.
شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با اخبار پزشکی

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب استرس اضطراب افسردگی انواع گل تست روانشناسی تغذیه تغذیه سالم جوش صورت داروهای گیاهی درمان استرس درمان اسهال درمان افسردگی درمان دیابت درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان لاغری لاغری سریع ماسک صورت معرفی گل ویتامین پرورش گل پوکی استخوان کاهش وزن گیاهان دارویی

نشانه های بالینی سالمونلوز

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » نشانه های بالینی سالمونلوز

سالمونلوز و سالمونلا تیفوزا تنها انگل انسان است و به طور طبیعی در حیوانات پست تر ایجاد بیماری نمی کند . نشانه های بالینی عفونت سالمونلائی انسان ممکن است به صورت گاستروآنتریت حاد (مسمومیت غذایی) ، تب روده ای (تیفوئید یا پاراتیفوئید) و باکتریمی یا بدون وجود شواهد بالینی عفونت لوکالیزه ، خود را نشان دهد .

سالمونلوز


جنس سالمونلا نزدیک به 1400 سرو تیپ دارد که اکثریت آنها قادر به ایجاد بیماری در انسان و حیوانات هستند . عده کمی از سروتیپ ها که بهترین نمونه آنها سالمونلا تیفوزا است دارای تمایلات خاصی از نیر میزبان می باشند . سالمونلا تیفوزا تنها انگل انسان است و به طور طبیعی در حیوانات پست تر ایجاد بیماری نمی کند .

عفونت سالمونلائی انسان ممکن است به صورت گاستروآنتریت حاد (مسمومیت غذایی) ، تب روده ای (تیفوئید یا پاراتیفوئید) و باکتریمی یا بدون وجود شواهد بالینی عفونت لوکالیزه ، خود را نشان دهد . در بعضی گونه ها ایجاد عفونت گذرا و بدون علامت روده ای شایع است . گاهی بعد از عفونت حاصل از سالمونلا تیفوزا و بعضی انواع دیگر ، حالت حاملی ایجاد می شود که به صورت دفع طولانی سالمونلا از مدفوع ادرار است .

هرچند که تیفوئید به علت سابقه تاریخی و میزبان خاص جداگانه مورد بحث قرار خواهد گرفت ، اما باید توجه داشت که بیماری مشابه تیفوئید توسط سایر انواع سالمونلا نیز حاصل می شود و گاهی نیز سالمونلا تیفوزا تمام سندرمهای بالینی شرح داده شده برای دیگر سالمونلاها را به وجود میاورد .

نشانه های بالینی سالمونلوز

آلودگی انسان به سالمونلا ممکن است بدون علامت ، به صورت گاستروآنتریت حاد ، تب روده ، باکتریمی همراه یا بدون علامت موضعی تظاهر کند . افتراق عفونت های سالمونلائی بر اساس نشانه بالینی آسان نیست و گاهی ممکن است تشابه زیادی بین آنها وجود داشته باشد .

گاستروآنتریت سالمونلائی (مسمومیت غذایی) در سالمونلوز : علائم گاستروآنتریت هشت تا 48 ساعت پس از خوردن غذای آلوده حاصل می شود و علت طولانی بودن دوره نهفتگی مدت زمانی است که برای تکثیر میکروب و یورش آن لازم است . اولین علایم اغلب تهوع و استفراغ هستند که بلافاصله پس از آن دردهای قولنجی شکم و اسهال که گاهی با بلغم یا خون همراه است عارض می شوند . لرز در آغاز بیماری نادر نیست و حرارت بدن اغلب به 38 تا 39 درجه سانتی گراد می رسد . علایم بیماری معمولا در مدت دوتا پنج روز فرو می نشینند ولی گاهی طولانی گشته و اسهال یا تب خفیف برای 10 تا 14 روز ادامه می یابد .

تب روده ای (تب پاراتیفوئید)  در سالمونلوز : به غیر از سالمونلاتیفی بقیه سالمونلاها نیز می توانند یک سندرم بالینی مشابه حصبه ایجاد کنند که به صورت تب طولانی , علایم تنفسی و گوارشی ، لکوپنی و لکه های صورتی روی پوست تظاهر نماید . اگر چه شکل بالینی این انواع از تیفوئید غیر قابل تشخیص است اما بیماری معمولا خفیف تر ، مشی آن کوتاه تر و میزان مرگ و میر کمتر است .

بهبودی ممکن است با دفع میکروب مولد بیماری در مدفوع به مدت چند ماه دنبال شود ولی حاملین مزمن در این موارد کمتر از تب تیفوئید است .

باکتریمی در سالمونلوز   : برخی از سالمونلا ها نظیر سالمونلاتیفی موریوم ، هایدلبرگ و st.paul ممکن است سبب تب روده باکتریمیک در نوزادان شوند که همراه با لرز ، تب متناوب ، بی اشتهایی و لاغری است . مشخصات بارز حصبه یا پاراتیفوئید وجود ندارند . این بیماران اغلب شکایتی از دستگاه گوارش ندارند و در واقع علیرغم کشت مثبت خون ، کشت مدفوع منفی است . در اکثر موارد تعداد لکوسیت ها طبیعی است .

باکتریمی سالمونلائی غیر تیفوئیدی گاهی اوقات از نظر بالینی مورد شک قرار نمی گیرد و خود به خود بهبود می یابد و لذا باید در آنتریت های سالمونلائی در اطفال مدنظر باشد . در یک گزارش در 55 طفل مبتلا به اسهال که از مدفوع آنها سالمونلا هایدلبرگ جدا شد در 25 مورد باکتریمی اثبات گردید و چهار نفر از آنها فوت کردند .

در برخی از مناطق جهان و از جمله خاورمیانه باکتریمی سالمونلائی ممکن است به شکل یک بیماری تب دار طولانی همراه با کاهش وزن ، کم خونی بزرگی کبد و طحال تظاهر نماید ، باکتریمی متناوب ناشی از سالمونلا در مبتلایان به عفونت شیستوزوما هماتوبیوم گزارش شده است که سالمونلا را از راه ادرار دفع می کنند .

نشانه های بالینی سالمونلوز

عفونت موضعی در سالمونز : علایم عفونت موضعی در بسیاری از مواد باکتریمی سالمونلائی ظاهر می شوند . آبسه ممکن است در هر نقطه ای از بدن بوجود آید و یا برونکوپنومونی ، آمپیم ، آندروکاردیت ، پریکاردیت ، پیلونفریت ، اوستئومیلیت یا آرتریت عارض شود .

در جریان یک اپیدمی ناشی از سالمونلاتیفی موریوم در سوئد حدود 330 نفر آلوده شدند که در 13 بیمار بستری شده نشانه های پلی آرتریت آسپتیک وجود داشت و اکثر آنها دارای آنتی ژن نسجی HLA-B27 بودند . به گزارش اسان طب  در یک دختر 19 ساله که با تامپوناد قلبی و نارسایی کلیه بستری شده بود سالمونلا agona از مایع پریکارد جدا شد .

مننژیت سالمونلائی اغلب در نوزادان و کودکان دیده می شود . بیماران مبتلا به عفونت های موضعی معمولا یک لکوسیتوز (20 تا 30 هزار گلبول سفید در میلیمتر مکعب خون) همراه با افزایش چند هسته ای ها دارند .

سالمونلاها تمایل زیادی به متمرکز شدن در نسوج آزرده دارند وسالمونلا را از آنوریسم ، هماتوم ، انواع مختلف تومورها از جمله هیپرنفروم ، کیست تخمدان و فئوکروموسیتوما جدا کرده اند .

منبع :

asanteb.com


# # # # #

مطالب پیشنهادی

خواص سنگ فیروزه turquoise یا خواص فیروزه

خواص سنگ فیروزه turquoise یا خواص فیروزه

خواص گیاهان دارویی

خواص گیاهان دارویی (بذرالنج – برزک – بخور مریم)

سوء هاضمه

سوء هاضمه و درمان طبیعی آن

فواید قرص پرگناکر یا قرص pregnacare در بارداری

فواید قرص پرگناکر یا قرص pregnacare در بارداری

پربازدید های اخبار پزشکی , سلامت

نظرات شما

*

code