http://www.perspolisitarin.loxblog.com http://www.tanaffor2.loxblog.com http://www.gazorkhan.loxblog.com http://www.loveff.loxblog.com http://www.campaignzohor.loxblog.com http://www.paragalaydar.loxblog.com http://www.zakharbazi.loxblog.com http://www.vjir.loxblog.com http://www.khande20.loxblog.com http://www.moaraghl.loxblog.com http://www.hosseinabad.loxblog.com http://www.silentboy.loxblog.com http://www.kamyaran.loxblog.com http://www.fotonini.loxblog.com http://www.argpishgaman.loxblog.com http://www.shabahang20.loxblog.com http://www.love56.loxblog.com http://www.profilenice.loxblog.com http://www.hamechidaram.loxblog.com http://www.love56.loxblog.com http://www.tabadolha.rozblog.com http://www.bestweblogs.rozblog.com http://www.tabadoliha.rozblog.com http://www.weblognevisaan.rozblog.com http://www.mamlekate.ir http://www.welink.rozblog.com http://www.cze.ir http://www.link4up.rozblog.com http://www.cafelink.rozblog.com http://www.linksee.rozblog.com http://www.youtube23.rozblog.com http://www.guitareman.rozblog.com http://www.zhee.ir http://www.irsaba.ir http://www.add-links.ir http://www.5link.ir http://www.itismsrt.ir http://www.rozesefidam.rozblog.com http://www.etstur.ir http://www.gemlink.rozblog.com http://perspolisitarin.loxblog.com http://tanaffor2.loxblog.com http://gazorkhan.loxblog.com http://loveff.loxblog.com http://campaignzohor.loxblog.com http://paragalaydar.loxblog.com http://zakharbazi.loxblog.com http://vjir.loxblog.com http://khande20.loxblog.com http://moaraghl.loxblog.com http://hosseinabad.loxblog.com http://silentboy.loxblog.com http://kamyaran.loxblog.com http://fotonini.loxblog.com http://argpishgaman.loxblog.com http://shabahang20.loxblog.com http://love56.loxblog.com http://profilenice.loxblog.com http://hamechidaram.loxblog.com http://love56.loxblog.com http://tabadolha.rozblog.com http://bestweblogs.rozblog.com http://tabadoliha.rozblog.com http://weblognevisaan.rozblog.com http://mamlekate.ir http://welink.rozblog.com http://cze.ir http://link4up.rozblog.com http://cafelink.rozblog.com http://linksee.rozblog.com http://youtube23.rozblog.com http://guitareman.rozblog.com http://zhee.ir http://irsaba.ir http://add-links.ir http://5link.ir http://itismsrt.ir http://rozesefidam.rozblog.com http://etstur.ir http://gemlink.rozblog.com http://linux-web.ir http://carzor.lineblog.ir http://linux-web.ir http://monopod.shikweb.ir https://isheidayi.com/ http://welink.rozblog.com/ http://omdebazaar.ir http://link4up.rozblog.com http://cafelink.rozblog.com http://www.backlinka.ir http://www.tablloravan.ir http://www.zhee.ir http://www.darvishmusic.com/ http://add-links.ir http://www.popup.5link.ir http://www.backlinka.ir http://backlinka.ir http://www.backlinka.ir
.
شرکت نرم افزار عارف رایانه ویکیوز

نشانه های بالینی سالمونلوز

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » نشانه های بالینی سالمونلوز

سالمونلوز و سالمونلا تیفوزا تنها انگل انسان است و به طور طبیعی در حیوانات پست تر ایجاد بیماری نمی کند . نشانه های بالینی عفونت سالمونلائی انسان ممکن است به صورت گاستروآنتریت حاد (مسمومیت غذایی) ، تب روده ای (تیفوئید یا پاراتیفوئید) و باکتریمی یا بدون وجود شواهد بالینی عفونت لوکالیزه ، خود را نشان دهد .

سالمونلوز


جنس سالمونلا نزدیک به 1400 سرو تیپ دارد که اکثریت آنها قادر به ایجاد بیماری در انسان و حیوانات هستند . عده کمی از سروتیپ ها که بهترین نمونه آنها سالمونلا تیفوزا است دارای تمایلات خاصی از نیر میزبان می باشند . سالمونلا تیفوزا تنها انگل انسان است و به طور طبیعی در حیوانات پست تر ایجاد بیماری نمی کند .

عفونت سالمونلائی انسان ممکن است به صورت گاستروآنتریت حاد (مسمومیت غذایی) ، تب روده ای (تیفوئید یا پاراتیفوئید) و باکتریمی یا بدون وجود شواهد بالینی عفونت لوکالیزه ، خود را نشان دهد . در بعضی گونه ها ایجاد عفونت گذرا و بدون علامت روده ای شایع است . گاهی بعد از عفونت حاصل از سالمونلا تیفوزا و بعضی انواع دیگر ، حالت حاملی ایجاد می شود که به صورت دفع طولانی سالمونلا از مدفوع ادرار است .

هرچند که تیفوئید به علت سابقه تاریخی و میزبان خاص جداگانه مورد بحث قرار خواهد گرفت ، اما باید توجه داشت که بیماری مشابه تیفوئید توسط سایر انواع سالمونلا نیز حاصل می شود و گاهی نیز سالمونلا تیفوزا تمام سندرمهای بالینی شرح داده شده برای دیگر سالمونلاها را به وجود میاورد .

نشانه های بالینی سالمونلوز

آلودگی انسان به سالمونلا ممکن است بدون علامت ، به صورت گاستروآنتریت حاد ، تب روده ، باکتریمی همراه یا بدون علامت موضعی تظاهر کند . افتراق عفونت های سالمونلائی بر اساس نشانه بالینی آسان نیست و گاهی ممکن است تشابه زیادی بین آنها وجود داشته باشد .

گاستروآنتریت سالمونلائی (مسمومیت غذایی) در سالمونلوز : علائم گاستروآنتریت هشت تا 48 ساعت پس از خوردن غذای آلوده حاصل می شود و علت طولانی بودن دوره نهفتگی مدت زمانی است که برای تکثیر میکروب و یورش آن لازم است . اولین علایم اغلب تهوع و استفراغ هستند که بلافاصله پس از آن دردهای قولنجی شکم و اسهال که گاهی با بلغم یا خون همراه است عارض می شوند . لرز در آغاز بیماری نادر نیست و حرارت بدن اغلب به 38 تا 39 درجه سانتی گراد می رسد . علایم بیماری معمولا در مدت دوتا پنج روز فرو می نشینند ولی گاهی طولانی گشته و اسهال یا تب خفیف برای 10 تا 14 روز ادامه می یابد .

تب روده ای (تب پاراتیفوئید)  در سالمونلوز : به غیر از سالمونلاتیفی بقیه سالمونلاها نیز می توانند یک سندرم بالینی مشابه حصبه ایجاد کنند که به صورت تب طولانی , علایم تنفسی و گوارشی ، لکوپنی و لکه های صورتی روی پوست تظاهر نماید . اگر چه شکل بالینی این انواع از تیفوئید غیر قابل تشخیص است اما بیماری معمولا خفیف تر ، مشی آن کوتاه تر و میزان مرگ و میر کمتر است .

بهبودی ممکن است با دفع میکروب مولد بیماری در مدفوع به مدت چند ماه دنبال شود ولی حاملین مزمن در این موارد کمتر از تب تیفوئید است .

باکتریمی در سالمونلوز   : برخی از سالمونلا ها نظیر سالمونلاتیفی موریوم ، هایدلبرگ و st.paul ممکن است سبب تب روده باکتریمیک در نوزادان شوند که همراه با لرز ، تب متناوب ، بی اشتهایی و لاغری است . مشخصات بارز حصبه یا پاراتیفوئید وجود ندارند . این بیماران اغلب شکایتی از دستگاه گوارش ندارند و در واقع علیرغم کشت مثبت خون ، کشت مدفوع منفی است . در اکثر موارد تعداد لکوسیت ها طبیعی است .

باکتریمی سالمونلائی غیر تیفوئیدی گاهی اوقات از نظر بالینی مورد شک قرار نمی گیرد و خود به خود بهبود می یابد و لذا باید در آنتریت های سالمونلائی در اطفال مدنظر باشد . در یک گزارش در 55 طفل مبتلا به اسهال که از مدفوع آنها سالمونلا هایدلبرگ جدا شد در 25 مورد باکتریمی اثبات گردید و چهار نفر از آنها فوت کردند .

در برخی از مناطق جهان و از جمله خاورمیانه باکتریمی سالمونلائی ممکن است به شکل یک بیماری تب دار طولانی همراه با کاهش وزن ، کم خونی بزرگی کبد و طحال تظاهر نماید ، باکتریمی متناوب ناشی از سالمونلا در مبتلایان به عفونت شیستوزوما هماتوبیوم گزارش شده است که سالمونلا را از راه ادرار دفع می کنند .

نشانه های بالینی سالمونلوز

عفونت موضعی در سالمونز : علایم عفونت موضعی در بسیاری از مواد باکتریمی سالمونلائی ظاهر می شوند . آبسه ممکن است در هر نقطه ای از بدن بوجود آید و یا برونکوپنومونی ، آمپیم ، آندروکاردیت ، پریکاردیت ، پیلونفریت ، اوستئومیلیت یا آرتریت عارض شود .

در جریان یک اپیدمی ناشی از سالمونلاتیفی موریوم در سوئد حدود 330 نفر آلوده شدند که در 13 بیمار بستری شده نشانه های پلی آرتریت آسپتیک وجود داشت و اکثر آنها دارای آنتی ژن نسجی HLA-B27 بودند . به گزارش اسان طب  در یک دختر 19 ساله که با تامپوناد قلبی و نارسایی کلیه بستری شده بود سالمونلا agona از مایع پریکارد جدا شد .

مننژیت سالمونلائی اغلب در نوزادان و کودکان دیده می شود . بیماران مبتلا به عفونت های موضعی معمولا یک لکوسیتوز (20 تا 30 هزار گلبول سفید در میلیمتر مکعب خون) همراه با افزایش چند هسته ای ها دارند .

سالمونلاها تمایل زیادی به متمرکز شدن در نسوج آزرده دارند وسالمونلا را از آنوریسم ، هماتوم ، انواع مختلف تومورها از جمله هیپرنفروم ، کیست تخمدان و فئوکروموسیتوما جدا کرده اند .

منبع :

asanteb.com


# # # # #

مطالب پیشنهادی

خواص هندوانه و فواید هندوانه

هندوانه، خواص و فواید هندوانه

واریکوسل و راه درمان آن

بالا بردن کیفیت اسپرم و افزایش قدرت باروری

اسپرم و افزایش قدرت باروری

بلوغ دیررس چیست و برای آن باید چه کار کرد

پربازدید های اخبار پزشکی , سلامت

نظرات شما

*

code