آگهی بنری
درج تبلیغات بنری
.
خرید بک لینک ویکیوز شرکت نرم افزار عارف رایانه

اطلاعات دارویی از ايبوپروفن (Ibuprofen)

22093 12 دی 1394 اخبار پزشکی , سلامت , متفرقه آسان طب » اخبار پزشکی » اطلاعات دارویی از ايبوپروفن (Ibuprofen) همیار آسان طب

ايبوپروفن یکی از مسکن های پر مصرف افراد است که اکثرا افراد به محض کوچکترین دردی از آن استفاده می کنند . ايبوپروفن برای درمان التهاب مفاصل ، درد قاعدگی ، نقرس و درد بعد از کشیدن دندان مورد استفاده قرار می گیرد . مصرف بیش از اندازه ايبوپروفن می تواند به معده و روده آسیب بزند.

ايبوپروفن

ايبوپروفن یکی از مسکن های پر مصرف افراد است که اکثرا افراد به محض کوچکترین دردی از آن استفاده می کنند . اکنون می خواهیم به برخی از اطلاعات دارویی درباره ايبوپروفن  بپردازیم . ايبوپروفن از دسته داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی (NSAID) است و در گروه درمانی ضد درد غیر مخدر ، ضد تب و ضد التهاب طبقه بندی می شود . این دارو به صورت قرصهای (Coated Tablet) 200 و 400 میلیگرمی در فراورده های ژنریک ایران موجود است . این دارو با نامهای تجاری Advil , Amersol , Medipren , Motrin , Noprin نیز در بازرهای جهانی موجود است .

ايبوپروفن برای درمان التهاب مفاصل ، درد قاعدگی ، نقرس و درد بعد از کشیدن دندان مورد استفاده قرار می گیرد . در بالغین می توان 200-800 میلیگرم از راه خوراکی ، سه تا چهار بار در روز تجویز شود . در صورت مصرف خوراکی به عنوان ضد درد اثرات دارو 30 دقیقه پس از مصرف شروع شده و در طی 2-1 ساعت به اوج رسیده و 6-4 ساعت اثر آن ادامه می یابد . کسانی که به این گروه از داروها (NSAID) حساسیت دارند؛ نباید این دارو را مصرف نمایند . این دارو ممکن است باعث سرگیجه ، خواب آلودگی ، بثورات پوستی ، اختلال بینایی ، خونریزی گوارشی شود. بیمار می بایست این دارو را با یک لیوان پر از آب مصرف نموده و تا 30-15 دقیقه پس از آن در وضعیت قائم باقی بماند . در صورت بروز عوارض جانبی بیمار می بایست دارو را قطع نموده و با پزشک خود مشورت نماید.

چگونگی مصرف ايبوپروفن

 مصرف بیش از اندازه   ايبوپروفن می تواند به معده و روده آسیب بزند. مصرف بیش از ۸۰۰ میلی گرم در هر دوز یا ۳۲۰۰ میلی گرم در روز خطرناک است. دوز مناسب برای مصرف ایبوپروفن توسط کودکان به سن و وزن شان بستگی دارد.سوالات تان را با پزشک یا داروساز در میان بگذارید. برای جلوگیری از بروز ناراحتی معده باید ايبوپروفن را همراه غذا یا شیر مصرف کرد. پیش از مصرف نوع مایع این مسکن حتما باید آن را با استفاده از پیمانه یا قاشق مخصوصی که درون بسته بندی دارو قرار گرفته اندازه گیری کنید. قرص های ایبوپروفن باید پیش از بلعیدن جویده شوند. اگر مدت ها است که این دارو را مصرف می کنید، پزشک تان باید آزمایش ها و بررسی های مقدماتی انجام دهد تا میزان تاثیر منفی این دارو بر روی اندام های بدن تان را ارزیابی کند.

مصرف کمتر از میزان تعیین شده
اگر در یک نوبت مصرف ایبوپروفن را فراموش کردید، هرگز در نوبت بعدی میزان مصرف را دو برابر نکنید.
مصرف بیش از اندازه تعیین شده
برای کاهش یا از میان بردن آثار مخرب مصرف بیش ازا ندازه ایبوپروفن باید با اورژانس تماس گرفت یا به بیمارستان مراجعه کرد. علایم و نشانه های مصرف بیش از اندازه ایبوپروفن عبارتند از: معده درد، اسهال و استفراغ، خواب آلودگی، مدفوع سیاه رنگ یا خونی، سرفه خونی و کما
در حین مصرف ایبوپروفن از چه چیزهایی باید اجتناب کرد؟
نوشیدن الکل در زمان مصرف ایبوپروفن خطر خون ریزی معده را افزایش می دهد. افرادی که آسپرین مصرف می کنند باید از مصرف ایبوپروفن بپرهیزند تا خطر بروز سکته مغزی یا حمله قلبی به حداقل برسد. پیش از مصرف مسکن ها باید با پزشک یا متخصص دارو ساز مشورت کنید.

عوارض ايبوپروفن 

در صورت‌ بروز هر یك‌ از علایم‌ زیر مصرف‌ ايبوپروفن را قطع‌ كرده‌، با پزشكتان‌ تماس‌ بگیرید: خستگی‌ یا خواب‌ آلودگی‌ شدید؛ درد یا سوزش‌ معده‌؛ تهوع‌ یا استفراغ‌؛ مدفوع‌ سیاه‌ و قیری‌؛ علایم‌ شدید آنفلوآنزا (لرز، تب‌، دردهای‌ عضلانی‌، به‌ ویژه‌ اگر درست‌ هنگام‌ یا پیش‌ از بروز بثورات‌ جلدی‌ رخ‌ دهند؛ افزایش‌ وزن‌؛ كبودی‌ یا خونریزی‌ غیرطبیعی‌؛ بثورات‌ جلدی‌؛ زخم‌های‌ دهانی‌؛ یا تب‌ یا گلو دردی‌ كه‌ پیش‌ از شروع‌ درمان‌ وجود نداشته‌ و با مشكلی‌ كه‌ در حال‌ حاضر به‌ خاطرش‌ تحت‌ درمان‌ هستید ارتباطی‌ نداشته‌ باشد.

به گزارش بخش سلامت سایت اسان طب بیماران‌ مسن‌ بیشتر از سایرین‌ در معرض‌ خطر مشكلات‌ گوارشی‌ و خونریزی‌ دهنده‌ هستند. یك‌ پاسخ‌ حساسیتی‌ نادر به‌ ایبوپروفن‌ آنافیلاكسی‌ است‌، كه‌ به‌ توجه‌ و مراقبت‌ فوری‌ پزشكی‌ نیاز دارد. آنافیلاكسی‌ سریع‌ پیشرفت‌ می‌كند. خس‌خس‌ سینه‌ یا مشكل‌ در تنفس‌ مصرف‌ ایبوپروفن‌ را قطع‌ كرده‌ با یك‌ مركز اورژانس‌ تماس‌ بگیرید.


# # # # # # # # # # #

نظرات

*

code