.
شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با اخبار پزشکی

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب استرس اضطراب افسردگی انواع گل تست روانشناسی تغذیه تغذیه سالم جوش صورت داروهای گیاهی درمان استرس درمان اسهال درمان افسردگی درمان دیابت درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان لاغری لاغری سریع ماسک صورت معرفی گل ویتامین پرورش گل پوکی استخوان کاهش وزن گیاهان دارویی

عوارض عفونت های استرپتوککی

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » عوارض عفونت های استرپتوککی

عفونت ممکنست از طریق شیپور استاش به طرف بالا و عقب سرایت کرده و گوش میانی را مبتلا سازد . در شیرخواران و بچه های کوچک فاصله ارتباطی بین حلق و بینی کوتاه بوده و کانال شیپور استاش پهن تر و کوتاه تر از بالغین است و پیچ و خم کمتری دارد ، لذا بیشتر ترشحات به اسانی به گوش میانی می رسد .

عفونت های استرپتوککی

عفونت های استرپتوککی عوارضی گوناگون و متفاوتی است . در زیر به برخی از انها اشاره می کنیم . عوارض چرمی و غیرچرکی ممکن است متعاقل عفونت های استرپتوککی درمان نشده دیده شود .

عوارض چرکی عفونت های استرپتوککی :

شایع ترین عوارض عفونت های استرپتوککی ، عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی به علت انتشار مستقیم عفونت به بافت ها و حفرات اطراف می باشد . به طور کلی این عوارض بیشتر در بچه ها اتفاق افتاده و اکثرا به دنبال مخملک دیده می شود .

به دنبال جراحی لوزه ها و آدنوئید این عوارض کمتر اتفاق می بافتند و یا درمان آنتی بیوتیکی موثر و سریع امروزه بسیار نادر هستند . انتشار سریع عفونت به بافت های اطراف در سلولیت دور لوزه ، آبسه دور لوزه یا آبسه پشت حلق مشاهده می گردد . در آبسه یا سلولیت دور لوزه تورم شدید و یکطرفه وجود داشته و در لمس قدامی لوزه تموج احساس می شود . پاتوژنز واقعی آن دقیقا معلوم نیست . چرک از طریق کپسول لوزه به بافت همبندی گردن انتشار می یابد و ایجاد تورم با قوام سفت در طرف مبتلا با جابجایی لوزه به طرف خط وسط حلق می نماید .

اغلب آبسه ایجاد و در موارد درمان نشده تخلیه می شود ولی چرک حاوی استرپتوکک نمی باشد . ممکن است خود استرپتوکک به طور اولیه این عارضه را ایجاد نکند و به دنبال عفونت های استرپتوککی ، ارگانیسمهای کومنسال اوروفارنگس نظیر باسیلهای گرم منفی یا استرپتوکک بیهوازی مسئول این عارضه باشد . شروع این عارضه ناگهانی با شدت یافتن درد گلو و تورم گردن و اغلب با افزایش تب وضعف می باشد . لوزه مبتلا و قسمت قدامی آن شدیدا متورم ، غدد لنفاوی گردن و حساس و توده با تموج در لمس حس می شود . یکی از عوارض آبسه دور لوزه انتشار مستقیم عفونت به داخل گردن است که منجر به ترومبوفلبیت چرکی می شود . امروزه آبسه دور لوزه کمتر مشاهده می گردد . زیرا فارنژیت شدید عفونت های استرپتوککیدر مراحل اولیه با آنتی بیوتیک درمان می شود .

در صورت بروز آبسه رتروفارنکس ، تورم و برجستگی در قسمت قدامی اپی گلوت دیده می شود . به طوریکه فضای فارنکس کاهش یافته و هوا که از حنجره و از طریق قسمت برجسته می گذرد ، صدا را به صورت high pitched و فلزی در می آورد . تمام آبسه های حلق و عفونت هایی که اپی گلوت را گرفتار می کنند به خصوص در بچه های جوان بسیار خطرناک می باشد . باید متذکرشد که وجود آبسه مشخص عفونت های استرپتوککی نیست . انتشار عفونت به طرف بالا منجر به عوارضی در بافت ها و مناطق اطراف بینی و سینوسهای پارانازال می شود . به علت تورم پرده های مخاطی یا غلظت ترشح ، مدخل یا چند سینوس ممکن است بسته شده و آمپیم سینوسهای مبتلا حاصل گردد .

وقتی این مساله در سینوس های اسفنوئید یا اتموئید ایجاد شود ، انتشار عفونت ممکنست از طریق صفحه غربالی اتموئید به مننژ ایجاد مننژیت لوکالیزه یا ژنرالیزه نماید . آبسه مغز ممکنست به علت انتشار مستقیم از مننژ بدون مننژیت ژنرالیزه ایجاد شود .

عفونت ممکنست از طریق شیپور استاش به طرف بالا و عقب سرایت کرده و گوش میانی را مبتلا سازد . در شیرخواران و بچه های کوچک فاصله ارتباطی بین حلق و بینی کوتاه بوده و کانال شیپور استاش پهن تر و کوتاه تر از بالغین است و پیچ و خم کمتری دارد ، لذا بیشتر ترشحات به اسانی به گوش میانی می رسد . در التهاب گوش میانی بدون چرک (اوتیت میانی کاتارال) پرده تمپان قرمز رنگ ، براق و به طرف خارج برجسته می باشد . در صورتیکه اوتیت چرکی وجود داشته باشد برجستگی پرده تمپان و بطرف خارج برجسته می باشد . در صورتیکه اوتیت چرکی وجود داشته باشد برجستگی پرده تمپان مشخص است و پرده برنگ خاکستری تیره بوده و ممکنست خودبخود پاره شود . در هر دو نوع اوتیت ، درد شدید گوش وجود دارد و درناژ باعث تسکین درد می گردد . انتشار عفونت از گوش میانی به ماستوئید ایجاد ماستوئیدیت می نماید که با حساسیت ، تورم و قرمزی پشت گوش تظاهر می کند .

عوارض عفونت های استرپتوککی

عفونت های استرپتوککی عفونت های استرپتوککی عفونت های استرپتوککی

تورم ممکنست بسیار مشخص باشد ، به طوریکه لاله گوش را به جلو براند . گاهی عفونت استخوان و پریوست را خراب کرده و چرک به بافت زیر جلدی منطقه ماستوئید راه می یابد ، چنانکه به طرف پائین سرازیر شود ایجاد آبسه Bezold در گردن می نماید . وقتی عفونت از طریق استخوان در نسوج عمقی انتشار یابد ، ترومبوز عفونی سینوس های داخل جمجمه ایجاد می شود . ادامه انتشار ممکنست سبب گرفتاری مننژ بصورت مننژیت لوکالیزه یا ژنرالیزه شود . پیدایش آبسه یا کیست در مغز در لوب تامپوران که ناشی از انتشار عفونت از ماستوئید باشد غیر معمول است . انتشار عفونت به طرف پائین منجر به لنفادنیت گردنی می شود که در لمس ممکنست سفت باشد . گرفتاری غدد لنفاوی به طورت یکطرفه یا دوطرفه ممکنست موجب تورم مشخص گردن در زیر فک شود .آسپراسیون غدد لنفاوی با قطر 3*3 سانتیمتر معمولا استرپتوکک گروه A را نشان می دهد ولی آسپیره کردن غدد کوچکتر چیزی بدست نمی دهد . لنفادنیت چرکی گردن در صورتی اتفاق میافتد که آبسه تشکیل شده باشد . علایم آبسه در این محل تموج ، قرمزی و کشیده شدن پوست می باشد .

عفونت های استرپتوککی عفونت های استرپتوککی عفونت های استرپتوککی

عوارض ایجاد شده توسط متاستاز  درعفونت های استرپتوککی :

ارگانیسم و توکسین های وابسته در بافت های مختلف بدن منتشر می شود . در مخملک و باد سرخ امکان باکتریمی بیشتر از فارنژیت استرپتوککی می باشد . وجود پروتئینوری ، هماتوری گذرا ، آنمی و علایم آسیب خفیف سلولهای کبدی و نکروز توبولر در این دو بیماری به نظر می رسد ناشی از اثر مستقیم توکسین باشد، ولی توکسین مسئول این تظاهرات شناخته نشده است . به گزارش آسان طب میوکاردیت و ارتریت غیر چرکی به عنوان علایمی از تب روماتیسمی می باشد . عوارض ناشی از انتشار میکروب مثل آرتریت سپتیک ، پریکاردیست ، آندوکاردیت ، مننژیت ، آبسه مغز و استئومیلیت ممکنست در جریان بیماری دیده شود .

منبع :

asanteb.com


# # # # #

مطالب پیشنهادی

قرص های ضدبارداری

خطرات قرص های ضدبارداری !

خواص ترنجبین

گیاه ترنجبین و فواید آن

ماسک قهوه برای درمان پف زیر چشم ماسک قهوه برای پف چشم

ماسک قهوه برای درمان پف زیر چشم

تعریف زخم فشاری چیست تعریف زخم بستر چیست

پیشگیری و درمان زخم فشاری یا زخم بستر

پربازدید های اخبار پزشکی , سلامت

نظرات شما

*

code