کد :21396 11 آذر 1394 586 دسته : اخبار پزشکی , سلامت همیار آسان طب

بیماری اسهال و استفراغ در واقع يك نوع مسموميت غذايي است كه آثار آن به صورت اسهال و استفراغ يا حالت تهوع و دل پيچه ظاهر مي شود . بیماری اسهال و استفراغ بيشتر در فصل تابستان پيدا مي شود زيرا گرما زدگي و همچنين فساد مواد خاكي بيشتر است .

بیماری اسهال

بیماری اسهال

بیماری اسهال و استفراغ در واقع يك نوع مسموميت غذايي است كه آثار آن به صورت اسهال و استفراغ يا حالت تهوع و دل پيچه ظاهر مي شود . بیماری اسهال و استفراغ بيشتر در فصل تابستان پيدا مي شود زيرا گرما زدگي و همچنين فساد مواد خاكي بيشتر است .

 بیماری اسهال و استفراغ

گاهي يك عامل عفوني روده اي نظير زخم و يا خراش معده در اثر بادكش انگلهاي روده و يا عوامل ديگر سبب بیماری اسهال طولاني و مزمن مي شود . همچنين چسبندگي و ماندن و فساد مواد غذايي در روده باعث بیماری اسهال مي شود كه در هر دو صورت بعد از تشخيص نوع بیماری اسهال بايستي علت اصلي آن را مرتفع نمود .

بیماری اسهال موقتي بيشتر در فصل تابستان در اثر خوردن مواد غذايي پرچرب و ناجور و با مصرف بيش از حد گوشت به وجود مي آيد كه امساك ، ساده ترين روش درمان آن است . خوردن چند غذاي سنگين و دير هضم يا چند غذاي ناجور ايجاد بیماری اسهال مي كند . شير به علت لطافت چون زود فاسد و در معده ايجاد حساسيت مي كند باعث بیماری اسهال مي شود .

خوردن زردآلو و تخم مرغ يا فرآورده هاي آن سبب امتلاء معده و بیماری اسهال مي شود همچنين مصرف غذاهايي چون جگر، كله پاچه ، سيرابي و مواد سرخ شده و تست شده يا كنسرو شده كه عموما كهنه هستند مانند تن ماهي ايجاد اسهال مي كند . ميوه هاي نشسته آلوده به سم يا باكتريها و نيز ميوه هاي كال مانند : گوجه سبز و چغاله بادام سبب بیماری اسهال مي شود . گاهي پرخوري به سبب عدم پذيرش معده و تاخير در عمل هضم موجب بیماری اسهال مي شود . مصرف ميوه ها و تربار رونده و ملين در حجم زياد يا بعد از غذاهاي گوشتي و پرچرب سبب اسهال مي گردد . ) توت ، كدو ، هندوانه ، خيار و غيره)

در مورد بیماری اسهال موقتي امساك از خوردن خوراكي هاي و مصرف نوشيدني هاي ساده مانند چاي به منظور تامين آب از دست رفته بدن درماني مناسب است .

حيضه يا گرما زدگي توام با اسهال و استفراغ كودكان از شايع ترين بيماري هاي فصلي كودكان در تابستان است كه در اثر خوردن غذاهاي ناجور و عموما در جشن ها و مهماني ها پديد مي آيد . خوردن بستني كه يكي از فرآورده هاي شيري است همراه شيريني هاي خامه دار و بعد از آن مصرف خيار يا هندوانه و زرد آلو و همچنين آجيل و سپس غذاهاي پر چرب مسلم شده ايجاد بیماری اسهال و استفراغ شديد مي كند وبه علت كاهش ناگهاني آب بدن بسيار خطرناك است هرچند با تزريق سرم از شدت آن جلوگيري مي كنند ولي خوردن دم كرده گياه گل آبي اثرات قاطع و تاييد شده در رفع فوري اسهال در بر دارد و براي جبران كمبود آب بدن مي توان از چاي پر رنگ و دوغ كم چرب استفاده كرد .

انگل روده ای

در طب سنتي ايران قبل از تشخيص بيماري او تجويز دارو يك پيش درماني انجام مي گرفت تا مزاج را آماده جذب و پذيرش دارو نمايد بدين ترتيب قبل از خوردن دارو هاي ضد انگل ابتدا مزاج را صاف و روان و عمل دفع را تسهيل مي كردند و اگر شخص يبوست داشت آن را از بين مي بردند و محيط زيست و محتواي روده را با خوردن ممتد آش قره قروت يا آبغوره در چند روز براي انگل هاي روده غير قابل تحمل مي كردند و سپس دارو هاي ضد انگل بدين شرح تجويز مي كردند :

1-خوردن آنقوزه يا صمغ كا 1 تا 2 گرم دو روز متوالي براي افراد بزرگسال به صورت حل شده در نصف استكان آب

2-خوردن صبر زرد يا صمغ گياه آلوئس 1 تا 2 گرم دو روز متوالي براي افراد بزرگسال به صورت حل شده در نصف استكان آب

3- خوردن سائيده پوست هليله زرد +برنگ كابلي +تربد سفيد از هركدام 5 گرم

4- خوردن جوشانده گياه درمنه كه داراي ماده ضد كرم سانتونين بوده و اثرات ضد كرم قوي داردرمنه داراي گونه هاي نزديك به هم بسياري است كه تمام گونه هاي آن نزد روستائيان به تريخ معروف است درمنه همراه افسنتين و گل ختمي براي ضد كرم موثر تر مي باشد .

5- جوشانده پوست ريشه و ساقه درخت انار و زرشك و ساير اجزاء درخت انار مانند گل انار و همچنين گلدار يا گل درخت انار نر ضد كرم مي باشد ولي چون يبوست آور است بايستي با ملين ها مانند ختمي و خبازي همراه شود .

بیماری اسهال و انگل روده ای

از آروغ زدن بعد از غذا بدانید ..

آروغ زدن بعد از يك عادت زشت عاميانه و جاهلانه است كه خود خواسته بوده و قابل كنترل و جلوگيري مي باشد . به گزارش آسان طب  معمولا افرادي كه دستپاچه و عجولانه غذا مي خورند و هنگام صرف غذا در نتيجه عادت بد تند غذا خوردن لب هاي خود را نمي بندد مقداري هوا را هم ضمن غذا بلعيده و به آروغ عادت مي كنند ولي اين حركت ناپسند نزد كساني كه آهسته و با نزاكت غذا را تناول مي كنند ديده نميشود . پرخوري و حجم زياد غذا در معده چون زمان بيشتري براي هضم نياز دارد در معده ايجاد نفخ و گاز گرده باعث آروغ زدن مي شود .

جويدن و مزه نمودن مقداري باديان و زيره و يا برگ نعناء يا ريحان كه ضد نفخ مي باشد كمك به آروغ مي كند . باد گلو كه پس از صرف نوشابه به طور خفيف به انسان دست مي دهد عكس العمل طبيعي نوشابه هاي گازدار است و با اروغ فرق دارد .

منبع :

asanteb.com

نظرات

*

code