آگهی بنری
درج تبلیغات بنری
.
خرید بک لینک ویکیوز شرکت نرم افزار عارف رایانه

خواص گیاهان دارویی (بذرالنج – برزک – بخور مریم)

21794 18 آذر 1394 اخبار پزشکی , تغذیه , سلامت آسان طب » اخبار پزشکی » خواص گیاهان دارویی (بذرالنج – برزک – بخور مریم) همیار آسان طب

در سرزمین ایران گیاهان دارویی متنوعی موجود است که هر کدام فواید بسیار زیادی دارند . به طور مثال پمادهایی که از گیاه بذرالنج تهیه می شود ، تحت نظر پزشک ، در دردهاي روماتيسمي مصرف مي شود . گیاه برزک یا تخم کتان ضد سرطان است و كم كننده كلسترول بد خون و تري گليسريد و موثر در كاهش فشار خون می باشد .

خواص گیاهان دارویی

خواص گیاهان دارویی بسیار متنوع است . در سرزمین ایران گیاهان دارویی متنوعی موجود است که هر کدام فواید بسیار زیادی دارند . در زیر به خواص گیاهان دارویی بذرالنج ، برزک و بخور مریم اشاره می کنیم .

خواص گیاهان دارویی : گياه بذر النج ( بنگ دانه )

بذر النج تمام بخش هابش پوشيده از كرك هاي بسيار سمي است و در قديم آن را گياه جادويي خواب آور مي دانستند .

برگ ها و ساقه و دانه اش محتوي آلكالوئيد هاي سمي مثل هيوسيامين ، اسكوپولامين ، و آتروپين مي باشد كه اين مواد بر سيستم اعصاب مركزي و پاراسماتيك اثر مي كند اثرش مثل رازك مي باشد . براي رفع درد دندان و جلوگيري از استفراغ مصرف دارد . به دليل داشتن اثر سمي شديد در طب سنتي و مردمي مصرف آن زياد معمول نبوده است و امروزه هم در تهيه داروهاي آرام بخش و ضد آسم ، ترميم كننده و تقويت كننده سيستم اعصاب حركتي و تكسين ناراحتي هايي كه در رابطه با پيري و ضعف و جراحي ها ايجاد مي شود به كار مي رود.

پماد ها و ضماد هايي هم از تركيب روغن دانه آن و برگ ها و گلش تهيه مي شود كه در دردهاي روماتيسمي مصرف مي شود ولي چون اثر سمي شديدي دارد مصرف آن بايد زير نظر پزشك باشد .

در حساسيت ها و نارحتي هاي دستگاه گوارش هم قرص هايي كه در تركيب آنها هيوسامين است تجويز مي شود .

خواص گیاهان دارویی : برزک یا تخم کتان

گیاه برزک یا تخم کتان ، ضد سرطان است و كم كننده كلسترول بد خون و تري گليسريد و موثر در كاهش فشار خون و تقويت كننده بدن در برابر بيماري هاي قلبي و رگ ها و رشد مو و ناخن و پوست و تقويت سيستم ايمني بدن مفيد است .

بخور ساقه كتان براي رفع گرفتگي بيني حاصل از زكام و پودر سوخته آن براي جلوگيري از خونريزي زخم ها و كمك به التيام آنها مصرف مي شود گل آنها مفرح و مقوي قلب است . تخم آن مايل به زردي و و براق و نرم و مسكن است بعضي از دانه ها سفيد يا متمايل به قرمز يا سياه است .

مدر بول و شير و عرق و ملين و براي ناراحتي كليه و مثانه و در امعاء است و با كمي فلفل براي تقويت قوه باء افراد ضعيف و ناتوان مفيد است . همچنين ريشه اش مايل به سردي و پودر ساييده خشك شه آن براي زخم ها مفيد است . از خواص گیاهان دارویی اکثرا بهبود زخم هاست که تخم کتان از این امر مستثنی نیست .

بو داده دانه برزك قابض و براي ناراحتي هاي سينه و سرفه بي نهايت مفيد است و ضمادش با تخم اسپرزه جهت تسكين درد مفاصل و نقرس و سياتيك موثر است . به گزارش اسان طب برزك در آب سرد براي رفع بعضي جوش هاي نرم صورت و ماليدن لعاب آن به صورت براي رفع جوش هاي نرم و يا بعضي لكه هاي سياه و جوش هاي سر سياه و چربي پوست بسيار مفيد و موثر است .

مرهم و ضماد مخصوص به نام مرهم اولئو كلكر ( روغن برزك + آب آهك ) تهيه مي شود كه براي درمان سوختگي ها مصرف مي شود . مخلوط اين روغن با الكل و صابون هاي پتاسي براي دردهاي روماتيسمي موثر است براي رفع آبسه و ورم پوستي خمير آرد دانه برزك با آب اثر بسيار دارد .

اگر دانه آن را در آب گرم ريخته كمي برگ يا گل ختمي را به آن اضافه كنيد براي دفع ورم معده و ناراحتي هاي گوارشي دام ها به كار مي برند . در مبارزه با ديابت هم نقش كمكي مي تواند داشته باشد .

خواص گیاهان دارویی : بخور مريم

ريشه و غده زير زميني و عصاره آنها به مصرف دارويي مي رسد . اثر عصاره اش بيشتر است موجب رفع لكه هايي كه در آن افتاب روي صورت به وجود مي آيد و نقرس و ضعف هاي عصبي مفيد است .

ضماد این گیاه دارویی با روغن زيتون كهنه شده براي رفع شكاف ها و ترك هاي اندام كه در برابر سرما ايجاد مي شود مفيد مي باشد . بوئيدن گياه تازه آن كه كوبيده باشد براي تخليه و تميز كردن بيني و تخم آن لينت بخش مزاج است .

همچنين جلا دهنده پوست و ضماد تخمش براي ناراحتي هاي جلدي مثل زرده زخم و لكه هاي صورت كه در اثر آفتاب ايجاد مي شود و خنازير ( بيماري ورم گلو) و ورم سخت و رنجوري و مصرف آن به صورت سرمه كشيدن در چشم براي ريزش آب از چشم مفيد است .

منبع :

asanteb.com


# # # # # # # # # # # # # # #

نظرات

*

code