طور متوسط 4 روز) بدون تب می شوند . بوبونها معمولا همزمان با سقوط تب بدون درد شده و از بین می روند یا کوچک می گردند . در پاره ای از موارد گانگلیونها تموج پیدا کرده و نیاز به انسزیون دارند . کاربرد رطوبت و گرما در محل خیارک ها به بهبود سریعتر آنها کمک می کند واکثرا نیاز به درناژ و جراحی نمی باشد .

پیشگیری از طاعون

اساس پیشگیری ، کنترل جوندگان ، استفاده از داروهای کشنده پارازیت های ناقل و گاهی اوقات ایمن سازی جمعیت انسانی است .

نابودی کامل طاعون وحشی به نظر می رسد که غیر ممکن است و برنامه مبارزه بایستی در جهت نابودکردن کانونهای عفونت جوندگان وحشی در اطراف نواحی سکونت انسان صورت گیرد .

در مورد بیماران مبتلا به طاعون بوبونیک رعایت شرایط واصول ضد عفونی کافی است اما پنومونی طاعونی یا انواع سپتی سمیک بایستی ایزوله کامل شوند . کلیه کسانی که با بیماران مبتلا به طاعون بوبونیک در تماس بوده اند باید با یک داروی ضد کک مناسب و موثر درمان شده و به مدت 6 روز تحت نظر باشند . در صورت بروز تب و سایر نشانه های بیماری باید بلافاصله اقدام به درمان آنها گردد .

منطقه زندگی بیمار باید با استفاده از حشره کش مناسب ضد عفونی شود . کسانی که در تماس نزدیک با یک مورد طاعون ریوی بوده اند باید به عنوان پیش گیری روزانه یک گرم تتراسیکلین ویا استرپتومایسین برای مدت 3 روز دریافت دارند .

پیشگیری از طاعون

واکسن طاعون :

پس از تهیه اولین واکسن وسط Haffkine در سال 1897 ، تلاش های زیادی در جهت تهیه واکسن های مختلف به صورت کشته شده یا زنده ضعیف شده به عمل آمده است .

واکسن کشته شده طاعون توسط فرمالین در پیش گیری مفید است و در زمان حاضر توصیه می شود .این واکسن به مقدار 0/5 میلی لیتر دردو نوبت به فاصله یک ماه در عضله تزریق می گردد . به گزارش آسان طب تزریق یادآوری 0/2 میلی لیتر چهار تا دوازده هفته پس از تزریق آخر انجام می شود و با تزریقات یادآور در فواصل شش ماه می توان سطح آنتی بادی را در حد مناسب حفظ کرد .

ایمنی حاصله نسبی و امکان ابتلا پس از واکسیناسیون وجود دارد اما شدت بیماری کم و دوره آن کوتاه می گردد .
تزریق واکسن تهیه شده از باسیل زنده ضعیف شده نیز موثر است ، اما نشانه های موضعی و عمومی شدید حاصل شده و دلیلی در مورد تاثیر این واکسن در جلوگیری از طاعون ریوی در دست نیست . تجویز واکسن خوراکی EV76 تاثیر مفیدی در پیش گیری از هر دو نوع طاعون بوبونیک و ریوی در حیوانات حساس آزمایشگاهی داشته است و در مورد انسان نیز به نظر می رسد که این واکسن نتایج امیدوارکننده ای داشته باشد .

منبع :

asanteb.com

نظرات

*

code