کد :20805 04 آذر 1394 237 دسته : تغذیه , خانواده , سبک زندگی , سلامت همیار آسان طب

كودكان نارس معمولا كم اشتها تر هستند . اما به دفعات شير دهي بيش تري نياز دارند . اين كودكان معمولا زياد مي خوابند و ممكن است حتي اگر نياز به شير داشته باشند بيدار نشوند و شير نخواهند . بنابراين بايد هر سه ساعت يك بار اين كودكان را بيدار كرد و به آنها شير داد .

شیردهی به نوزاد

شیردهی به نوزاد

شیردهی به نوزاد از سينه بسيار لذت بخش است . با اين كار بهترين تغذيه اي را كه خداوند در اختيارتان گذاشته به كودك مي دهيد . بنابراين اگر در روزهاي نخست در  شیردهی به نوزاد با مشكلاتي مواجه شديد نا اميد نشويد . شما و كودكتان بايد يك مهارت جديد را با هم ياد بگيريد . اگر در ابتدا به نظر مي رسد كه نوزادتان نمي داند چطور مك بزند يا به مدت طولاني مك نمي زند صبور باشيد . سختي كار فقط در حدود يك هفته اول است . پس از آن ماه ها تغذيه اي موفق و رضايت بخش پيش روي خواهيد داشت . كه امتيازات زيادي براي كودكتان دارد .

اصول اساسي شیردهی به نوزاد

در نخستين روزهاي پس از تولد نوزاد سينه هاي شما شيري زرد رنگ و رقيق به نام آغوز توليد مي كند كه نسبت به شير بعدي پروتئين بيش تري دارد و منبعي غني از آنتي باد ها مي باشد . كه در تقويت سيستم ايمني بدن تاثير مطلوبي دارد .

شما مي توانيد در همان ساعات اول پس از زايمان نوزادتان را با شير خود تغذيه كنيد و به شیردادن به  نوزاد بپردازید .

اگر تحت عمل عمل سزارين بوده ايد در اولين فرصت پس از به هوش آمدن در حدود 4 تا 6 ساعت مي توانيد نوزاد را با شير خود تغذيه كنيد. در اين مدت نوزاد به هيچ يكي از مايعات ديگر مانند شير خشك يا آب قند نياز ندارد .

هنگام شير دادن توجه كنيد كه هم شما و هم نوزاد در وضعيتي مناسب نشسته يا دراز كشيده باشيد . تا حد ممكن تماس پوستي را حفظ كنيد . در هنگام شير دادن يك ليوان نوشيدني يا شير گرم نزديك دستتان قرار دهيد .

در وضعيتي راحت و عمودي بنشينيد. مي توانيد زير كودك بالشي قرار دهيد تا وزن كودك روي آن بيفتد . كودك را تا سينه تا بالا بياوريد با لمس گونه نوزاد كه نزديك شماست او به طرف شما بر ميگردد سر او را به طرف سينه تان نزديك كنيد تا چانه اش روي سينه شما قرار گيرد. نوك سينه تان را به داخل دهان او هدايت كنيد. بگذاريد هاله تيره رنگ اطراف نوك سينه تان نيز در دهان كودك قرار گيرد .

اگر كودك از زاويه ديد شما نوك سينه را درست گرفته باشد خواهيد ديد كه آرواره هايش كاملا باز است و گيجگاه و گوش هايش حركت مي كند . مواظب باشيد كه فشار روي سينه روي بيني كودك مانع از تنفس راحت او نشود. هنگام شير دادن ممكن است جريان گرم شير را به صورت سوزش در سينه احساس كنيد گاهي ازسينه ديگر شما شير شروع به چكيدن مي كند . بگذاريد كودك تا وقتي مي خواهد از سينه اول شير بخورد و آن را خالي كند . سينه اي كه خالي از شير شده است كوچك تر وسبك تر به نظر مي رسد . گاهي هم چنان كه كودك سينه را در دهان نگه داشته است شير نمي خورد پس از چند دقيقه كه ديديد ديگر شيري وارد دهانش نمي شود انگشتتان را گوشه دهان او بگذاريد ت سينه شمارا رها كند . دفعه بعد كه به كودك شير مي دهيد ابتدا او را سمت ديگر سينه تان بگذاريد تا ميزان تحريك سينه ها يكسان گردد .

بايد به كودكتن امكان دهيد كه پس از هر بار شير خوردن اگر هواي بلعيده آن را بيرون دهد . هوايي كه كودك مي بلعد ممكن احساس سيري كاذب او شده و يا باعث نفخ و دل درد گردد .

كودكان نارس و شیردهی به نوزاد

كودكان نارس معمولا كم اشتها تر هستند . اما به دفعات شیردهی بيش تري نياز دارند . اين كودكان معمولا زياد مي خوابند و ممكن است حتي اگر نياز به شير داشته باشند بيدار نشوند و شير نخواهند . بنابراين بايد هر سه ساعت يك بار اين كودكان را بيدار كرد و به آنها شير داد .

اگر مي توانيد وقتي كودكتان در بيمارستان است شير خود را دوشيده و براي او نگه داريد، در اين صورت مي توانيد به محض اينكه او را به خانه آورديد با شير خودتان تغذيه كنيد . براي كمك به او مي توانيد كمي از شير خودتان را بدوشيد تا نوك سينه بيرون بزند و كمي از شير روي سينه بماليد تا كودك طعم ان را بچشد .

جالب است كه بدانيد تركيبات شير مادراني كه نوزاد نارس به دنيا مي آورند با تركيب شير مادراني كه نوزاد كامل به دنيا مي آورند تفاوت دارد؛ اين شير براي نوزاد نارس بسيار مناسب است .

اصول اساسی شیردهی به نوزاد

شیردهی به نوزاد و تمرين هاي ورزشي

چند هفته پس از زايمان مي توانيد شروع به ورزش كنيد . تمرين هاي سبك نه تنها اثر سوئي بر شير دهي ندارد بلكه باعث مي شود اندام متناسبي پيدا كنيد . و همچنين توان جسماني شما نيز بالا خواهد رفت . ورزش سخت و شديد توليد اسيد لاكتيك را در عضلات شما سبب مي شود كه شيرتان را رش مزه مي كند و براي كودكان نا مطلوب است . اگر ورزش هاي سخت انجام مي دهيد بايد قبل از ورزش و يا حدود 90 دقيقه پس از آن به نوزاد خود شير دهيد .

نگراني در مورد كافي بودن شير در شیردهی به نوزاد

اگر تصور مي كنيد كودكتان به حد كافي شير نمي خورد نگران نباشيد در اين باره مي توان به خود او اعتماد كرد .

اگر نوزادتان بر اساس منحني رشد خوب وزن مي گيرد و رشد قدي او هم مناسب است مي توانيد از تغذيه او مطمئن شويد يا هر بار با مراجعه به پزشك كودك يا مراكز بهداشتي درماني قد ، وزن و دور سر كودك را اندازه گيري نموده و منحني رشد كه در كارت رشد او موجود مي باشد نيز ثبت شود .

شیردهی به نوزاد در زمان بيماري

مشكل اصلي تغذيه با شير مادر براي مادري كه بيمار است ضعف او در به آغوش گرفتن نوزاد براي شير دادن مي باشد . در اين زمان كمك اطرافيان و همسر اهميت زيادي دارد . به گزارش آسان طب اگر بايد نوزاد از شما جدا شود مي توانيد شير خود را بدوشيد و فرد ديگري مانند همسرتان شير را به كمك فنجان يا شيشه به نوزاد بدهد.

اگر نبايد شير خودتان را به كودك دهيد همچنان شير خود را بدوشيد و دور بريزيد اين كار مانع از قطع شدن جريان شير مي شود و وقتي كه بهبود يافتيد مي توانيد باز هم كودكتان را شير دهيد .

اگر پزشك داروي خاصي براي شما تجويز كرده است حتما به او بگوييد كه شير مي دهيد زيرا ممكن است آنچه مي خوريد و مي نوشيد از طريق شير به كودك منتقل شود .

براي دوشيدن شير روي يك جاي بلند بنشينيد و كاسه اي جلوي خود بگيريد سپس :

1- سينه خود را با يك دست از زير نگه داريد و شروع به مالش از بالا به پاينن كنيد عمل مالش را در تمام دور سينه انجام دهيد .

2- با پشت ناخن هايتان چند بار سينه را با ملايمت به سمت هاله فشار دهيد . از فشارآوردن به بافت سينه خودداري كنيد .

3- با فرار دادن شست ها در بالا و انگشتان در ديگر در زير نايحه اطراف هاله را آرام به سمت پايين فشار دهيد .

منبع :

asanteb.com

نظرات

*

code