.
شرکت نرم افزار عارف رایانه ویکیوز

درمان خانگی یبوست چگونه است ؟

مجله پزشکی آسان طب » اخبار پزشکی » درمان خانگی یبوست چگونه است ؟

برای درمان خانگی یبوست به مقدار زيادي از فيبر غذايي نياز داريد . فيبر غذايي ؛ مواد غير قابل هضمي است كه در سبوس ، غلات ، ميوه جات و سبزيها مي توان یافت . مصرف مایعات نیز برای درمان خانگی یبوست مفید است .

درمان خانگی یبوست

درمان خانگی یبوست مساله ای است که ذهن بسیاری از مادران و کل خانواده را درگیر کرده است . در صورتي كه از شكم درد رنج نمي بريد ، به احتمال قوي مي توانيد خود يبوست خود را درمان كنيد توجه به نكات زير مفيد است :

*مصرف فیبر برای درمان خانگی یبوست

برای درمان خانگی یبوست به مقدار زيادي از فيبر غذايي نياز داريد . فيبر غذايي ؛ مواد غير قابل هضمي است كه در سبوس ، غلات ، ميوه جات و سبزيها مي توان یافت . دست كم به دو روش از ايجاد يبوست پيشگيري مي كنند ، فيبرها در مدفوع به مانند يك اسفنج آب را به خود جذب مي كنند و موجب مي گردند تا مدفوع قوام بگيرد .

مزاياي فيبرهاي غذايي به اينجا ختم نمي شود ، در واقع ورورد فيبرهاي غذايي به كولون به نوعي چراغ سبزي براي تحركات كولون است ، و از آنجا كه كولون آخرين منزل در سفر گوارشي است ، خيلي زود پيامهاي دفع ارسال خواهد گرديد .

از فيبرهاي غذايي موجود درد داروخانه ها  هم می توان برای درمان خانگی یبوست استفاده كرد . اگر تمايل نداريد و يا نمي توانيد از فيبرهاي غذايي موجود در غذاها استفاده كنيد ، از فيبرهاي غذايي موجود در فروشگاه هاي دارويي استفاده كنيد . متاموسيل ، سيتروسل و يا پرديم از اين دسته مي باشند . البته توجه كنيد به گزارش آسان طب اگر به مقدار كافي مايع به اين مواد اضافه نكنيد ، ممكن است يبوست شما حتي بدتر شود به هرحال بهترين روش ، عمل مطابق دستور العمل موجود در داروها است .

*مصرف مایعات برای درمان خانگی یبوست

مايعات را فراموش نكنيد . برای درمان خانگی یبوست صرف نظر از از اين كه تمايل به مصرف آب و يا آب ميوه داريد يا نه ، بيشتر پزشكان توصيه مي كنند با نوشيدن 6 تا 8 ليوان 250 ميلي گرمي آب در روز از بروز يبوست پيشگيري كنيد.

*مصرف نکردن مسهل های صناعی برای درمان خانگی یبوست

از مصرف مسهل هاي صناعي بپرهيزيد . به گزارش آسان طب شواهدي در دست است كه با مصرف مداوم داروهاي مسهل ممكن است به كولون آسيب وارد وارد آيد . مصرف مداوم اين داروها ، به طور مثال روزي يك عدد براي مدت يكسال ، بدترين اقدامي است كه ممكن است انجام شود .

*فعالیت و ورزش برای درمان خانگی یبوست

فعاليت و ورزش كنيد . ورزش و فعاليت موجب تحريك كولون مي شود . به مقدار مصرف آهن دقت كنيد. اگرچه آهن يكي از مهمترين مواد معدني براي انسان است ، به ويژه در بانوان ، مصرف زياد آن موجب بروز يبوست مي شود.

*سایر نکات برای درمان خانگی یبوست

همچنين شما مي توانيد به جاي آن كه به طور مستقيم آهن مصرف كنيد ، مقدار مورد نياز خود را با مصرف مولتي ويتامين تامين كنيد ، مگر آنكه پزشك غير از اين تجويز كرده باشد .

داروهاي مصرفي خود ار بررسي كنيد . تعدادي از داروهاي با مهار ناقل هاي شيميايي كه به رانش مواد زائد از بدن كمك مي كند ، موجب بروز يبوست مي شودند . به گزارش اسان طب داروهاي پايين آورنده فشا رخون ، داروهاي ضد سايكوز و حتي آنتي هسيتامين ها و برخي مسكن ها از اين دسته مي باشند .

اگر از داروهايي كه فروش آنها در دارواخانه ها آزاد مي باشد استفاده مي كنيد ، مدتي مصرف آن ها را قطع كنيد و بررسي كنيد آيا تفاوتي به وجود مي آيد يا خير . در مورد داروهاي ديگر حتما با پزشك خود مشورت كنيد.

تنقيه كنيد . چناچه يبوست به درمان هاي معمول جواب ندهد ، ممكن است به تنقيه نياز شود اين كار را بايد تنها در مواردي نادر انجام داد .

منبع :

asanteb.com


# # # # # # # # # #

مطالب پیشنهادی

ترشحات زنان عفونت زنان

هر ترشحی عفونت نیست ترشحات زنان

نکات طلایی درباره ترک سیگار

نکات طلایی درباره ترک سیگار

راههای درمان درمان درد بیضه

کمکهای اولیه برای درمان درد بیضه

خواص بادام زمینی

بادام زمینی و انرژی بالا

پربازدید های اخبار پزشکی , تغذیه , خانواده , سبک زندگی , سلامت

نظرات شما

*

code