.
شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با اخبار پزشکی

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب استرس اضطراب افسردگی انواع گل تست روانشناسی تغذیه تغذیه سالم جوش صورت داروهای گیاهی درمان استرس درمان اسهال درمان افسردگی درمان دیابت درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان لاغری لاغری سریع ماسک صورت معرفی گل ویتامین پرورش گل پوکی استخوان کاهش وزن گیاهان دارویی

عفونت های مننگوکک را بشناسید

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » عفونت های مننگوکک را بشناسید

عفونت های منگوکک در اثر نیسریامننژیتیدیس ایجاد شده و ممکن است سبب ابتلای دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی ، خون ، سیستم عصبی مرکزی ، مفاصل ، قلب ، چشم ، پوست و دستگاه ادراری تناسلی گردد .

عفونت های مننگوکک

عفونت های مننگوکک در اثر نیسریامننژیتیدیس ایجاد شده و ممکن است سبب ابتلای دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی ، خون ، سیستم عصبی مرکزی ، مفاصل ، قلب ، چشم ، پوست و دستگاه ادراری تناسلی گردد . هر یک از این عفونت ها می تواند به تنهایی یا همراه با گرفتاری دیگر اندام ها باشد .

تاریخچه عفونت های مننگوکک

مننژیت که شناخته ترین شکل عفونت مننگوکک است اولین بار در سال 1805 میلادی توسط Vieusseux در ژنو و در سال 1806 توسط Danielson و Mann در ماساچوست شرح داده شد . Weichselbaum در سال 1887 ثابت کرد که مننگوککها ایجاد مننژیت می کنند .

عوارض عفونت های مننگوکک

لوکالیزاسیون متاستاتیک عفونت ، آسیب های دائمی سیستم عصبی مرکزی و عفونت های انترکوران عوارض اشکال مختلف عفونت های عفونت های مننگوکک را تشکیل می دهند که ممکن است در مرحله حاد بیماری یا بعد از آن ظاهر شوند . در صورت تشخیص به موقع و درمان مناسب می توان از بروز آنها جلوگیری کرده یا از میزان آنها کاست .

کونژونکتیویت پان افتالمیت و اوتیت ممکنست در اثر مننگوکک ایجاد کردند . مننگوکک یکی از علل نادر سینوزیت است . پنومونی ناشی از این میکروب را قبلا از تظاهرات نادر به حساب می آورند ولی در یک گزارش 68 درصد سربازان مبتلا به پنتومونی در اثر مننگوکک گروه Y بوده اند . پلورزی نیز گزارش شده است .

آندوکاردیت باکتریال ، پریکاردیت و میوکاردیت ممکن است حاصل شود . پریکاردیت مننگوککی معمولا در دوران قبل از کشف آنتی بیوتیک ها به دنبال یک عفونت مننگوککی یا مننگوکوکسمی حاصل می گردد .

در سال های اخیر یک شکل اولیه از این پریکاردیت PMP نیز تشخیص داده شده است که اغلب ناشی از مننگوکک گروه C و عمدتا یک بیماری بالغین است که با درمان مناسب عاقبت آن خوب است . به ندرت تامپوناد قلبی به دنبال این عارضه گزارش می شود ، تغییرات EKG از نشانه های زودرس بیماری بوده و به تشخیص کمک می کند .

این عارضه را بر اساس زمان بروز ، خصوصیات پاتولوزیک ، افوزیون و نتایج کشت میکروبی در دو گروه با اتیولوژی عفونی و ایمونولوژیک قرار می دهند .

عفونت های حاصل از مننگوکک در دستگاه ادراری تناسلی نظیر اورکیت ، اپیدیدیمیت ، آلبومینوری و هماتوری گذرا گزارش می شود و از نظر بالینی از بیماری گونوککی قابل تشخیص نمی باشند . نیسریا مننژیتیدیس را در موارد قابل توجهی از مجرای ادرار و مقعد بیماران و افراد به ظاهر سالم جدا کرده اند .

منوآرتریت یا پلی آرترتریت چرکی ، استئومیلیت ، خونریزی و نکروز غدد سورنال ف ایکترو بالاخره نارسائی هپاتورنال ثبت شده است .

عفونت سیستم عصبی مرکزی ممکن است منجر به تشنج ، فلج موقت یا دائمی ، همی پلژی ، آنسفالیت و آنسفالومیلیت ، نوروپاتی محیطی ، اختلالات عمل مغز ، ترومبوز و آبسه مغزی و هیدروسفالی گردد . در نوزادان و اطفال خردسال افوزیون سودورال گزارش می شود .

تقریبا هر عارضه ای ممکن است ایجاد یادگاری های دائمی کند که شایع ترین آنها کری ، فلج اعصاب چشمی ، کوری ، هیدروسفالی ، عقب افتادگی ذهنی و پسیکوز می باشد . مننژیت شناخته ترین نوع عفونت های مننگوکک است .

عفونت های مننگوکک

تشخیص عفونت های مننگوکک

تشخیص قطعی عفونت های مننگوکک بر اساس یافتن میکروب است . عفونت های مننگوکک را می توان به اسانی در کشت خون ، مایع نخاع و گاهی مواد آسپیره شده از بثورات پوستی یا مفاصل بدست آورد . با استفاده از روش buffy coat می توان مننگوکک را در خون مبتلایان به مننگوکوکسمی مشاهده کرد . بدست آوردن مننگوکک از نازوفارنکس به تنهایی تشخیص بیماری را اثبات نمی کند .

فشار مایع مغزی نخاعی افزایش یافته و ممکن است شفاف یا کاملا چرکی باشد . تعداد سلول ها و اغلب چند هزار در میلی متر مکعب می باشد که اکثر آنها را نوتروفیل ها تشکیل می دهد . در اسمیر رنگ آمیزی شده سدیمان مایع نخاع ، می توان دیپلوکوک های گرم منفی داخل یا خارج سلولی را به تعداد متغیر مشاهده نمود . پروتئین مایع نخاع افزایش یافته و قند آن معمولا پایین است . به گزارش اسان طب  با استفاده از روش های مناسب می توان عفونت های مننگوکک را در کشت مایع نخاع بدست آورد . در اوایل بیماری که مایع نخاع تغییر سلولی و شیمیایی عمده ای را نشان نمی دهد کشت اغلب مثبت است . در صورت امکان ، استفاده از کانترایمونوالکتروفورز حتی درصورت عدم مشاهده ارگانیسم ها در اسمیر ، اغلب موفقیت آمیز است .

عفونت های مننگوکک

الکتروفورز مایع نخاع با روش های خاص می توانند به تشخیص مننگوککهای گروه A یا C کمک کند . ولی با این روش نمی توان آنتی ژن میکروب های گروه B یا سایر سروتیپ ها را شناسایی کرد .

منبع :

asanteb.com


# # # # # #

مطالب پیشنهادی

خواص داروهای گیاهی ، خواص داروی گیاهی ، خواص گیاهان دارویی

خواص 100 داروی گیاهی برای سلامتی

پیشگیری از ایدز

راه پیشگیری از ایدز را بشناسید

فواید مار

برخی از فواید مار

راه درمان سوزش ادرار با داروهای گیاهی

راه درمان سوزش ادرار با داروهای گیاهی

پربازدید های اخبار پزشکی , سلامت

نظرات شما

*

code