کد :20991 11 آذر 1394 1,519 دسته : اخبار پزشکی , سلامت همیار آسان طب

ترامادول از دسته داروهاي مسكن مخدر يا اپوئيد هاي مصنوعي مي باشد . عمده مصرف ترامادول كاهش درد هاي مفصلي ، جراحي ، زايمان با ميزان درد متوسط تا شديد است . عوارض ترامادول شامل خستگي و ضعف عمومي ، گشاد شدن رگ ها ، نگراني ، گيجي ، اختلالات تعادلي ، حالات عصبي ، اختلالات خواب و ... می باشد .

ترامادول

ترامادول

ترامادول از دسته داروهاي مسكن مخدر يا اپوئيد هاي مصنوعي مي باشد و اين دارو بر اساس همانند سازي ساختار ملوكولي نارسئين كه يكي از آلكالوئيد هاي ترياك مي باشد ساخته شده است . نام ژنريك آن ترامادول هيدرو كلرايد و از دسته داروئي ضد درد با اثر مركزي می باشد .

ترامادول از انواع مخدرها

عمده مصرف ترامادول  كاهش درد هاي مفصلي ، جراحي ، زايمان با ميزان درد متوسط تا شديد است . باید بدانید که ترامادول ضعيف تر از مورفين ، پتدين و قوي تر از مسكن هائي نظير پروفن استامينوفن است و مصرف بیش از دو هفته آن مجاز نمی باشد . چون اعتیاد آور است .

ترامادول و سوء مصرف آن عوارض خطرناکی در پی دارد ، بطوريكه اكنون نوع تزريقي آن تنها در اورژانس بيمارستان ها وجود دارد و در سطح دارو خانه هاي شهر موجود نمی باشد .كپسول و قرص ترامادول به فروش  گسترده ای مي رسد و علي رغم هشدار هاي مكرر وزارت بهداشت و درمان و توضيح اينكه عرضه آن بدون نسخه مجاز نمي باشد اما كماكان به صورت OTC عرضه مي شود .

اکثر مصرف کنندگان این دارو ، از اين دارو به عنوان جايگزيني براي مواد مخدر و يا ترك آن با هدف كاهش عوارض قطع مواد مصرفي خود استفاده مي كنند.   مصرف اين دارو مشكلي از آنها را حل نمي كند و همچنین باعث تحمل عوارض ناشي از اين سوء مصرف و جايگزيني مخرب مي شوند كه عمده ترين آنها اختلال در سيستم هاي تنفسي ، كليه و كبد  است .

مصرف کنندگان ترامادول باید بدانند که  اعتياد يك جايگزيني مزمن مواد مخدر به جاي سيستم هاي توليد كننده مواد شبه افيوني جسم مي باشد و مصرف هر گونه دارو در بازسازي اين روند تاثيري ندارد و خود مخرب و آسيب رسان است .

بسیاری از انسان ها براي رفع مشكلات جنسي از این دارو مصرف می کنند كه در نهايت نه تنها اين مشكلات رفع نمي گردد بلكه بازهم عوارض مخرب اين دارو شرايط را وخيم تر كرده و خود زمينه ساز مصرف انواع مواد مخدر ديگر و ورود به دنياي سياه اعتياد مي گردد . به علت در دسترس بودن دارو ، قيمت نازل آن ، ارائه بدون نسخه در دارو خانه ها و هدم اطلاعات كافي در مورد عوارض سوء مصرف باعث شيوع گسترده مصرف آن شده است و بايد مراجع ذيصلاح در اين زمينه اقدامي عاجل و فوري انجام دهند.

ترامادول ها

عوارض ترامادول :

*گيجي

*اختلالات تعادلي  – حالات عصبي  – اختلالات خواب

*درد شكمي

*بي اشتهائي

*خستگي و ضعف عمومي

*گشاد شدن رگ ها

*نگراني

*افزايش حركت روده ها يا يبوست

*راش جلدي

*اختلالات بينائي

*تكرر ادرار ، …

طرز عمل ، موارد مصرف  و منع مصرف ترامادول  :

اگر چه طريقه اثر ترامادول كاملاً شناخته شده نمي باشد اما مشخص شده كه با اتصال ملكول اصلي دارو به گيرنده هاي مو اپيوئيدي ، بازجذب نور اپي نفرينو سروتونين به صورت ضعيف مهار مي شود و به صورت راسميك به سرعت و تقريباً به طور كامل جذب مي شود . به گزارش اسان طب  ترامادول به صورت وسيع پس از خوراكي متابوليزه شده و تقريباً 30% دارو همراه ادرار دفع مي شود .

درد هاي متوسط تاشديد پس از اعمال جراحي ، زايمان ، مفاصل و دردهاي استخواني

مصرف اين دارو در موارد مصرف همزمان با الكل ، خواب آورها ، ضد دردها اپوئيد ها و دارو هاي سايكو تروپيك مجاز نيست .

هشدار ها :

ترامادول از انواع مخدرها است و در مصرف آن باید دقت کرد.

-مصرف این دارودر بيماران مبتلا به صرع و تشنج افراد مبتلا به اختلالات كبدي و كليه مجاز نمي باشد .
-مصرف اين دارو در افراد باريسك ضعف تنفسي و حاملگي ، شيردهي ، بايد تحت نظر پزش انجام شود .
-مصرف اين دارو سبب وابستگي و اعتياد مي گردد .

نظرات

م.ب ؛ (1395/06/22)

با سلام این قرص چند نوع دارد؟

hashem ؛ (1395/07/03)

باسلام بنده جدیدا یکجور قرص درمان ناتوانی جنسی مردانه خریدم که درترکیبات ان 100mgسیلدنافیل سیتراتو 50mg ترامادول هیدروکلرایدBP وجوددارد. و قرص ساخت هند است. بنظرتان ایامصرف این قرص حتی یکبار برا من عوارض اعتیاداور یاخطرناک و گیجکننده داردیانه؟ باتوجه به اینکه من دریک شرکت کامپیوتری برنامه نویسم ونیاز زیاد به تمرکزدارم. عوارض گیج کننده ان تاچندساعت ماندگاره.لطفامنوازطریق ایمیل راهنمایی کنید.

*

code