کد :20948 05 آذر 1394 328 دسته : اخبار پزشکی , خانواده , سلامت همیار آسان طب

خونريزي رحمي طي بارداری سخت مي تواند بر اثر جدا شدن نسبي يا كامل جفت از ديواره رحم ايجاد شود . در چنين وضعيتي خون در پشت جفت ( فضاي جدا شده) جمع شده و در نهايت از ميان پرده هاي جفتي بيرون زده و از طريق دهانه رحم به داخل مهبل مي ريزد .

اختلالات بارداری

اختلالات بارداری

اختلالات بارداری  برای بسیاری از خانم ها در بارداری سختشان اتفاق می افتد و موجب سقط جنین ، زایمان زودرس یا … می شود . در این مقاله به نکاتی در مورد اختلالات بارداری اشاره می کنیم:

جدا شدن زود رس جفت و زایمان زودرس از اختلالات بارداری

این مشکل یکی از اختلالات بارداری است و  شامل خونريزي رحمي  است که مي تواند بر اثر جدا شدن نسبي يا كامل جفت از ديواره رحم ايجاد شود . در چنين وضعيتي خون در پشت جفت ( فضاي جدا شده) جمع شده و در نهايت از ميان پرده هاي جفتي بيرون زده و از طريق دهانه رحم به داخل مهبل مي ريزد .

در بارداری سخت چنين وضعيتي را جدا شدن زود رس جفت مي گويند و از بين هر 200 زن باردار يك زن به اين حالت مبتلا مي شود .

علت ايجاد اين حالت ناشناخته است ، و در زناني كه دو بار و يا بيشتر زايمان داشته اند شيوع بيشتري دارد .

متخصصين زنان – زايمان جدا شدن جفت را بر اساس ميزان وخامت بارداري به سه نوع تقسيم مي كنند كه عبارتند از :

1- در جدا شدن خفيف جفت که از اختلالات بارداری است ، ميزان خونريزي اغلب جزئي بوده و با استراحت در بستر – همراه با كنترل سونوگرافي بيمار درمان مي شود . اگر چنين حالتي در اواخر بارداری ايجاد گردد ، ممكن است ختم بارداری سخت در نظر گرفته شود .

2- جدا شدگي متوسط جفت : در اين حالت يك سوم از فت از محل قرارگيري جدا شده و ميزان خونريزي حدود 500 ميلي ليتر تا يك ليتر است . جهت درمان نياز به تزريق خون وجود دارد و اگر كودك هنوز زنده باشد ، با انجام عمل سزارين كودك را به دنيا مي آورند .

3- جداشدگي كامل جفت در یک بارداری سخت : اين وضعيت يكي از اورژانس هاي حاد دوران بارداری سخت است . در اين حالت دو سوم جفت از ديواره رحم آويزان بوده و بيش از 2 ليتر خون از بدن مادر از دست مي رود . چنين حالتي اغلب همراه با شوك شديد اختلالات انعقادي و نارسايي كامل كليه است .

در اين حالت تزريق خون انجام مي شود و اگر بارداری سخت در هفته هاي آخر باشد جهت نجات جان كودك از عمل جراحي سزارين استفاده مي گردد . اگر جداشدگي جفت از سه ماهه سوم رخ دهد ، مرگ جنين حتمي است .

جفت سرراهی از اختلالات بارداری

مشكل جفت سر راهي در یک بارداری سخت  زماني ايجاد مي شود كه جفت به جاي بخش فوقاني رحم در بخش تحتاني ديواره رحم كاشته شود .

در چنين حالتي جفت دقيقا در جلوي كودك و در كنار دهانه رحم قرار مي گيرد . بنابر اين هنگام زايمان جفت ، مسير عبور كودك از دهانه رحم به داخل مهبل را مسدود مي كند . لذا كودك جز با كنار زدن جفت قادر به خروج از رحم نيست و بدين وسيله ارتباط كودك با تنها منبع خوني اش قطع مي گردد.

جفت سر راهي مهمترين علت ايجاد خونريزي بعد از 20 هفته بارداري و دو ماه آخر در بارداری سخت مي باشد . به گزارش آسان طب هر چه قرار گيري جفت در ديواره رحم پايین تر باشد ، احتمال ايجاد مشكلات زايماني بيشتر مي شود .

با آنكه رشد جفت بعد از هفته 30 بارداري كاهش مي يابد ، اندازه بخش تحتاني رحم از درازا بيشتر مي شود . در چنين وضعيتي فشاري بين جفت و ديواره رحم ايجاد مي گردد . اين فشار ممكن است ايجاد خونريزي كند . این وضعيت خطرناك در بارداری سخت را مي توان قبل از شروع زايمان با سونوگرافي تشخيص داد .

علائم زود رس به صورت خونريزي ناگهاني به رنگ قرمز روشن ، ممكن است بعد از تماس جنسي ديده شود . در چنين وضعيتي پزشك توصيه بستري مطلق بيمار را در بيمارستان مي كند و ممكن است در صورت نياز تزريق خون نيز انجام گردد .

استراحت مطلق ممكن است تا هفته 37 بارداري ادامه يابد . در اين حالت ، جفت سرراهی و كودك تنها به روش سزارين متولد خواهد شد . پس از زايمان كودك ، از داروهاي خاصي جهت پيشگيري از خونريزي پس از زايمان استفاده مي كنند .

در مواردي نادر از بارداری سخت و اختلالات بارداری علي رغم انجام درمان ، خونريزي پس از زايمان نيز ادامه مي يابد و در اين شرايط ممكن است تنها راه نجات جان مادر خارج ساختن رحم باشد . با توجه به اين مسائل ؛ انجام سزارين در يك بيمارستان مجهز كه همه نوع سرويس اورژانس را در اختيار داشته باشد توصيه مي شود .

بارداری سخت و فوریت ها

نارسايي جفتي از اختلالات بارداری


در طي دوران بارداری سخت ، كودك اكسيژن و مواد مغذي دريافت و دي اكسيد كربن و فرآورده هاي دفعي را از بدن خارج مي كند ، كليه اين اعمال را كودك از طريق بند ناف متصل به جفت انجام دهد . از اين رو جفت نقش حياتي را در سلامت كودك ايفا مي كند .

درمان جفت نارس از اختلالات بارداری

نارسايي جفت را مي توان با علائم زير تشخيص داد كه عبارتند از :

اضافه وزن مادر كمتر از حد طبيعي باشد ، رشد كم رحم ، تاخير رشد طبيعي كودك در داخل رحم

سونوگرافي قابل اطمينان ترين راه براي اندازه گيري رشد كودك است . اگر سونوگرافي نشان دهد كه كودك رشد كافي ندارد ، پزشك معالج از روش هاي آزمايشگاهي خاص براي اندازه گيري هورمون هاي جفتي و آنزيم ها در خون مادر استفاده مي كند .

با استفاده از يك روش بو – فيزيكال ميزان تنفس كودك ، حركات ، قوام و كيفيت مايع آمنيوتيك كنترل مي شود .

با استفاده از نوع خاصي دستگاه سونوگرافي پزشكان مي توانند ميزان جريان خون جفتي ، كاركرد مناسب جفت و نارسايي جفت در بارداری سخت را تشخيص دهند.

اطلاعات ممكن است پزشك را نسبت به القاي سريع زايمان و يا انجام سزارين ترغيب كند .

علل نارسايي جفت جنین از اختلالات بارداری

جفت ممكن است تحت شرايطي قادر به حمايت از كودك نباشد .

برخي از از اين شرايط  در بارداری سخت عباتند از :

تكامل غير طبيعي جفت ، انسداد انتقال خون جفتي و از بين رفتن بافت هاي جفتي ، به علت ايجاد لخته خون . جدا شدن جفت به طور كامل و يا نسبي از ديواره رحم ، گذشتن از موعد مقرر زايمان ؛ در اين حالت جفت پير ديگر قادر به تغذيه كافي كودك بالغ نيست

منبع :

asanteb.com

نظرات

*

code