کد :20952 05 آذر 1394 1,287 دسته : اخبار پزشکی , سلامت همیار آسان طب

سقط خود به خودي به علل كاشته شدن نامناسب جنين در ديواره رحم ايجاد مي شود . از علل مادری سقط می توان به اختلالات و ناهنجاري هاي رحمي مثل فيبروم هاي بزرگ داخل ، عدم تعادل هورموني و ... و از علل وابسته به پدر سقط می توان به اسپرم هاي غير طبيعي كه باعث ايجاد آنتي بادي در بدن مادر بر عليه خون پدر شده اشاره کرد .

انواع سقط جنین

انواع سقط جنین

انواع سقط جنین متفاوت است و به دلایل مختلفی انواع سقط جنین اتفاق می افتد . سقط جنین خود به خودي با افزايش سن و تعداد دفعات حاملگي افزايش می يايد . سقط جنین معمولا در طي سه ماهه اول بارداري ايجاد مي شوند . و معمول ترين علامتشان خونريزي است كه در 95 درصد موارد مشاهده مي شود . اگر خونريزي در هر زمان از بارداري ايجاد شود ، مشاوره با پزشك ضروري است . بيشتر سقطها خود به خودي به علل كاشته شدن نامناسب جنين در ديواره رحم ايجاد مي شود . همچنين مي توان از علل مادري مسبب سقطهای جنین نام برد كه عبارت اند از : اختلالات و ناهنجاري هاي رحمي مثل فيبروم هاي بزرگ داخل رحمي (توده هاي عضلاني از بافت رحم) و عدم تعادل هورموني ، گاه عفونت هاي باكتريايي و ويروسي نيز مي تواند باعث ايجاد آن شود . به گزارش اسان طب نارسايي دهانه رحم تنها مسئول يك درصد از كل موارد سقطهاي خود به خودي است . علل وابسته به پدر – به صورت اسپرم هاي غير طبيعي و به نوع گروه خوني را كه باعث ايجاد آنتي بادي در بدن مادر بر عليه خون پدر شده نيز بايد در نظر داشت . اين گروه از آنتي بادي ها مي توانند به جنين حمله كرده و باعث مرگ او شوند .

1-  تهديد به سقط

امكان سقط  وجود دارد ولي قطعي نيست . علائم به صورت خونريزي مهبلي و گاه درد شكمي ديده مي شود .

2- سقط در اولین عادت ماهیانه

سقط در اوایل عادت ماهیانه از انواع سقط جنین است . اين نوع در حدود 10 درصد از كل بارداري ها را مبتلا كرده و ممكن است اين خونريزي در اولين ماه قاعدگي ، توسط مادر به عنوان عادت ماهانه نيز در نظر گرفته شود .

خونريزي مهبلي در هر مرحله از بارداري بايد به طور جدي تحت نظر گرفته شود . به گزارش آسان طب اين امر مي تواند نشانه جايگزيني غير طبيعي جفت در رحم تحت عنوان بيماري جفت سر راهي و يا نشانه اي از ايجاد سقط باشد . هر كدام از اين موارد جز اورژانس هاي بارداري است و به مداخله سريع پزشكي نياز دارد.

اگر هر زمان از بارداري دچار خونريزي مهبلي شديد : با پزشك خود سريعا تماس بگيريد و سپس به زير تختخواب برويد .
به پشت بخوابيد؛ در حالي كه باسن و پاها بالاتر از شانه ها قرار گيرد ( بالشي زير باسن و پاها قرار دهيد ) .

هر گاه لخته اي دفع كرديد ، آن را به مطب پزشك ببريد ، زيرا شايد نياز به آزمايش بر روي آن باشد . هيچ دارويي مصرف نكنيد.

3- سقط اجنتاب ناپذير از انواع سقط جنین

در اين مورد خونريزي رحمي همراه با درد است ، زيرا انقباضات رحمي نيز وجود دارد . متاسفانه اگر بازشدگي دهانه رحم هم وجود داشته باشد ، از دست رفتن و دفع محصولات حاملگي حتمي است

4- سقط جنین كامل – انواع سقط جنین

جنين و جفت به طور كامل از رحم خارج مي شوند كه گاهي بدون هيچ گونه علامتي است . اين نوع سقط جنین را تنها با انجام سونوگرافي مي توان تاييد كرد .

5- سقط فراموش شده از انواع سقط جنین

جنين و جفت داخل رحم مي ميرند ، اما مدت ها در داخل رحم باقي مي مانند تا اين كه بعدا از آن خارج شوند . در اين نوع سقط نشانه هاي اوليه بارداري از بين رفته و اما نشانه هاي ديگر مدت ها بعد از مرگ جنين مشاهده مي شود.

6- سقط ناقص

اين وضعيت زماني ايجاد مي شود كه سقط ايجاد شده ، اما هنوز بخشي از جنين و ساير ضمائم آن در داخل رحم وجود دارد . ( كيسه آمنيونيك يا جفت )

7- سقط عادتي

ايجاد سقطهای خودبه خودي سه نوبت يا بيشتر در يك دوره مشخص از بارداري احتمالا تحت شرايط و علل يكسان را سقط عادي مي گويند .

8- سقط مكرر یکی از انواع سقط جنین

سقطهای خود به خودي سه نوبت يا بيشتر كه البته به دلايل مختلف و در مراحل مختلف بارداري رخ مي دهد .

درمان خونریزی بعد از انواع سقط جنین

بعد از انواع سقط جنین ،اگر مبتلا به خونريزي مهبل شديد ، فورا به تختخواب بازگشته و تا زمان بند آمدن خونريزي در آن بمانيد . در برخي موارد توصيه مي شود كه از فعاليت هايي مانند ورزش هاي سنگين و نزديكي خودداري كنيد .

اگر خونريزي و درد فروكش كند ، احتمالا خطر آن برطرف شده و مي توانيد كودك خود را حفظ كنيد .

اگر پس از ظهور علائم ، سقطهای غير قابل اجتناب باشد و پايدار بماند ، كمتر پزشكي مي تواند از ايجاد انواع سقط جنین جلوگيري كند .
سقطهای كامل و ناقص حتما بايد در بيمارستان درمان شود . اگر يك سقط ناقص رخ دهد ، داخل رحم بايد توسط عملي به نام كورتاژ و در زير بيهوشي عمومي تخليه شود .

بعد از انواع سقط جنین ، داروهاي ضد درد همراه با خونريزي توام براي مادر تجويز مي شوند . اگر ميزان خونريزي زياد باشد ( حداقل 500 ميلي ليتر ) تزريق خون حتما توصيه مي شود . در ارتباط با درمان سقط فراموش شده ، اورژانس خاصي وجود ندارد. اما اگر بعد از مدتي سقط خود به خودي رخ دهد ، نياز به عمل جراحي كورتاژ وجود دارد.

اگر مرگ داخل رحم جنين چند مدت قبل ايجاد شده باشد ، از شياف هاي حاوي پروستاگلاندين و يا تزريق اكسي توسين براي القاي زايمان و دفع جنين از رحم استفاده مي شود . سقطهای عادتي اگر به دنبال نارسايي دهانه رحم ايجاد مي شود ، مي توان با استفاده از روش درماني بستن دهانه رحم با بخيه هاي خاص در ابتداي بارداري بعدي ، براي پيشگيري از دفع محتويات رحم استفاده كرد .

سقط جنین و اطلاعات پزشکی

علل انواع سقط جنین به متوالی

عوامل احتمالي براي ايجاد سقطهای مكرر (سقط عادتي )  در انواع سقط جنین عبارتند از :

اختلالات ژنتيكي يا كروزومي ، عفونت هاي طولاني مدت ، مثل ليستريا كه گاه باعث تكرار سقط مي شود و تشخيص و درمان آن ميتواند مشكل باشد .

سو تغذيه ، بيماري هاي مزمن مثل بيماري هاي كليوي ، نارسايي دهانه رحم و همچنين اختلالات ايمني مثل ناسازگاري ارهاش كه در آن سيستم ايمني بدن مادر ، جنين خود را به صورت يك جسم خارجي تصور كرده و به آن حمله مي كند . مهار سيستم ايمني مادر و يا تزريق آنتي بادي به كودك ، بايد در نظر گرفته شود .

علل فيزيكي مثل تومورهاي رحمي ( به خصوص فيبروم ها ) يا اختلالات در ساختمان طبيعي رحم مثل ديواره هاي كامل يا تكه اي در داخل رحم كه ميتوانند بخشي و يا كليه محفظه داخل رحم را پر كند ؛ اين اختلالات معمولا با جراحي قابليت درمان دارند .

علاوه بر موارد بالا ، تعداي از مادران بدون هيچ علل خاصي مبتلا به سقطهای مكرر مي شوند .

تحقيقات جديد نشان داده اند كه علاقه مادر به درمان مي تواند باعث درمان موفق اين نوع علل از سقطهای مكرر شود . (علل ناشناخته )

منبع :

asanteb.com

نظرات

*

code