http://www.perspolisitarin.loxblog.com http://www.tanaffor2.loxblog.com http://www.gazorkhan.loxblog.com http://www.loveff.loxblog.com http://www.campaignzohor.loxblog.com http://www.paragalaydar.loxblog.com http://www.zakharbazi.loxblog.com http://www.vjir.loxblog.com http://www.khande20.loxblog.com http://www.moaraghl.loxblog.com http://www.hosseinabad.loxblog.com http://www.silentboy.loxblog.com http://www.kamyaran.loxblog.com http://www.fotonini.loxblog.com http://www.argpishgaman.loxblog.com http://www.shabahang20.loxblog.com http://www.love56.loxblog.com http://www.profilenice.loxblog.com http://www.hamechidaram.loxblog.com http://www.love56.loxblog.com http://www.tabadolha.rozblog.com http://www.bestweblogs.rozblog.com http://www.tabadoliha.rozblog.com http://www.weblognevisaan.rozblog.com http://www.mamlekate.ir http://www.welink.rozblog.com http://www.cze.ir http://www.link4up.rozblog.com http://www.cafelink.rozblog.com http://www.linksee.rozblog.com http://www.youtube23.rozblog.com http://www.guitareman.rozblog.com http://www.zhee.ir http://www.irsaba.ir http://www.add-links.ir http://www.5link.ir http://www.itismsrt.ir http://www.rozesefidam.rozblog.com http://www.etstur.ir http://www.gemlink.rozblog.com http://perspolisitarin.loxblog.com http://tanaffor2.loxblog.com http://gazorkhan.loxblog.com http://loveff.loxblog.com http://campaignzohor.loxblog.com http://paragalaydar.loxblog.com http://zakharbazi.loxblog.com http://vjir.loxblog.com http://khande20.loxblog.com http://moaraghl.loxblog.com http://hosseinabad.loxblog.com http://silentboy.loxblog.com http://kamyaran.loxblog.com http://fotonini.loxblog.com http://argpishgaman.loxblog.com http://shabahang20.loxblog.com http://love56.loxblog.com http://profilenice.loxblog.com http://hamechidaram.loxblog.com http://love56.loxblog.com http://tabadolha.rozblog.com http://bestweblogs.rozblog.com http://tabadoliha.rozblog.com http://weblognevisaan.rozblog.com http://mamlekate.ir http://welink.rozblog.com http://cze.ir http://link4up.rozblog.com http://cafelink.rozblog.com http://linksee.rozblog.com http://youtube23.rozblog.com http://guitareman.rozblog.com http://zhee.ir http://irsaba.ir http://add-links.ir http://5link.ir http://itismsrt.ir http://rozesefidam.rozblog.com http://etstur.ir http://gemlink.rozblog.com http://linux-web.ir http://carzor.lineblog.ir http://linux-web.ir http://monopod.shikweb.ir https://isheidayi.com/ http://welink.rozblog.com/ http://omdebazaar.ir http://link4up.rozblog.com http://cafelink.rozblog.com http://www.backlinka.ir http://www.tablloravan.ir http://www.zhee.ir http://www.darvishmusic.com/ http://add-links.ir http://www.popup.5link.ir http://www.backlinka.ir http://backlinka.ir http://www.backlinka.ir
.
شرکت نرم افزار عارف رایانه ویکیوز

پیشگیری از سیاه سرفه چه راههایی دارد ؟

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » پیشگیری از سیاه سرفه چه راههایی دارد ؟

ایجاد ایمنی فعال با واکسن سیاه سرفه تنها روش موثر در کنترل بیماری است .در این واکسن ها با افزودن فسفات آلومینیوم و هیدروکسید آلومینیوم Alum به عنوان ماده همراه واکسن پاسخ آنتی کوری تشدید می گردد .

پیشگیری از سیاه سرفه

پیشگیری از سیاه سرفه راههای گوناگونی  دارد . در زیر به نکاتی در مورد پیشگیری از سیاه سرفه اشاره می کنیم . موارد بیماری باید به مراکز بهداری در ایران گزارش داده شود .

ایمنی فعال  در پیشگیری از سیاه سرفه :

ایجاد ایمنی فعال با واکسن سیاه سرفه تنها روش موثر در کنترل بیماری است . با اجرای روش های جدید در تهیه واکسن و حذف توکسین حساس به حرارت توانسته اند قدرت واکسن را افزایش دهند . در این واکسن ها با افزودن فسفات آلومینیوم و هیدروکسید آلومینیوم Alum به عنوان ماده همراه واکسن پاسخ آنتی کوری تشدید می گردد . به علاوه حضور جزء سیاه سرفه در واکسن سه گانه D.P.T موجب تقویت پاسخ آنتی کوری بدن نسبت به توکسوئید دیفتری و کزاز می شود . نوزادان از بدو تولد نسبت به ابتلا به بیماری حساسیت دارند . به علت واکنش هایی که بعد از تزریق واکسن سیاه سرفه در بزرگسالان دیده می شود مصرف آن در زنان حامله جایز نیست .

تجویز زودرس واکسن در نوزاد نیز به علت عدم تکامل سیستم ایمنی مفید نمی باشد . بهتر است اولین تزریق واکسن 0/5 میلی لیتر از D.P.T در سن 6 هفتگی از طریق عضلانی صورت گیرد و دو تزریق دیگر به فواصل دو ماه انجام گردد . این واکسن باید حداقل شامل 12 واحد NIH از آگلوتینین b.Pertussis باشد . مطالعات اخیر نشان می دهد که فواصل بین تزریقات در پاسخ ایمنی نوزاد بسیار موثر است . چنانچه تزریق دوم واکسن به علت بیماری طفل یا فراموشی والدین به تعویق افتاده و از 2 ماه تجاوز نماید تزریق 0/5 میلی لیتر از D.P.T حفاظت کافی در طفل ایجاد خواهد کرد . اولین نوبت یادآوری یکسال بعد از آخرین نوبت واکسیناسیون اولیه و دومین یادآوری قبل از ورود به مدرسه حدود 6 سالگی است .

تاثیر واکسن و مدت ایمنی در پیشگیری از سیاه سرفه  :

واکسن سیاه سرفه در حال حاضر از Inactivated Whole Cell و یا Partially Purified Cell Production تهیه می شود . این واکسن ها موجب ایمنی کامل و پایدار نمی شوند .

عفونت های بدون نشانه بالینی متناوب می تواند نقش مهمی در پایداری ایمنی داشته باشد . در یک اپیدمی سیاه سرفه در میشیگان در سال 1965 نشان داده شده در افرادیکه تا حدود سه سال قبل بر علیه بیماری واکسینه شده بودند میزان ابتلا به بیماری 21درصد بود و این میزان در افراد بر حسب زمانیکه از واکسیناسیون آنها گذشته بود افزایش می یافت . به طوریکه در اشخاصی که برای 12 سال یا بیشتر واکسینه نشده بودند میزان ابتلا به 95 درصد بالغ گردید .

ایمنی فعال در سیاه سرفه :

عوارض واکسیناسیون پیشگیری از سیاه سرفه :

عوارض واکسیناسیون پیشگیری از سیاه سرفه به دو گروه تقسیم می شوند :

1-واکنش های شدید بیماری سیاه سرفه  بعد از تزریق نوبت اول واکسن DPT که نادر هستند و به نظر می رسد که جزء مربوط به سیاه سرفه در بروز این واکنش ها بیشتر مسئول باشد . تب بالا ، سقوط فشار خون ، تشنج همراه یا بدون تب ، پورپورا ترومبوسیتوپنیک و آنسفالیت از این جمله هستند .

2-واکنش های ملایم و برگشت پذیر که نسبتا شایع هستند و شامل تورم و قرمزی محل تزریق همراه یا بدون درد ، احساس کسالت و بیقراری ، افزایش درجه حرارت خفیف یا متوسط است . این عوارض اغلب چند ساعت پس از تلقیح واکسن ظاهر و بدون درمان خاص از بین می روند .

در صورت بروز واکنش های گروه اول چون تشنج ، آنسفالیت ، ضایعات عصبی موضعی و کلاپس باید از ادامه واکسیناسیون با واکسن سیاه سرفه خودداری گردد . به علاوه به گزارش آسان طب در کودکانی که پس از تلقیح واکسن اول خواب آلودگی شدید ، بیقراری مداوم و افزایش شدید درجه حرارت حاصل شود ، بهتر است از تزریق مجدد واکسن خودداری شود .در شیر خوارانی که مبتلا به ضایعات عصبی بوده و سابقه تشنج دارند چنانچه تشنج تنها یک یا دو بار بروز کرده و به خوبی کنترول شده باشد یا مدت زمان طولانی از شروع آن گذشته باشد.

تزریق واکسن سیاه سرفه بدون اشکال است و این مساله در مورد ضایعات عصبی خاموش نظیر Cerebral Palsy و تاخیر در رشد عقلی طفل نیز صادق است . در صورت وجود ضایعات عصبی پیشرونده نباید واکسن سیاه سرفه تزریق شود ، اما سابقه تشنج یا ضایعات عصبی در فامیل طفل ، دلیلی برای عدم واکسیناسیون نمی باشد .

منبع :

asanteb.com


# # # # # # # # # # #

مطالب پیشنهادی

درجه های عقرب گزیدگی

درجه های عقرب گزیدگی

علل برداشتن رحم در زنان

علل برداشتن رحم در زنان

عوامل ایجاد کننده آنافیلاکسی چیست

عوامل ایجاد کننده آنافیلاکسی چیست ؟

راههای درمان گل مژه در خانه

راههای درمان گل مژه در خانه

پربازدید های اخبار پزشکی , سلامت

نظرات شما

*

code