آگهی بنری
درج تبلیغات بنری
.
خرید بک لینک ویکیوز شرکت نرم افزار عارف رایانه

دستگاه گوارش و بیماریهای معده و روده

21792 18 آذر 1394 اخبار پزشکی , تغذیه , سلامت آسان طب » اخبار پزشکی » دستگاه گوارش و بیماریهای معده و روده همیار آسان طب

در دستگاه گوارش ، مري و معده غذاي جويده و بلعيده شده را از راه مري وارد معده مي کند ، ماهیچه هاي ورودي معده به نام فم المعده ؛ ارادي و در اختيار انسان بوده و هر چه از راه دهان فرو رود قبول مي كند . ولي خروجي معده يا باب المعده داراري ماهيچه اسفنكتري حلقوي است كه راه آن را به روده كوچك بسته نگه مي دارد.

دستگاه گوارش

دهان نخستين ترين مرحله از دستگاه گوارش است كه عمل هضم ابتدا از آنجا شروع مي شود .  بنابراين خوب جويدن غذا و له كردن آن با دندان و تركيب با بزاق دهان اولين مرحله هضم است و اگر غذا سريع بلعيده شود نه تنها انسان مزه و طعم و لذت غذا خوردن را حس نمي كند بلكه كار معده را دشوار مي سازد . زيرا ميوه ها و خوردنيهاي سفت توسط دندان های پيشين مانند كارد بريده مي شود و با دندان هاي نيش پاره و ازهم جدا و با دندان هاي آسيا له مي گردد .

غذا ضمن خوب جويده شدن در دستگاه گوارش با براق دهان تركيب و نرم و آسان تر بلعيده شده و كار بعدي هضم را در معده آسان مي سازد  . لازم به يادآوري است كه برخي از مواد مانند آب و الكل علاوه بر معده از طريق مخاط زبان هم مي تواند جذب شود .
در دستگاه گوارش ، مري و معده غذاي جويده و بلعيده شده را از راه مري وارد معده مي کند ،  ماهیچه هاي ورودي معده به نام فم المعده ؛ ارادي و در اختيار انسان بوده و هر چه از راه دهان فرو رود قبول مي كند . ولي خروجي معده يا باب المعده داراري ماهيچه اسفنكتري حلقوي است كه راه آن را به روده كوچك بسته نگه مي دارد.  غذا بعد از هضم شدن معدي و آماده شدن ، اسفنكتر خروجي آن باز و اجازه ورود به روده كوچك را مي يابد . غذا در كيسه معده موجود در دستگاه گوارش با اسيد آن كه اصطلاحا شيره معده گفته مي شود . به گزارش اسان طب مخلوط و با انقباضات عظلاني پي در پي و منظم توسط ماهيچه هاي عرضي ، طولي و مورب معده آن را از پايين به بالا چرخش مي دهد.

.

بیماری های دستگاه گوارش

اسيد معده بسيار قوي است ، زخم معده :

سوزش و اسپاسمهاي شديد معده و روده در دستگاه گوارش ، سو ء هاضمه ، و بي اشتهايي ، تهوع ، تومور و واولسر هاي گاستريت ( غده و التهاب مخاط معده و روده ، لاغري ، دردهاي نامنظم كه معمولا شبها شديد تر مي گردد.

تومور هاي بد خيم معده :

درد مخصوص معده پس از صرف غذا وجود خون در مدفوع ، كم خوني ، بي اشتهايي ، استفراغ ، و مهمترين علائم آن بي اشتهايي و كاهش وزن است .

زخم روده و دستگاه گوارش :

از زيادي خون و صفرا : خون و مدفوع ، درد در حوالي ناف ، بيقراري و درد شديد ، عطش زياد ، برآمدن خون با لزجات مخلوط با صفرا و غيره .

توجه : اگر بيماري دير معالجه شود روده سوراخ شده و مدفوع از راه سوراخ روده ( مجراي طبيعي ) خارج خواهد شد كه بسيار خطرناك خواهد بود.

ياد آوري : اگر پس از نزله و زكام ، اسهال شروع شود در عرض يك ماه زخم روده را باعث خواهد شد .

از سودا : پيچش دائمي ، درد شديد ، خون با مدفوع و غيره ، سياهي رنگ مدفوع ، احتمال غش از شدت درد

درد روده در دستگاه گوارش  :

1- باد در روده : نفخ روده ، قرقر بي درد و بي ثقل ، راحت شدن به دنبال دفع باد .

2- از صفرا : درد روده با سوزش و تشنگي ، زردي مدفوع با سوزش مقعد و قلب ، سنگيني در روده

3- از بلغم : آمدن بلغم با مدفوع ، گزيدگي مقعد ، زمان خروج مدفوع، تشنگي كم و بودن ثقل

قولنج ( دردي كه از يبوست در زير شكم افتد ) :

سقوط اشتها ، قلت با عدم خروج مدفوع ، برآمدن بلغم با مدفوع ، عدم توانايي در دفع باد ، سرخي ادرار يا مدفوع .

قولنج ( يبوست كه از بلغم مي باشد) :

قر قر ، درد ، اگر شكم بيمار را گرم كرده يا مالش دهند اول درد شدت پيدا كرده سپس آرام مي شود .

قولنج ( يبوست دموي ) :

تب تند ، تشنگي ، قبض شكم ، درد و ضربان در محل درد ، ازدياد درد به تدريج بر حسب افزايش ماده خون

منبع :

asanteb.com


# # # # # # # # # # #

نظرات

*

code