کد :21365 09 آذر 1394 72,872 دسته : خانواده , سلامت همیار آسان طب

مصرف قرص‌های خوراكی تركیبی یكی از روشهای مطمئن در پیشگیری از بارداری است، . قرصهای ال دی و اچ دی به دو شكل ال .دی، و اچ.دی در بسته های ۲۱ عددی در داروخانه ها و درمانگاه ها موجود است . مقدار هورمونهای استروژن و پروژسترون قرص های اچ .دی بیشتر از قرص های ال .دی است.

قرص ضد بارداری

قرص ضد بارداری

قرص ضد بارداری امروزه مصرف بسیار زیادی دارد . مصرف قرص‌ ضد بارداری خوراكی تركیبی یكی از روشهای مطمئن در پیشگیری از بارداری است، .

قرص ضد بارداری (قرص ال دی و قرص اچ دی)

قرصهای ال دی و اچ دی به دو شكل ال .دی، و اچ.دی در بسته های ۲۱ عددی در داروخانه ها و درمانگاه ها موجود است . مقدار هورمونهای استروژن و پروژسترون قرص های اچ .دی بیشتر از قرص های ال .دی است. باید بدانید که وجود لکه بینی همزمان با مصرف مرتب قرص، به مدت ۲ تا ۳ ماه اهمیتی ندارد. در صورت تداوم بیشتر باید به پزشک مراجعه کرد.

به مرور زمان پس از ۲ تا ۳ ماه  علائمی مانند تهوع، استفراغ و سردرد همراه با مصرف قرص برطرف خواهد شد. برای پیشگیری از این عارضه بهتر است قرصها را پس از شام و قبل ازخواب مصرف کنید.( این نکته را یادآوری می کنیم که در صورت تداوم علائم تهوع و استفراغ می توان همراه با قرصهای پیشگیری، از قرصهای ویتامین ( ب – B6 ) به مدت محدود استفاده کرد.)

حجم خون قاعدگی  با مصرف این قرص ها به نسبت قبل از مصرف ، کاهش می یابد که در صورت کم شدن بیش از حد و لکه بینی یک در میان و یا قطع کامل، باید به پزشک مراجعه کرد.

برای مصرف قرص LD محدودیت سنی وجود ندارد و می توان آن را تا سن ۴۵ سالگی و حتی بیشتر تحت نظارت و کنترل ادامه داد.

مزایای مصرف قرص ضد بارداری (قرص ال دی و قرص اچ دی)

-كاهش میزان غدد خوش خیم پستان از مزایای مصرف این قرص ضد بارداری است .

-كاهش میزان خونریزی قاعدگی و در نتیجه جلوگیری از كم‌خونی و رفع قاعدگی دردناك

-پیشگیری از حاملگی خارج از رحم

-كاهش میزان بیماریهای التهابی لگن

-كاهش میزان كیست خوش خیم و سرطان تخمدان

طریقه مصرف قرص ضد بارداری (قرصLD و قرص HD)

هر بسته حاوی ۲۱ قرص است و باید اولین قرص را از روز پنجم قاعدگی آغاز نمایید. در صورت اتمام خونریزی و یا ادامه خونریزی، در هر دو حال روزانه یك قرص مصرف كنید، تا بسته قرص تمام شود. پیشنهاد می کنیم قرص را پس از شام و پیش از خواب میل نمایید تا عوارض گوارشی ایجاد نكند.

پس از اتمام بسته قرص، هفت روز كامل قرص نخورید و در روز هشتم بسته بعدی را بدون توجه به روز شروع قاعدگی آغاز نمایید. چنانچه تا هفت روز قاعدگی رخ نداد، به مركز بهداشتی – درمانی یا پزشك مراجعه كنید. به گزارش آسان طب اگر یک شب مصرف این قرص را فراموش کردید تا نوبت مصرف قرص بعدی به محض یاد آوردن، یك قرص میل كنید. و اگر که دو شب پشت سر هم مصرف قرص ضد بارداری را فراموش كردید، در دو شب بعدی، هر شب به جای یك قرص دو قرص میل كنید و تا آخر بسته مجدداً هر شب یك قرص مصرف نمایید و علاوه بر آن، همزمان از روش پیشگیری دیگری مثل كاندوم استفاده كنید. چنانچه سه شب یا بیشتر مصرف قرص پیشگیری از بارداری را فراموش كردید، از مصرف بقیه قرص ها خودداری نموده، تا شروع قاعدگی از روش دیگری استفاده كنید. سپس از روز پنجم قاعدگی بسته جدید را آغاز كنید.

نكات مهم قرص ضد بارداری (قرص ال دی و قرص اچ دی)

-اثر قرص پیشگیری از بارداری یك هفته پس از شروع اولین بسته قرص ظاهر می شود. در صورت انجام نزدیكی برای بارداری در این فاصله، باید علاوه بر مصرف قرص از روش دیگری، مثل كاندوم، استفاده كرد.

– قرص ها ی ضد بارداری را بصورت نا پیوسته، مثلاً یكماه در میان یا دو ماه در میان مصرف نكنید .

در موارد زیر همزمان با مصرف قرص احتمال حاملگی وجود دارد :

-ابتلا به اسهال و استفراغ شدید.

-مصرف داروهای ضد سل و یا ضد تشنج.

-مصرف آنتی بیوتیكهایی،‌مثل آمپی سیلین و تتراساسكلین.

در هر یك از موارد فوق همزمان با مصرف قرص باید از یك روش پیشگیری دیگر، مثل كاندوم، استفاده كرد.

قرص های پیشگیری از بارداری برای چه افرادی مناسب تر است ؟

-خانم هایی كه خواهان یك روش مطمئن قابل برگشت پیشگیری از بارداری هستند .

-خانم هایی كه قاعدگی منظم و دردناك دارند .

-خانم هایی كه در سال های اول ازدواج به سر می برند .

قرص ضد بارداری اورژانسی

موارد منع مصرف قرص های پیشگیری از بارداری

* در سردرد های میگرنی قرص ضد بارداری مصرف نشود .

* بیماریهای قند

* صرع

* افسردگی شدید

* در حاملگی یا احتمال آن قرص ضد بارداری مصرف نشود .

* اختلالات خونی

* افزایش چربیهای خون

* بیماری های كبدی و كیسه صفرا

* فشار خون

* سرطان پستان

* در خونریزی های نا شناخته رحمی قرص ضد بارداری مصرف نشود .

* بیماریهای قلبی – عروقی

 

قرص ضد بارداری تری فازیک (سه مرحله ای )

قرص های تری فازیک یکی از راههای پیشگیری از بارداری است . این قرص ها دارای سه رنگ با هورمون های متفاوت است و باید به طور مرتب از نقطه شروع مصرف گردد .

مزایای قرص های تری فازیك :

-جلوگیری از حاملگی خارج از رحم

-كاهش كیست خوش خیم تخمدان

-كاهش میزان سرطان تخم دان

-كاهش میزان غدد خوش خیم پستان

-كاهش خونریزی قاعدگی

-جلوگیری از كم خونی

– رفع قاعدگی درد ناك

-كاهش میزان بیماریهای التهابی لگن

طریقه مصرف قرص ضد بارداری تری فازیك :

بسته های قرص تری فازیك دارای ۲۱ عدد قرص می باشد. باید مصرف این قرص ها را تحت نظر ماما یا پزشك شروع نمود و از مصرف خود سرانهء آنها پرهیز نمود. اولین قرص را از اولین روز قاعدگی آغاز كنید و روزانه یك قرص تا ۲۱ روز میل نمایید. پس از پایان بسته قرص، هفت روز كامل قرص نخورید. در روز هشتم، بسته بعدی قرص را بدون توجه به روز شروع قاعدگی آغاز نمایید و چنانچه تا هفت روز خونریزی قاعدگی رخ نداد، به مركز بهداشتی یا پزشك مراجعه نمایید.

در صورت فراموش كردن مصرف قرص ضد بارداری:

چنانچه پیش از۱۲ ساعت از زمان همیشگی، خوردن قرص را به یاد آورید، بلافاصله یك قرص مصرف كنید.

چنانچه بعد از ‍۱۲ساعت به یاد آوردید كه یك قرص ضد بارداری یا بیشتر را فراموش كرده اید، مصرف بقیه قرص ها را ادامه داده و قرص های فراموش شده رامصرف نكنید . در عوض به منظور پیشگری از بارداری نا خواسته حتماً به طور همزمان با مصرف بقیه قرص ها از روش دیگری، مثل كاندوم، استفاده كنید.

قرص ضد بارداری و جلوگیری از بارداری

نكات مهم در مورد قرص ضد بارداری :

-اثر این قرص ضد بارداری در پیشگیری از حاملگی یك هفته پس از شروع اولین بسته قرص ظاهر می شود و چنانچه در این فاصله نزدیكی صورت گیرد، علاوه بر مصرف قرص از یك روش پیش گیری دیگر، مثل كاندوم، استفاده كنید.

– قرص ضد بارداری را به صورت نا پیوسته – مثلاً، یك ماه در میان یا دو ماه در میان مصرف نکنید.

توجه كنید كه در موارد زیر احتمال حاملگی همزمان با مصرف قرص ها افزایش می یابد و بایستی از روش دیگری همزمان با مصرف قرص ها استفاده كرد :

-مصرف نا مرتب قرص ها

-ابتلا به اسهال و استفراغ شدید

-مصرف آنتی بیو تیك ها – مثل آمپی سلین، تتراسایكلین

-مصرف داروهای ضد سل و ضد تشنج

قرص های تک هورمونی ( دوران شیر دهی )

یكی از روشهای مناسب جهت پیشگیری از بارداری در مادران شیرده قرص های لاینسترنول می باشد، كه ترجیحاً بهتر است در شش ماه اول پس از زایمان مصرف شوند، به این شرط كه شیر خوار به جز شیر مادر از هیچ نوع نوشیدنی یا غذای دیگری (حتی آب ) استفاده نكند. به گزارش اسان طب باید دانست كه مصرف قرص شیردهی (لاینسترنول ) ترشح شیر را كاهش نمی دهد.

طریقه مصرف قرص ضد بارداری  تری فازیک :

هر بسته قرص شیر دهی حاوی ۲۸ عدد قرص می باشد كه شروع آن از 45 روز پس از زایمان یا نخستین روز قاعدگی است. اگر  بیش از ۴۲ روز از زایمان گذشته است، ولی قاعدگی شروع نشده باشد، باید از حامله نبودن مادر اطمینان حاصل كرد.

روزانه در ساعت معین (مثلاً، ساعت ۱۰ صبح ) یك قرص میل نمایید. پس از پایان یك بسته، بلافاصله در روز بعد مصرف اولین قرص از بسته جدید را آغاز كنید. در طول مدت مصرف قرص ها ممكن است قاعدگی قطع شده یا لكه بینی وجود داشته باشد، كه بایستی بدون توجه به این حالت، قرص ها را همچنان در ساعتی معین میل نمود. در صورت شروع خونریزی قاعدگی نیز باید مصرف قرص ها را ادامه داد.

نكات مهم:

در موارد زیر همزمان با مصرف قرص شیردهی احتمال حاملگی وجود دارد :

-ابتلا به اسهال و استفراغ

-مصرف آنتی بیوتیكها

-مصرف داروهای ضد تشنج

-مصرف مسكن ها

در هر یك از موارد فوق ، همزمان با مصرف قرص های شیردهی باید از یك روش پیشگیری دیگر، مثل كاندوم، استفاده كرد .

موارد منع مصرف قرص ضد بارداری دوران شیردهی :

– حاملگی

-بیماری شدید کبدی یا سابقه بیماری کبدی ( در صورتی که نتایج آزمایشات کبدی به وضعیت طبیعی برنگشته باشد . )

-سرطان پستان و کلیه سرطانهای وابسته به هورمون

-خونریزی رحمی با علت ناشناخته

-سابقه حاملگی خارج از رحم

در صورت فراموش كردن مصرف قرص ضد بارداری تری فازیک :

چنانچه كمتر از سه ساعت از زمان همیشگی مصرف قرص گذشته باشد، در همان لحظه به خاطر آوردن، قرص فراموش شده را مصرف كرده و سپس قرص های بعدی را در همان زمان همیشگی میل نمایید. چنانچه بیش از سه ساعت از زمان همیشگی مصرف قرص گذشته باشد، در همان لحظه به خاطر آوردن، قرص فراموش شده را مصرف كرده و سپس قرص های بعدی را در همان زمان همیشگی میل نمایید. به علاوه، دو روز نزدیكی نداشته باشید و یا جهت اطمینان در این دو روز از كاندوم استفاده كنید.

نظرات

atefeh ؛ (1395/04/11)

سلام دوستان…من 3 شبه ک قرص ال دی مصرف میکنم البته زمان شروع در مدت قاعدگی نبوده… از شب اول کمردرد گرفتم ب نظر شما علت چیست؟؟لطفا تو ایمیلم نظرتونو بگین ممنون میشم

عاطفه ؛ (1395/05/16)

اگر بمدت 10 شب قرص ld مصرف شود و سپس نزدیکی بدون جلوگیری صورت گیرد احتمال بارداری وجود دارد؟

سپيده ؛ (1395/06/17)

سلام من احساس ميكنم قرص اچ دي كه مصرف كردم تاريخ مصرف گذشته بوده چون بعد از ١٢ساعت احساس تهوع شديد دارم
لطفا راهنمايي كنيد

فرزانه .ق ؛ (1395/06/31)

سلام. من میخواستم پریودم رو 4 روز به تاخیر بندازم به خاطر مسافرت ال دی خواستم بخورم چند روز ولی به محض 1 عدد خوردن فرداش پریود شدم حالا 3روزه خونریزی شدید دارم چیکار باید کنم

Aniya ghanbari ؛ (1395/07/04)

سلام وقت بخیر6من دیروز باید پریود میشدم ودیروز یک رابطه بدون کنترل داشتم و منی به داخل واژن ریخته شد
ولی پس از دقایقی لباس زیرم کاملا خیس شد و بعد از ۴ ۵ ساعت از قرص ال دی استفاده کردم
ایا امکان برداری وجود دارد؟
لطفا جواب بدید خبلی نگرانم

صبا. خ ؛ (1395/07/22)

با سلام. 29 ساله هستم. قصد سفر زیارتی مهمی در تاریخ 28 مهر تا 6 آبان را دارم. تاریخ شروع پریودم بین 20 تا 25 مهرماهه. به همین خاطر از 9 روز قبل شروع کرده ام قرص یاسمین میخورم. البته تو این مدت چون سرما خوردگی هم داشتم استامینوفن و آزیترومایسین هم مصرف میکردم. از دیروز احساس میکنم دردهای زیر شکم شبیه پریود را دارم و امروز چندتا لک کمرنگ داشتم. نمیدونم الان چه کار کنم. قرص یاسمین را ادامه بدم با شبی یک قرص، یا شبی دو قرص؟ و نیز سوال دیگرم هم اینه که احتمال داره وقتی در سفر هستم لک بینی داشته باشم؟ در اینصورت چکار کنم؟ با تشکر… لطفا زودتر بم پاسخ بدید

سارا حسینی ؛ (1395/07/26)

باسلام.من الان سه ساله قرص ال دی مصرف میکنم .ولی در همین ماه پس از مصرف دونه آخر قرص را فراموش کردم.یعنی بیست ویکومین قرص را.هشت روز مانده به پریودم.آیا امکان بارداری وجود دارد؟چهار روز بعد یادم اومد که قرص آخریو نخوردم.وچهار قرص ال دی مصرف کردم و 12ساعت بعد چهار عدد دیگر…الان سه روز ازمصرف قرصها گذشته وهنوز هم پریود نشدم…آیا باردار هستم.با تشکر

Asma ؛ (1395/07/28)

من سال قبل مبتلا به افسردگی شدید شدم و تحت درمان قرار گرفتم و بعد از یک سال خوردن قرص اعصاب بهبود یافتم اما زمانی که قرص تری فاربه رو خوردم عوارض نشون داد،مثل درد یک سمت از سرم،درد پا،شکم و … اما اینها رفع شد ولی هنوز هم از وقتی این قرصو خوردم افسرده شدم و اطرافیانمو اذیت میکنم و مدام بیخود و بی جهت میخام گریه کنم،بنظرتون قرصو قط کنم و تحت عمل جراحی قرار بگیرم؟؟مشکلم کیسته

سارا ب ؛ (1395/08/06)

سلام نزدیک 6 روز من قرص جلوگیری سه فاز مصرف میکنم برای روز هفتم یادم رفت مصرف کنم و همون شب هم نزدیکی داشتیم بدون جلوگیری من باید چیکار کنم تا چند ساعت میتونم مصرف کنم با توجه به اینکه جایی هستم وقرصم در دسترسم نیست و الان هم شبه نمیتونم از جایی تهیه کنم لطفا راهنماییم کنید

رضا ؛ (1395/08/06)

سلام دوستان
نمی دونم چرا همه فقط سوال می پرسند و کسی جواب نمیده
خانوم ania ghanbari تا جایی که می دونم امکان بارداری چند روز قبل از زمان پریود تقریبا غیر ممکنه چون تخمکی وجود نداره
گرچه با توجه به زمان سوالتان فکر کنم تا الان خودتون از طریق آزمایش باخبر شده باشید که آیا حامله هستید یا خبر
در هر صورت اگر این میان رو می تونید نتیجه رو مطرح کنید شاید به درد باقی دوستان بخوره

مایا ؛ (1395/09/06)

سلام 25سالمه و یک سال و وسه ماهه که به طور مرتب قرص ال دی میخورم و هرماه هم پریود میشم و اما هرباز قرص میخورم حالت تهوع و استفراغ دارم امکان بارداری هست یا نه؟

*

code