آگهی بنری
تبلیغات بنری
.
خرید بک لینک ویکیوز شرکت نرم افزار عارف رایانه

اطلاعات دارویی از شياف استامينوفن

22091 22 دی 1394 اخبار پزشکی , سلامت آسان طب » اخبار پزشکی » اطلاعات دارویی از شياف استامينوفن همیار آسان طب

میزان مصرف شیاف استامینوفن در بزرگسالان بدین شرح است : 500-325 میلی گرم هر 3 ساعت یكبار، یا 650-325 میلی گرم هر 4 ساعت یكبار، یا 650 میلی گرم تا 1 گرم هر 6 ساعت یكبار، بسته به نیاز و تا رفع علائم.میزان مصرف شیاف استامینوفن در کودکان بدین شرح است : مقدار 5/1 گرم به ازای هر متر مكعب از بدن كودك بصورت دوز تقسیم شده در روز و در كودكان زیر 2 سال : طبق دستور پزشك و زیر نظر پزشك

شياف استامينوفن

شياف استامينوفن دارویی است رایج كه بدون نسخه پزشك قابل تهیه می باشد. شياف استامينوفن یك مسكن غیرمخدر است كه در موارد دردهای خفیف تا متوسط نظیر سردرد، دندان درد، درد خفیف استئوآرتریت (آرتروز)، و دردهای ناشی از جراحی های كوچك كاربرد دارد. استامینوفن همچنین تب را كاهش می دهد. این دارو ممكن است در بسیاری دیگر از داروها با اسامی تجاری متفاوت وجود داشته باشد. به استامینوفن پاراستامول نیز گفته می شود.

مكانيسم اثر شياف استامينوفن

با مصرف شیاف استامینوفن ، اثر ضد تب از طريق هيپوتالاموس و اثر ضد درد به واسطه مهار سنتز پروستاگلاندينها ايجاد ميگردد. جذب شياف استامينوفن به آهستگي از راه ركتال بوده ، در كبد متابوليزه شده و دفع دارو و متابوليتهاي آن عمدتاً از راه ادرار صورت ميگيرد.

موارد مصرف شياف استامينوفن

شیاف استامینوفن به عنوان ضد تب و ضددرد در درد هاي ملايم تا متوسط. استامینوفن تب و درد ناشی از سرماخوردگی، آنفلونزا و سیر عفونتهای باكتریائی و ویروسی را كاهش میدهد. استامینوفن برای رفع سردرد، دندان درد، گوش درد، دردهای عضلانی-استخوانی، جراحی لوزه و دردهای دوران قاعدگی بكار میرود. استامینوفن اثر ضد التهابی ندارد و نمیتوان آن را بجای سالیسیلاتها یا سایر ضدالتهاب های غیر استروئیدی و در درمان آرتریت روماتوئید بكار برد .

موارد منع مصرف:

حساسيت به خود دارو و يا اجزاء تشكيل دهنده آن.

نكات قابل توصیه :

در بيماران ديابتي احتمال مثبت شدن كاذب تست قند خون وجود دارد.

از مصرف ساليسيلاتها يا ساير ضد التهابهاي غير استروئيدي همراه با استامينوفن بيشتر از چند روز خود داري شود.

در صورت بيماري كبدي يا التهاب ويروسي كبد، با احتياط مصرف شود.

از مقدار توصیه شده برای درمان نباید تجاوز نمود.

مصرف در بیماران مبتلا به اختلالات كبدی و كلیوی بایستی تحت نظر پزشك صورت گیرد.

خطر بروز مسمومیت كبدی در افراد الكلی افزایش یافته و از مصرف همزمان الكل با استامینوفن خودداری شود.

از مصرف همزمان و منظم سایر داروهای ضد درد و ضد التهاب غیر استروئیدی با استامینوفن خودداری شود مگر طبق دستور پزشك.

عوارض جانبي شياف استامينوفن

به گزارش اسان طب با مصرف به اندازه  شیاف استامینوفن احتمال بروز عوارض  بسيار نادر است. بثورات پوستي ، التهاب پوستي آلرژيك، اختلالات حاد و پانكراتيت حاد از عوارض جانبي پس از مصرف طولاني مدت دارو ميباشد. صدمات كبدي و كليوي متعاقب مصرف بيش از حد آن ايجاد ميگردد.

مقدار مصرف شياف استامينوفن بزرگسالان

میزان مصرف شیاف استامینوفن در بزرگسالان بدین شرح است : 500-325 میلی گرم هر 3 ساعت یكبار، یا 650-325 میلی گرم هر 4 ساعت یكبار، یا 650 میلی گرم تا 1 گرم هر 6 ساعت یكبار، بسته به نیاز و تا رفع علائم. در صورت عدم رفع درد ظرف 10 روز، تب ظرف 3 روز، یا گلو درد ظرف 2 روز مصرف دارو قطع و به پزشك مراجعه شود.مصرف استامینوفن تا میزان 4 گرم در روز در درمان كوتاه مدت (تا 10 روز) و 6/2 گرم در روز در درمان طولانی مدت مجاز میباشد. مصرف مقادیر بیشتر از این توصیه نمیشود و ممكن است موجب بروز مسمومیت گردد.

اطلاعات دارویی از قرص استامینوفن

مقدار مصرف شياف استامينوفن كودكان :

میزان مصرف شیاف استامینوفن در کودکان بدین شرح است : مقدار 5/1 گرم به ازای هر متر مكعب از بدن كودك بصورت دوز تقسیم شده در روز و در كودكان زیر 2 سال : طبق دستور پزشك و زیر نظر پزشك

كودكان 4-2 سال: 160 میلی گرم هر 4 ساعت یكبار

كودكان 6-4 سال: 240 میلی گرم هر 4 ساعت یكبار

كودكان 8-6 سال: 320 میلی گرم هر 4 ساعت یكبار

كودكان 11-9 سال: 400-320 میلی گرم هر 4 ساعت یكبار

كودكان 12-11 سال: 480-320 میلی گرم هر 4 ساعت یكبار

در صورت عدم رفع درد ظرف 5 روز، تب ظرف 3 روز، یا گلو درد ظرف 2 روز مصرف دارو قطع و به پزشك مراجعه شود.
مصرف بیش از 5 دوز در روز (دوره 24 ساعته) در كودكان توصیه نمیگردد مگر طبق دستور پزشك.


# # # # # # # # # # #

نظرات

*

code