کد :20617 30 آبان 1394 80 دسته : پوست مو و زیبایی , سلامت همیار آسان طب

اصطلاح زردزخم یا Impetigo Contagiosa بیان کننده حالتی است که ظاهرا اولیه می باشد . این عفونت در ابتدا به صورت وزیکولی زود گذر و در مراحل بعدی به شکل ضایعات پوشیده از کبره ای است که جوشگاهی بر جای نمی گذارند .

زردزخم

زردزخم

زردزخم یا Impetigo Contagiosa بیان کننده حالتی است که ظاهرا اولیه می باشد . این عفونت در زردزخم ابتدا به صورت وزیکولی زود گذر و در مراحل بعدی به شکل ضایعات پوشیده از کبره ای است که جوشگاهی بر جای نمی گذارند .

سوشهای استرپتوککی گروه A مولد عفونت جلدی اکثرا از سروتیپ های بالاتر یعنی T و M و از سوشهای ایجاد کننده فارنژیت استرپتوککی متمایز هستند . باید توجه داشت که ممکن است سوش های فوق در حلق عده زیادی از افراد بخصوص در فصل تابستان وجود داشته باشند .

اپیدمیلوژی زردزخم

زرد زخم استرپتوککی و نوع بولوز استافیلوککی دارای نقاط مشترک اپیدمیولوژیک هستند . جنس و نژاد به نظر نمی رسد که تاثیری بر فراوانی این بیماری ها داشته باشد و شیوع بیشتر عفونت های جلدی استرپتوککی در سیاه پوستان ، ناشی از اثر دیگر عوامل  زردزخم  نظیر شرایط محیطی ، سطح پایین بهداشت و تراکم جمعیت است .

زرد زخم استرپتوککی در کودکان در سنین قبل از دبستان شایع تر بوده و در بالغین و اطفال بزرگتر بیماری را در بینی و نازوفارنگس خود داشته و حاملین اهمیت خاصی در انتقال عفونت دارا می باشند .

اهمیت ضربه و صدمه قبلی در اپیدمیولوژی پیودرمی های استرپتوککی واضح است . عفونت در فصل تابستان یعنی موقعی که حشرات فراوان و صدمه قسمت های باز پوست در کودکان زیاد می باشند شایعتر است . این مساله به ویژه در اجتماعات فقیر که دارای بهداشت بد و ازدحام زیاد هستند صادق بوده و نشان دهنده بهترین شرایط برای تهاجم سوشهای بیماریزای استرپتوکک به پوست است .

عفونت در افراد جدید اغلب در دنبال تماس نزدیک با یک فرد آلوده می باشد . علاوه بر ضربه های کوچک وارده به پوست ، خراشیدگی ، سوختگی ، گال ، آلودگی به شپش و اگزما نیز از عوامل زمینه ساز در هر دو شکل آندمیک و اپیدمیک زرد زخم استرپتوککی هستند . رابطه مشخصی بین شیوع گزش حشرات در فصول گرم و مرطوب و افزایش میزان موارد زخم وجود دارد . هر چند که انتقال استرپتوکک زنده بوسیله حشرات به وضوح نشان داده نشده است ولی در یک نوع پشه hippelates قدرت انتقال مکانیکی استرپتوکک اثبات گردیده است .

در زمان شیوع زرد زخم ، سوراخ کردن نرمه ی گوش دختران جوان اغلب به طور ثانوی باعث عفونت می گردد.

موارد نادری از زرد زخم ثانوی به فارنژیت استرپتوککی گزارش شده است . در چنین مواردی ضایعات جلدی معمولا نزدیک به سوراخ بینی یا دهان می باشد . این شکل از زرد زخم از نظر اپیدمیولوژیک از ضایعات اولیه پوستی کاملا متفاوت است .

زرد زخم

علایم بالینی زرد زخم

ضایعات جلدی استرپتوککی اغلب در سطوح باز بدن و اندام ها ظاهر می شوند . به غیر از سابقه ای از گزش حشره یا ضربه های خفیف در تعدادی از موارد ، علامت یا نشانه مقدماتی وجود ندارد . به گزارش آسان طب عفونت ممکن است به دنبال تماس نزدیک با یک بیمار مبتلا به زردزخم در دو یا سه روز قبل حاصل شده باشد و موارد متعدد بیماری اغلب در بین افراد حساس یک خانواده به سرعت ظاهر می گردد.

ضایعه اولیه زردزخم ، پاپولی است که به سرعت تبدیل به وزیکول می شود و در اطراف آن هاله کوچکی از اریتم وجود دارد . زودگذری و تبدیل سریع وزیکولها به پوستولها با کبره های تیره رنگ و ضخیم چسبیده به پوست سبب می شود که وزیکولها اغلب از نظر بالینی نادیده بمانند . به جز خارش و گاهی سوزش ، ضایعات دردناک نیستند مگر اینکه عمقی واقع شده باشند .

غدد لنفاوی محلی معمولا مبتلا هستند ولی سلولیت موضعی گسترده وجود ندارد . این زخم ها به آهستگی بهبود یافته و نواحی بدون پیگمان بجا می گذارند .

باکتریمی که در فاژنژیت های استرپتوککی نادر است در عفونت های استرپتوککی جلدی شایع تر و گاهی نیز مخملک اتفاق می افتد . عفونت های عمقی تر استرپتوککی جلد اغلب سیری مزمن برای هفته ها یا ماهها دارند و اکثرا نمی توان شروع آنها را مشخص کرد . به فرم عمقی و زخمی این ضایعات اکتیما ecthyma گفته می شود .

منبع :

asanteb

نظرات

*

code