کد :21394 11 آذر 1394 75 دسته : اخبار پزشکی , سلامت همیار آسان طب

در دوران حاملگی ، گاهی كانال زايماني دچار نقصي و عيب شده و قبل از زمان زايمان در حوالي ماه سوم و چهارم شروع به باز شدن مي كند. چنين وضعيتي در دوران حاملگی منجر به خروج كيسه آمنيوتيك كه محتوي جنين است از دهانه رحم مي شود و امكان پارگي كيسه حاملگي و از دست رفتن مايع آمنيوتيك وجود دارد كه اين حالت خود مي تواند باعث سقط شود .

بیماری های دوران حاملگی

بیماری های دوران حاملگی

بیماری های دوران حاملگی بسیار زیاد است و لازم است با آنها اشنا شده و اطلاعات جامعی را قبل از حاملگی در مورد آن داشته باشید . در زیر به سه مورد از بیماری های دوران حاملگی اشاره می کنیم.

 نارسايي دهانه رحم از بیماری های دوران حاملگی

نارسایی دهانه رحم از جمله بیماری های دوران حاملگی می باشد . دهانه رحم در حالت طبيعي و در طي دوران حاملگی كاملا بسته است و توسط يك تكه مخاط محافظت مي شود .

در اين وضعيت ؛ كودك در داخل رحم تا زمان زايمان سالم نگاه داشته مي شوند ، و زمان شروع زايمان دهانه رحم به تدريج باز مي شود .

در دوران حاملگی گهگاهي ، كانال زايماني دچار نقصي و عيب شده و قبل از زمان زايمان در حوالي ماه سوم و چهارم شروع به باز شدن مي كند.

چنين وضعيتي در دوران حاملگی منجر به خروج كيسه آمنيوتيك كه محتوي جنين است از دهانه رحم مي شود و امكان پارگي كيسه حاملگي و از دست رفتن مايع آمنيوتيك وجود دارد كه اين حالت خود مي تواند باعث سقط شود .

اين حالت بسيار نادر است ، مگر آنكه دهانه رحم در طي  دوران حاملگی و جراحي صدمه ببيند .

به هرحال يك دهانه رحم معيوب را معمولا بعد از يك بار سقط مي توان تشخيص داد . اگر نارسايي دهانه رحم که از جمله بیماری های دوران حاملگی است ،عامل اصلي ايجاد سقط باشد  ، درمان فرد در طي دوران حاملگی آينده ، به صورت بخيه زدن دهانه رحم انجام مي شود . اين كار بدين صورت است كه با استفاده از يك نخ نرم بخيه كه غير قابل جذب است ، دهانه رحم بسته نگاه داشته مي شود . گره ها تقريبا 7 روز قبل از زايمان بريده مي شوند و كودك به راحتي از طريق مهبل و با زايمان طبيعي متولد مي شود .

پره اکلامپسی  از بیماری های دوران حاملگی

فشار خون وابسته به حاملگي (فشارخون بالا) و يا پره اكلامپسي يك حالت بالقوه خطرناك و از بیماری های دوران حاملگی است كه مي تواند يك زن در هر 10 زن باردار را مبتلا كند ؛ به خصوص زناني كه اولين بارداري آن هاست و يا زناني كه چند قلو دارند .

وضعيت اين بيماري در دوران حاملگی منحصر به فرد بوده و در هر زمان از نيمه دوم دوران حاملگی ممكن است شروع شود . علت ايجاد اين وضعيت هنوز ناشناخته است اما به هرحال در بعضي از خانواده ها اين بيماري شايع است .

پره اكلامپسي از  دوران حاملگی است و باعث بزرگ ساختن جفت مي شود و ممكن است كودك رشد كمتر از حد طبيعي داشته باشد.

علایم پره اکلامپسی

پره اكلامپسي بدون علامت است ، اما باعث افزايش فشار خون و ايجاد پروتئين در ادرار مي شود كه اين علائم مي توانند در طي وضعيت هاي بارداري و توسط پزشك كشف شوند .

درمان پره اکلامپسی

زناني كه بارداري همراه با پره اكلامپسي داشته باشد ، ديگر نمي توان بارداري را براي آنها طبيعي قلمداد كرد ، ولي با زايمان كودك و جفت ، اين بيماري خاتمه مي يابد .

با بستري شدن بيمار در بيمارستان ، مادر و كودك از نزديك تحت مراقبت قرار مي گيرند و مي توان قبل از ايجاد شرايط و مشكلات جدي همانند تشنج حاملگي ختم حاملگي را صادر كرد . تقريبا در كليه زنان مبتلا ، بعد از زايمان كودك بيماري برطرف مي شود .

اکلامپسی در دوران حاملگی

اکلامپسی از بیماری های دوران حاملگی

اكلامپسي يك كلمه يوناني است و به معني (همانند جرقه يك نور ) است ، زيرا به نظر مي رسد كه در اين بيماري فرد ناگهان غش مي كند و در نهايت به كما مي رود . اکلامپسی یکی از بیماری های دوران حاملگی می باشد .

اكلامپسي بالقوه يك شرايط طبي بسيار خطرناك براي سلامتي مادر و كودك مي باشد . در هر حال شيوع اين بيماري در غرب خيلي نادر است و بيشتر به قابليت پزشكان در تشخيص آن در مراحل اوليه بيماري در دوران حاملگی (مسموميت حاملگي ) دارد .

پزشكان و ماماها خيلي مراقب نشانه هاي خطر اين بيماري هستند . وقتي اكلامپسي ايجاد شد ، در اصل يك اورژانس كامل پزشكي ايجاد مي شود .

علائم اکلامپسی

اكلامپيسي از بیماری های دوران حاملگی و يك فوريت پزشكي  است ، زيرا در اين بيماري عروق خوني رحمي دچار انقباض شديد مي شود . بنابراين جريان خون به كودك قطع مي شود و كودك در وضعيت خطرناك كمبود اكسيژن قرار مي گيرد . جان مادر به شدت در معرض خطر است ، زيرا انقباض شديد عروق خوني باعث نارسايي كليه ها نيز مي شود .

اكسيژن رساني به مغز دچار اختلال مي گردد و باعث افزايش حساسيت گيرنده هاي مغزي و ايجاد غش مي شود .

بافت هاي بدن علت احتباس مايعات از آب انباشته شده و خونريزي داخلي بافتي از جمله در بافتي حساس مثل كبد ايجاد مي گردد .

ابتدايي ترين علامت به صورت : گيجي ، سردرد ، اختلال بينايي ، ورم دست ها ، صورت و پاها و وجود پروتئين در ادرار است .

درمان اکلامپسی

وقتي كه اكلامپسي ايجاد شد و پيشرفت كرد همانند بيماري پره اكلامپسي درمان اصلي ، كمك به زايمان كودك است . به گزارش آسان طب در اين وضعيت در دوران حاملگی ، بايد ميزان جريان خون به مغز مادر را افزايش داد و ميزان فشار خون را كم كرد ؛ سزارين بهترين روش انتخابي است . به مجرد تولد كودك علائم برطرف مي شود .

منبع :

asanteb.com

نظرات

*

code