تبلیغات بنری
درج تبلیغات بنری
.
شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با روانشناسی

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب استرس اضطراب افسردگی بارداری تست روانشناسی تغذیه سالم جوش صورت داروهای گیاهی درمان استرس درمان اضطراب درمان افسردگی درمان جوش صورت درمان دندان درد درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان لاغری لاغری سریع ماسک صورت مو ویتامین پوست پوکی استخوان کاهش وزن گیاهان دارویی

نظریه خودپنداره و نظریه سوپر

مجله پزشکی آسان طب » روانشناسی » نظریه خودپنداره و نظریه سوپر

خودپنداره موضوعی است که ما را از نظر قابلیت ها علایق و شخصیت با هم متفاوت می داند .هر شغل الگوی ویژه ای از توانایی ها ، علایق و خصوصیات شخصیتی را اقتصاد می کند . در نظریه خودپنداره در چارچوب هر شغل ، کارکنان با درجات متفاوتی از این ویژگی های به کار اشتغال دارند .

نظریه خودپنداره

نظریه خودپنداره موضوعی است که  ما را  از نظر قابلیت ها علایق و شخصیت با هم متفاوت می داند .

خودشناسی و نظریه خودپنداره

1- خودپنداره موضوعی است که  ما را  از نظر قابلیت ها علایق و شخصیت با هم متفاوت می داند .

2- هر شغل الگوی ویژه ای از توانایی ها ، علایق و خصوصیات شخصیتی را اقتصاد می کند . در نظریه خودپنداره در چارچوب هر شغل ، کارکنان با درجات متفاوتی از این ویژگی های به کار اشتغال دارند .

3- در نظریه خودپنداره ، هر یک از ما فقط برای تعداد خاصی از مشاغل شایستگی داریم .

4- اولویت ها و مهارت های حرفه ای ، وضعیتی که در آن زندگی و کار می کنیم و تصویر شخصی ما به مرور زمان و متناسب با تجربه های کسب شده تغییر می یابند .

این عوامل انتخاب و تطابق را به عنوان فرایندهایی پیوسته و جاری بر پایه ی شیوه ی زندگی و میزان پختگی و کمال ما قلمداد می کنند .

5-در نظریه خودپنداره  انتخاب یک حرفه ، مستلزم پشت سرگذاشتن مراحلی است . همان طور که در ادامه ی مطالب خواهیم دید ، بسیاری از مردم این مراحل را بیش از یک بار در زندگی خود تجربه می کنند . به گزارش اسان طب از این رو گرچه (سوپر) این مراحل را به مفهوم سنتی تری مورد بحث قرار می دهد ، اما به خاطر داشته باشید که ممکن است شما در زمان های مختلفی از زندگی خود از نو به هر یک از مراحل زیر بازگردید :

الف ) رشد در نظریه خودپنداره

این مرحله از نظریه خودپنداره و خودشناسی شامل رشد جسمانی و عاطفی است که در خلال آن ، شما نگرش ها و رفتارهایی پیدا می کنید که با تصویر شخصی تان مرتبط هستند . شما از بازی های دوران کودکی یا نقش هایی که در خانواده بر عهده داشتید ، در باره ی خود چه آموختید ؟ به عنوان مثال ، «من به عنوان عضوی از یک تیم بازی می کنم » « من آدم تک رو مستقلی هستم» ، «من یک میانجی ام» یا «مطالعه را به بازی ترجیح می دهم » ، در این دوره ، کودک خیالپردازی را آغاز می کند ، مثلا رویای دکتر شدن را در ذهن می پروراند .

ب ) اکتشاف در نظریه خودپنداره

این مرحله در نظریه خودپنداره خود به سه بخش تقسیم می شود :

خیالی : مثلا رویای کودک برای دکتر شدن

گذرا : مثلا دوره های اکتشاف و تحقیق در دبیرستان و پس از دبیرستان که در آن اندیشه ها و اوهام محدود می شوند.

آزمون واقعیت : مثلا در دبیرستان ، اشتغال نیمه وقت یا کار داوطلبانه در یک بیمارستان ، شرکت در کلاس های ریاضی و علوم یا تشکیل خانواده

در مرحله اکتشاف ، آموختن درباره ی نوع کاری که از آن لذت می برید و هم چنین ، وضعیت کارمندی یا کارگری فعلی خود را آغاز می کنید . مثلا :

«در جزئیات و ریزه کاری ها خوب عمل می کنم »

«از کار کردن با مردم لذت می برم»

«دوست دارم همه کارها را خودم به تنهایی انجام بدهم»

«بسیار انتقاد پذیرم»

ج) تثبیت در نظریه خودپنداره

این مرحله  از نظریه خودپنداره شامل تجربه کاری اولیه ای است که هر چند امکان دارد شما صرفا برای امرار معاش به آن روآورده باشید ، اما تجربه های لازم برای رشد را در اختیارتان قرار می دهد ، به طوری که این کار بخشی از تصویر شخصی شما را می سازد . به عنوان مثال ، به جای این که به خود بگویید :« این فقط یک کار موقت است و تا موقعی که بتوانم مدرک تحصیلی ام را بگیرم و به مدرسه ی حقوق بروم ، کتابداری می کنم تا خرجم را در بیاورم»

ترجیحا این ذهنیت در شما شکل می گیرد که «من معاون هستن ، کتابدار مسئول هستم و می خواهم مدیر کل شوم » . غالب اوقات در عرض چند سال ، چندین تغییر شغل اتفاق افتاد .

د) ابقا در نظریه خودپنداره

این زمانی است که ما در حوزه شغلی خود باقی می مانیم ویا در آن ترقی می کنیم . پیشرفت می تواند در سطوح بالاتر یا به طور جانبی در زمینه های کاری دیگر صورت گیرد .

نظریه سوپر در مورد خودپنداره

6- ماهیت هر الگوی شغلی تحت تاثیر سطح اجتماعی – اقتصادی والدین ، توانایی ذهنی ، خصوصیات شخصیتی و فرصت های مناسب پیش امده قرار دارد . در نتیجه ی همین عوامل ممکن است محدودیت هایی برای شخص به وجود آورند .

منبع :

asanteb.com


# # # # # # #

مطالب پیشنهادی

طرز تهیه سرمه

طرز تهیه سرمه بادام و فندق و قلم گاو

انواع سبکهای فرزندپروری در والدین

احساس پیری

احساس پیری و رژیم غذایی

جملات مثبت اندیشی و جملات موفقیت آمیز

جملات مثبت اندیشی و جملات موفقیت آمیز

پربازدید های روانشناسی , سبک زندگی

نظرات شما

*

code