کد :21790 18 آذر 1394 137 دسته : اخبار پزشکی , تغذیه , خانواده , سبک زندگی , سلامت همیار آسان طب

برای درمان خانگی یبوست به مقدار زيادي از فيبر غذايي نياز داريد . فيبر غذايي ؛ مواد غير قابل هضمي است كه در سبوس ، غلات ، ميوه جات و سبزيها مي توان یافت . مصرف مایعات نیز برای درمان خانگی یبوست مفید است .

درمان خانگی یبوست

درمان خانگی یبوست

درمان خانگی یبوست مساله ای است که ذهن بسیاری از مادران و کل خانواده را درگیر کرده است . در صورتی که از شکم درد رنج نمی برید ، به احتمال قوی می توانید خود یبوست خود را درمان کنید توجه به نکات زیر مفید است :

*مصرف فیبر برای درمان خانگی یبوست

برای درمان خانگی یبوست به مقدار زیادی از فیبر غذایی نیاز دارید . فیبر غذایی ؛ مواد غیر قابل هضمی است که در سبوس ، غلات ، میوه جات و سبزیها می توان یافت . دست کم به دو روش از ایجاد یبوست پیشگیری می کنند ، فیبرها در مدفوع به مانند یک اسفنج آب را به خود جذب می کنند و موجب می گردند تا مدفوع قوام بگیرد .

مزایای فیبرهای غذایی به اینجا ختم نمی شود ، در واقع ورورد فیبرهای غذایی به کولون به نوعی چراغ سبزی برای تحرکات کولون است ، و از آنجا که کولون آخرین منزل در سفر گوارشی است ، خیلی زود پیامهای دفع ارسال خواهد گردید .

از فیبرهای غذایی موجود درد داروخانه ها  هم می توان برای درمان خانگی یبوست استفاده کرد . اگر تمایل ندارید و یا نمی توانید از فیبرهای غذایی موجود در غذاها استفاده کنید ، از فیبرهای غذایی موجود در فروشگاه های دارویی استفاده کنید . متاموسیل ، سیتروسل و یا پردیم از این دسته می باشند . البته توجه کنید به گزارش آسان طب اگر به مقدار کافی مایع به این مواد اضافه نکنید ، ممکن است یبوست شما حتی بدتر شود به هرحال بهترین روش ، عمل مطابق دستور العمل موجود در داروها است .

*مصرف مایعات برای درمان خانگی یبوست

مایعات را فراموش نکنید . برای درمان خانگی یبوست صرف نظر از از این که تمایل به مصرف آب و یا آب میوه دارید یا نه ، بیشتر پزشکان توصیه می کنند با نوشیدن 6 تا 8 لیوان 250 میلی گرمی آب در روز از بروز یبوست پیشگیری کنید.

*مصرف نکردن مسهل های صناعی برای درمان خانگی یبوست

از مصرف مسهل های صناعی بپرهیزید . به گزارش آسان طب شواهدی در دست است که با مصرف مداوم داروهای مسهل ممکن است به کولون آسیب وارد وارد آید . مصرف مداوم این داروها ، به طور مثال روزی یک عدد برای مدت یکسال ، بدترین اقدامی است که ممکن است انجام شود .

*فعالیت و ورزش برای درمان خانگی یبوست

فعالیت و ورزش کنید . ورزش و فعالیت موجب تحریک کولون می شود . به مقدار مصرف آهن دقت کنید. اگرچه آهن یکی از مهمترین مواد معدنی برای انسان است ، به ویژه در بانوان ، مصرف زیاد آن موجب بروز یبوست می شود.

*سایر نکات برای درمان خانگی یبوست

همچنین شما می توانید به جای آن که به طور مستقیم آهن مصرف کنید ، مقدار مورد نیاز خود را با مصرف مولتی ویتامین تامین کنید ، مگر آنکه پزشک غیر از این تجویز کرده باشد .

داروهای مصرفی خود ار بررسی کنید . تعدادی از داروهای با مهار ناقل های شیمیایی که به رانش مواد زائد از بدن کمک می کند ، موجب بروز یبوست می شودند . به گزارش اسان طب داروهای پایین آورنده فشا رخون ، داروهای ضد سایکوز و حتی آنتی هسیتامین ها و برخی مسکن ها از این دسته می باشند .

اگر از داروهایی که فروش آنها در دارواخانه ها آزاد می باشد استفاده می کنید ، مدتی مصرف آن ها را قطع کنید و بررسی کنید آیا تفاوتی به وجود می آید یا خیر . در مورد داروهای دیگر حتما با پزشک خود مشورت کنید.

تنقیه کنید . چناچه یبوست به درمان های معمول جواب ندهد ، ممکن است به تنقیه نیاز شود این کار را باید تنها در مواردی نادر انجام داد .

منبع :

asanteb.com

نظرات