.
شرکت نرم افزار عارف رایانه

خواص دارویی بنفشه ایرانی چیست ؟

مجله پزشکی آسان طب » تغذیه » خواص دارویی بنفشه ایرانی چیست ؟

در گل بنفشه ایرانی نوعي آلكالوئيد (مواد قليايي پروتئيني ) به نام ويولين همراه با مقداري اسيد ساليسليك و اسانس و مواد مركب ديگري وجود دارد . اسانس آن بوي خوب و ملايم دارد و در عطر سازي و داروسازي مصرف مي گردد .

بنفشه ایرانی

گل بنفشه ایرانی دارای عطر نافذی است که پس از خشک شدن هم عطر آن می ماند . گل و برگ هایش مصرف دارویی دارد . در گل بنفشه ایرانی نوعی آلکالوئید (مواد قلیایی پروتئینی ) به نام ویولین  همراه با مقداری اسید سالیسلیک و اسانس و مواد مرکب دیگری وجود دارد . اسانس آن بوی خوب و ملایم دارد و در عطر سازی و داروسازی مصرف می گردد . برای کمک به دفع صفرای کبد و تشنگی زیاد و خفقان هم مصرف می شود . جوشانده بنفشه ایرانی خواب آور و برای رفع سرفه نارحتی سینه و خشکی آن ، سینه پهلو ، درد کلیه و زکام مفید می باشد .

بنفشه ایرانی چیست ؟

به گزارش بخش تغذیه سایت اسان طب برگ های بنفشه ایرانی را در کمی آب پخته و له می کنند و به صورت ضماد مصرف می کنند . از ضماد برگش برای زخم های جلدی و ترک خوردگی دست و پا و سر پستان خانم ها استفاده می شود . شیره برگ هایش خاصیت مسهلی دارد که به مقدار 50 تا 60 گرم آن کافی است . ضماد برگش برای کک و مک و جوش های غروری و جوش های سر سیاه موثر است .

دیگر خواص بنفشه ایرانی

به گزارش بخش سلامت سایت آسان طب گل های بنفشه ایرانی  در موارد مختلف مصرف می شود . گل تازه آن برای رفع اثر گزش حشرات و سایر حیوانات موذی مصرف دارد که خاصیت پاد زهر دارد .

دم کرده و جوشانده گل بنفشه ایرانی برای معالجه برونشیت ، امفیزم ، رفع خشکی سینه (خلط آور ) ، بعضی انواع حسایت ها ، تب ، امراض مختلف مانند سرخک ، آبله مخملک و گلو درد مفید است .

ریشه بنفشه ایرانی موجب قی می شود که مقدار 1-5 گرم آن را در یک لیتر آب آن قدر می جوشانند ا آبش بخار شده نصف شود و در موارد ضروری مصرف می کننند .

به گزارش سایت آسان طب ، روغن بنفشه ی ایرانی معطر خواب آور است و برای خشکی بینی و سرفه و همچنین ریزش موی سر ، نرم کردن مفاصل و آرامش اعصاب و محافظت از سلامتی ناخن ها موثر است و چکاندن قطره آن در مجرای ادراری (اهلیل ) برای رفع سوزش مجرا و گردن مثانه مفید است .

خواص دارویی بنفشه ایرانی

از بنفشه ایرانی برای درمان سرماخوردگی هم استفاده می شود. این گیاه یک گیاه خودرو در باغها و زمین ها با اب و هوای خوب است. اکثرا هم در فصل بهار و اواخر زمستان می روید .

کافیست ان را در اب جوش دم کنید و به عنوان دمنوش استفاده کنید تا از فواید بیشمار ان بهره مند شوید.

منبع :

asanteb.com


# # # # # # # # #

مطالب پیشنهادی

خستگی چشم

خستگی چشم : علائم وراه درمان

آشنایی کامل با انواع مواد معدنی بدن

مرض قند

اطلاعات علمی در مورد مرض قند

کم شدن خون قاعدگی درمان قاعدگی با داروی گیاهی

کم شدن خون قاعدگی با درمان گیاهی

پربازدید های تغذیه , سلامت

نظرات شما

*

code