کد :20604 30 آبان 1394 126 دسته : تغذیه , سلامت همیار آسان طب

سبزیجاتی که برگ پهنی دارند ، مانند اسفناج ، کلم ، کاهو و … از گروه مواد غذایی هستند که باید خیلی زیاد از آنها استفاده شود . برخی از مواد غذایی از عوامل مؤثر در تولید و ازدیاد شیر مادر هستند .

افزایش شیرمادر

افزایش شیرمادر

افزایش شیرمادر با مصرف سبزیجاتی که برگ پهنی دارند ، مانند اسفناج ، کلم ، کاهو و … افزایش می یابد . بعضی سبزیجات خوشبو و معطر خاصیت ضد نفخ دارند و با ورود به شیرمادر مانع دل درد کودک خواهند شد . مانند سبزیجاتی ، از جمله ریحان ، ترخون ، زیره ، رازیانه و گشنیز.

تغذیه خوب برای افزایش شیرمادر

در زیر به چند مورد از گیاهانی که سبب افزایش شیرمادر می شوند اشاره می کنیم :

1- بادام زمینی

بلدام زمینی موجب افزایش شیرمادر می شود . از دانه بادام زمینی استفاده می شود که در بازار به صورت خام یا نمک زده و یا بود داده برای فروش وجود دارد. این گیاه ضد چسبندگی پلاکت‌ها (که برای رقیق شدن خون موثر است) ، ضد اکسیدان ، ضد قارچ ، شیر افزا می‌باشد . بادام زمینی عارضه و ضرر مشخصی ندارد ، ولی ممکن است موجب حساسیت برخی افراد شود .

2- ریحان

ریحان از گروه نعناع است . برگ ریحان مصرف خوراکی دارد . ریحان جزء گیاهان معطر و دارای خاصیت ضد نفخ برای مادر و کودک می‌باشد . ریحان یکی از گیاهانی است که موجب افزایش شیرمادر می شود .

3- رازیانه

دانه های رازیانه  حاوی اسانس معطری می‌باشند . رازیه موجب افزایش شیرمادر خواهد شد .  رازیانه  خاصیت ضد نفخ دارد که می‌تواند برای مادر و کودک مفید باشد و به شدت شیرمادر را افزایش می دهد . رازیانه دارای هورمون‌های گیاهی زیادی می باشد که از طریق تحریک غدد مترشحه شیر باعث افزایش شیر مادران می گردد . میزان مصرف روزانه در حد 5 گرم یا یک قاشق مرباخوری از دانه است . اگر دانه را پودر کنید و روی غذای مادر بریزید  و یا آن را با شیر یا آب مخلوط  کنید تاثیر خیلی بیشتری در افزایش شیر مادر دارد . همچنین می‌توان آن را با ماست مخلوط و مصرف کرد.  توجه کنید که رازیانه در در حاملگی و دوران بارداری مصرف نکنید .

رازیانه ازدیاد شیر مادر

4- سیاه‌دانه

دانه های گیاه سیاه دانه مصرف خوراکی دارد . سیاه‌دانه از گیاهان معطر است که باعث رفع نفخ در مادران شیرده و کودکان می‌شود و در افزایش شیرمادر نقش زیادی دارد . به گزارش اسان طب همچنین سیاه‌دانه کاهش‌دهنده پرفشاری خون ، کاهش‌دهنده اوره خون ، محرک سیستم ایمنی بدن  ، ضد درد ، ضد سرطان ، ضد حساسیت ، هضم‌کننده غذا ، ادرارآور ، مقوی معده است و موجب افزایش شیرمادر می شود . روزانه مصرف 2 گرم سیاه‌دانه مانعی ندارد ، بهتر است دانه‌ها له شوند تا اثر آن‌ها چند برابر شود . سیاه دانه عوارض جانبی ندارد  ولی توصیه می‌گردد این گیاه در دوران بارداری  خورده نشود .

5- سیب‌زمینی

سیب زمینی در افزایش شیرمادر بسیار تاثیر گذار است . در حقیقت ساقه‌های زیرزمینی متورم شده آن مورد استفاده قرار می گیرد که حاوی مقدار زیادی نشاسته می‌باشد. از فواید سیب زمینی می توان به  اثرات پایین آورنده پرفشاری خون، خواب‌آور، خلط‌آور، تقویت‌کننده عضلات، اشتهاآور  ، ضد درد، ضد میکرب، تقویت‌کننده قلب، ادرارآور  و شیر افزا بودن اشاره کرد .

نظرات

*

code