کد :20803 04 آذر 1394 90 دسته : اخبار پزشکی , سلامت همیار آسان طب

كمبود ويتامين B1 وB12 كه باعث ضعف حافظه و قدرت تمركز مي شود در بین سالمندان شايع است . افزايش دريافت آنتي اكسيدان ها ، مانند ويتامين A-E-C و سلنيوم به حفظ سلامت سالمند در برابر بيماري هاي قلبي ، التهاب مفاصل ، پوكي استخوان ، سرطان و آب مرواريد كمك مي كند .

تغذیه سالمندان

تغذیه سالمندان

تغذیه سالمندان نقش بسیار مهمی در سلامتی ، افزایش عمر و نشاط سالمندان دارد و استفاده ار رژيم غذايي كه انواع گوناگوني از غذاها را دارد در سال هاي سالمندي مهم است . زيرا مقدار كالري آنها كمتر است . كمبود ويتامين B1 وB12 كه باعث ضعف حافظه و قدرت تمركز مي شود در اين گروه سني شايع است .

افزايش دريافت آنتي اكسيدان ها ، مانند ويتامين A-E-C و سلنيوم به حفظ سلامت سالمند در برابر بيماري هاي قلبي ، التهاب مفاصل ، پوكي استخوان ، سرطان و آب مرواريد كمك مي كند .

توصیه غذایی در تغذیه سالمندان

اگر سالمند از دندان هاي مصنوعي استفاده مي كند بهتر است براي او غذاها را به صورت نرم و پوره تهيه نماييد و به جاي سرخ كردن غذا ها را آب پز كنيد . استفاده از نان و غلات كامل ، سيزي ها و ميوه ها ، به خصوص گلابي رسيده ، آلو و زردآلو  در تغذیه سالمندان براي رفع يبوست مفيد است . هم چنين دريافت شير به مقدار كافي و مصرف مايعات كافي به ميزان 8 تا 10 ليوان در روز از ابتلا به يبوست جلوگيري مي كند .

قرارگرفتن در معرض نور آفتاب به مدت نيم ساعت در روز، و استفاده از لباس هايي با رنگ روشن به تامين ويتامين D مورد نياز براي سالمند كمك مي كند بهتر است براي سالمنداني كه خانه نشين هستند يا مرتب از خانه بيرون نمي روند با نظر پزشك يا متخصص تغذيه مكمل ويتامين D تهيه كنيد . پس ویتامین D در تغذیه سالمندان باید گنجانده شود .

افراد مسن بايد از خوردن غذاي زياد در يك وعده خودداري كنند بهتر است غذا را در دفعات بيش تر و حجم كم تر مصرف نمايند . اگر به مصرف يك غذاي كامل تمايل دارند ، بهتر است وعده سنگين غذا براي ناهار باشد .

غذاهايي مانند سس ، نيمرو ، حبوباتي كه كم پخته مي شوند ، سبزي هاي نفاخ مثل پياز يا كلم و شلغم و غذاهاي سرخ شده و چرب براي سالمندان مناسب نيست . زيرا هضم آنها مشكل است .

براي جلوگيري از نفخ بهتر است از نوشيدن مايعات به همراه غذا با فاصله كمي پس از آن خودداري شود . هم چنين بهتر است در هنگام غذا خوردن صحبت نشود .

در صورت بي خوابي يا كم خوابي ، زياد به آنها چاي يا قهوه ندهيد . نوشيدن يك ليوان شير گرم پيش از خواب براي رفع بي خوابي مفيد است .

خوردن سيب به دليل اينكه فيبر زيادي دارد باعث كاهش چربي و كلسترول مي شود . به سالمندتان توصيه كنيد هر روز 1 يا 2 عدد سيب ميل كند .

اهميت دريافت كلسيم براي جلوگيري از پوكي استخوان به خصوص در زمان سالمندي اهميت زيادي دارد.
مصرف مقدار كافي لبنيات ، نياز كلسيم را تامين مي كند . همچنين تامين ويتامين D نيز براي جذب كلسيم ضروري است .

بیماری های شایع  و تغدیه سالمندان جهت درمان

بر خلاف تصور ما پير شدن لزوما با بيماري خاصي همراه نيست اما برخي بيماري ها در پيري شايع تر هستند . تغذيه مناسب در پيشگيري از اين بيماري ها موثر است .

بیماری های قلبی عروقی سالمندان

بيماري هاي قلبي و عروقي كه در مردان حدود 45 سالگي و در زنان حدود 55 سالگي به دليل تغييرات هورموني پس از يائسگي بروز پيدا مي كند هرچند سن شيوع اين بيماري ها در هر دو جنس رو به كاهش است .

مصرف الكل از عواملي هستند كه خطر ابتلا به بيماري هاي قلبي را بسيار بالا مي برند پيشرفت بيماري هاي قلبي اغلب به حمله هاي قلبي منجر مي شود .

تغذیه سالمندان برای بیماری های قلبی عروقی

براي پيشگيري از بيماري هاي قلبي در سالمندان  و يا جلوگيري از پيشرفت آن لازم است در شيوه زندگي خود به خصوص در تغذيه و به خصوص براي كساني كه سابقه بيماري را در افراد خانواده دارند . تغييراتي انجام دهيد .

1- مصرف كل چربي و به ويژه چربي اشباع را در غذايتان كاهش دهيد . چربي هاي اشباع در غذاهاي حيواني (شامل لبنيات نيز هست ) يافت مي شوند . روغن هاي نباتي جامد نيز چربي هاي اشباع دارند .

2- ميزان كلسترول دريافتي بدن خود را كم كنيد همچنين كلسترول نيز در غذاهاي حيواني وجود دارد. زرده تخم مرغ ، دل و جگر و انواع گوشت ها مقدار زيادي كلسترول دارند .

3- مقدار فيبر مصرفي خود را افزايش دهيد . غلات سبوس دار ، حبوبات ، ميوه ها ، و سبزي ها از منابع غني فيبر هستند كه مي توانند به كاهش چربي خون و كلسترول كمك كنند .

4- مصرف ميوه و سبزي را به حداقل 5 واحد در روز در تغذیه سالمندان افزايش دهيد . ميوه ها و سيزي ها علاوه بر فيبر حاوي آنتي اكسيدان و ويتامين هاي گروه B هستند كه خطر ابتلاي به بيماري هاي قلبي را كاهش مي دهند .

5- وزن خود را محدوده وزن سلامت نگهداريد . در صورت چاقي ، وزن اضافه را كم كنيد . چاقي به ويژه اگر همراه بالا بودن نسبت دور كمر به دور باسن باشد عامل مهمي در بيماري هاي قلبي است نسبت دور كمر به دور باسن در زنان بايد كم تر از 8/0 و در مردان كمتر 1 باشد .

6- در برنامه غذايي و تغذیه سالمندان از موادي مانند انگور ، گريپ فروت ، چاي و پياز و ماهي استفاده كنيد .

7- روغن مصرف تان را از چربي هاي غير اشباع قرار دهيد . استفاده از روغن زيتون و كلرا مي تواند كلسترول LDL را كاهش دهد . و بيش تر از 5 فنجان در روز قهوه مصرف نكنيد .

بیماری های شایع سالمندان

فشار خون بالا در سالمندان

فشار خون بالا يا پرفشاري خون در ميان سالمندان شيوع بيشتري دارد . پرفشاري خون نه تنها خود يك بيماري است ، بلكه احتمال ابتلا به بيماري هاي ديگر را نيز فراهم مي كند .

نكته مهم درباره اين بيماري آن است كه افراد مبتلا به فشار خون بالا ، ممكن است سال ها علامتي نداشته باشند و سپس دچار حمله قلبي شوند . اگر فشار خون درمان نشود ، مي تواند به بسياري از بيماري هاي قلبي و عروقي و نارسايي كليه منجر شود .

براي جلوگيري و كنترل فشار خون رژيم ويژه اي وجود دارد كه براي كاهش فشار خون در افراد مبتلا و يا افراد در معرض خطر موثر است ، مي توانيد با كمك يك متخصص تغذيه ، برنامه غذايي مناسبي تنظيم كنيد .

تغذیه سالمندان دارای فشارخون بالا

1- رژيم DASH ، 7 تا 8 واحد غلات ، 4 تا 5 واحد سبزيجات ، 4 تا 5 واحد ميوه ها ، 2 تا 3 واحد لبنيات بدون چربي يا كم چرب ، و حداكثر 2 واحد گوشت كم چرب به صورت روزانه را شامل مي شود . هم چنين مصرف 4 تا 5 واحد از حبوبات و مغزها به صورت هفتگي توصيه مي شود .

2- از لبنيات كم چرب استفاده كنيد و چربي هاي گوشت را قبل از پخت جدا كنيد . استفاده از ماهي در برنامه غذايي نيز تاثير مفيدي براي افراد مبتلا به فشار خون دارد .

3- استفاده كامل از منابع غذايي كه پتاسيم دارند ، در كنترل فشار خون نقش مهمي دارد . پتاسيم ، دفع سديم را افزايش مي دهد . گوجه فرنگي ، آلو پرتقال ،گريپ فروت ، موز و كيوي از منابع خوب پتاسيم است .

4- مصرف نمك را كم كنيد و كاهش دهيد . و همچنين غذا را كم نمك تهيه كنيد و سر سفره از نمک استفاده نكنيد . غذاهاي كنسروي و فرآينده شده ، نمك زيادي دارند ، بهتر است تا حد امكان از اين مواد استفاده نكنيد . مصرف نمك نيز روزانه بايد كم تر از 6 گرم (به اندازه يك قاشق مرباخوري) باشد .

پوكي استخوان در سالمندان

در بيماري پوكي استخوان املاح موجود در استخوان كاهش يافته و باعث مي شود استخوان با يك ضربه كوچك و يا حتي به صورت خود به خود شكسته شود .

معمولا تا قبل از 30 سالگي با داشتن برنامه غذايي صحيح ميتوان تراكم خوبي براي استخوان ايجاد كرد. براي تامين كلسيم مورد نياز بدنتان مي بايست روزانه در حدود 3 تا 4 واحد از گروه لبنيات مصرف نماييد . به گزارش آسان طب به طور مداوم ورزش كنيد و سيگار نكشيد . همچنين هر روز قسمت كوچكي از بدن ، مانند پايين پاها را به مدت 15 دقيقه در تماس با نور مستقيم خورشيد قرار دهيد .

برخي از افراد بيش تر مستعد پوكي استخوان هستند ، مانند خانم ها ، افراد لاغر، سالمندان ، و خانم هاي يائسه اند و يا با جراحي تخمدان هايشان را برداشته اند ، كساني كه زندگی بدون تحرك و ورزش دارند ماند كارمندان ، افراد سيگاري و همچنين افرادي كه دچار افسردگي هستند ، كساني كه سابقه فاميلي پوكي استخوان دارند ، افرادي كه از داروهاي حاوي كورتيكو استروئيد استفاده مي كنند .

تغذیه سالمندان برای پوکی استخوان

در تغذیه سالمندان براي اينكه رژيم غذايي را ازكلسيم پر كنيد مي توانيد موارد زير را به كار ببريد :

عصاره كلسيم تهيه كنيد ؛ استخوان هاي گاو يا گوسفند را در يك محلول اسيدي مانند آب و سركه يا آبليمو بجوشانيد ، اين محلول مي توانيد به تنهايي ، يا در تهيه غذا استفاده كنيد .

بيش تر ماهي مصرف كنيد ، به خصوص ماهي هاي ساردين و كليلكا كه به استخوان خورده مي شوند .

به جاي نوشابه و قهوه از آبميوه استفاده نماييد ؛ ويتامين C موجود در ابميوه ها جذب كلسيم را بالا مي برد .

در برنامه غذايي سالمندان ، از گياهان سرشار از كلسيم استفاده كنيد؛ مانند سبزي هاي برگ سبز نظير جعفري ، پونه ، برگ مو ، انواع كلم و بادام .

براي پيشگيري از شكستگي استخوان ، به سالمندان توصيه كنيد مراقب سطوح لغزنده ، مانند كف حمام ، سراميك ، كاشي و غيره و به خصوص وقتي خيس هستند باشيد . هنگام يخبندان و هواي برفي از خانه خارج نشويد . وسايل سنگين را روي طبقات بلند قرار ندهيد تا هنگا م برداشتن به مشكل بربخوريد . و از كفش هاي لغزنده استفاده نكنيد .

منبع :

asanteb.com

نظرات

*

code