آگهی بنری
تبلیغات بنری
.
خرید بک لینک ویکیوز شرکت نرم افزار عارف رایانه

Loading...

آیا می دانید سيتالوپرام (Citalopram) چیست ؟

22059 17 دی 1394 اخبار پزشکی , سلامت , متفرقه آسان طب » اخبار پزشکی » آیا می دانید سيتالوپرام (Citalopram) چیست ؟ همیار آسان طب

از سیتالوپرام به عنوان داروی ضد افسردگي استفاده می شود .عوارض جانبی داروی سیتالوپرام (ضد افسردگی و رفع مشکلات خلقی ) خواب آلودگي، لرزش ، تهوع، استفراغ، سوء هاضمه، یبوست، اسهال، خشکی دهان، بی اشتهایی، کاهش وزن، اضطراب، بی قراری، بی خوابی، خستگی، سر درد، لرزش دست، عوارض اكستراپيراميدال، اختلالات جنسی می باشد .

سيتالوپرام

به گزارش بخش سلامت سایت اسان طب ، داروی سیتالوپرام  یک داروی ضد افسردگی است  که برای درمان افسردگی و مشکلات و اختلالات خلقی تجویز می شود . پس در موارد دیگر مصرف نکنید و قبل مصرف با پزشک خود مشورت کنید . مشتق فتالن بوده ومهارکننده انتخابی بازجذب سروتونین (SSRI) می باشد و از این طریق اثرات سروتونین را در مغز افزایش می دهد. سیتالوپرام انتخابی ترین مهارکننده بازجذب سروتونین می باشد. اثرات سیتالوپرام روی بازجذب نوراپی نفرین بسیار اندک است و برخلاف داروهای ضد افسردگی سه حلقه ایTCA)) اثرات مستقیم محدودی روی سیستم اتونوم (گیرنده های موسکارینی، هیستامینی و  آدرنرژیک) دارد. بنابراین اثرات آرام بخشی، آنتی موسکارینی و افت فشار خون وضعیتی کمتری در مقایسه با TCA دارد. همچنین این دارودر مقایسه با داروهای ضد افسردگی سه حلقه ای سمیت قلبی کمتری دارد.

 

مقدار و نحوه مصرف  سيتالوپرام

از سیتالوپرام به عنوان داروی ضد افسردگي استفاده می شود . بزرگسالان بصورت خوراكي 20 ميلي گرم يك بار در روز( صبح يا شب) باید مصرف کنند ، مقادير بالاتر از 60 ميلي گرم معمولاً تجويز نمي گردد، در نارسايي كبدي 20 ميلي گرم در روز توصيه مي شود.

سالمندان:

20 ميلي گرم بصورت خوراكي، يك بار در روز ( صبح ياشب) ميل شود.از مصرف بيش از مقدار تجويز شده خود داري شود.مطابق دستور پزشك با غذا و يا بدون غذا خورده شود.

افسردگی: 
mg 20 روزانه بصورت خوراکی. پس از حداقل یک هفته بسته به نیاز می توان دوز را به 40 میلی گرم در روز افزایش داد. بسته به نياز بيمار ممكن است تا دوز 60 میلی گرم در روز تجویز شود.

حملات Panic (با یا بدون ترس از محیطهای بسته یا شلوغ):
دوز اولیه روزانه mg 10 است که می توان در صورت نياز آن را به 20 میلی گرم افزایش داد.
حداكثر دوز مصرفي 60 میلی گرم در روز است.

اختلالات وسواسي:
mg 20 در روز و در صورت عدم پاسخ افزایش دوز بعد از چند هفته.

موارد منع مصرف:
حساسیت به دارو یا هر کدام از اجزای فرمولاسیون، مصرف توام با مهارکننده های MAO ، تشنج هاي کنترل نشده.

تداخلات دارویی سیتالوپرام

این نکته مهم را تاکید می کنیم که سيتالوپرام به عنوان یک داروی ضد افسردگی با طیف وسیعی از داروهای دیگر تداخل عمل دارد و این مسئله عمدتاً به دلیل اثرات مهاری آن روی سیستم آنزیمی سیتوکروم P450 می باشد. مصرف همزمان این دارو با داروهای مهارکننده MAO و ضد افسردگی های سه حلقه ای منجر به ایجاد سندرم سروتونین می گردد. سیتالوپرام می تواند اثرات ضد انعقادی وارفارین را تشدید کند. همچنین اسالوپرام از طریق کاهش آستانه تشنج ممکن است اثرات داروهای ضد صرع را آنتاگونیزه کند. اسالوپرام ممکن است غلظت خونی ترفنادین را افزایش دهد و از این طریق خطر آریتمی های بطنی را افزایش می دهد.

عوارض  سيتالوپرام

به گزارش اخبارپزشکی سایت آسان طب ، عوارض جانبی داروی سيتالوپرام (ضد افسردگی و رفع مشکلات خلقی ) خواب آلودگي، لرزش ، تهوع، استفراغ، سوء هاضمه، یبوست، اسهال، خشکی دهان، بی اشتهایی، کاهش وزن، اضطراب، بی قراری، بی خوابی، خستگی، سر درد، لرزش دست، عوارض اكستراپيراميدال، اختلالات جنسی  می باشد .

مصرف سيتالوپرام در بارداري و شيردهی

به گزارش اخبار پزشکی سایت آسان طب سيتالوپرام در شير مادر ترشح مي شود. بنابراین مصرف آن در دوران بارداري و شيردهي بايد با احتياط و تحت نظر پزشك صورت گيرد. سيتالوپرام در دوران بارداري درگروه C قرار دارد. داروهای ضدافسردگی می توانند باعث اختلالات ریوی کشنده در جنین گردند با این وجود قطع کردن دارو در اين دوران می تواند با عود بیماری زمینه ای همراه باشد بنابراین خانم هایی که قصد باردار شدن دارند و یا باردار هستند، بهتر است بدون نظر پزشک دارو را قطع نکنند. این دارو و متابولیت آن در مقادیر بسیار اندکی در شیر ترشح می شود بنابراین استفاده از این دارو در دوران شیردهی تنها با نظر پزشک مجاز است. د.

تذکرات

*شرايط نگهداري:  دارو در جاي خشك دور از نور و در دماي كمتر از 30 درجه سانتي گراد نگهداري شو

*قبل از مصرف اين دارو در موارد زير با پزشك خود مشورت نماييد.

1- حساسيت

2- مصرف همزمان با ساير داروها مانند الكل، ضد افسردگي هاي 3 حلقه اي، كاربامازپين، سايمتيدين، متوپرولول، مهاركنندههاي منوآمينواكسيدازها مانند: فورازوليدون – پروكاربازين – سلژيلين، سروتوترژيك ها و وارفارين.

3- در صورت ابتلا به ساير بيماري ها مانند: ديابت – نارسايي عملكرد كبدي، مانيا، مارسايي عملكرد كليه، ختلالات صرع


# # # # # # # # # # # # # #

نظرات

*

code