آگهی بنری
تبلیغات بنری
.
خرید بک لینک ویکیوز شرکت نرم افزار عارف رایانه

Loading...

نقش چربی میوه ها در بدن

22379 22 آذر 1394 اخبار پزشکی , تغذیه , سلامت , متفرقه آسان طب » اخبار پزشکی » نقش چربی میوه ها در بدن همیار آسان طب

گلیسیریدها نوعی از چربی میوه ها هستند که بر اثر آنزیم لیپاز هیدرولیز شده ، تولید اسید چرب و گلیسیرین می کنند و اسیدهای چرب با سوختن خود در بدن تولید انرژی می نمایند . هر یک گرم چربی که در بدن می سوزد می تواند 9 کیلوکالری حرارت یا انرژی تولید کند .

چربی میوه ها

چربی میوه ها شکل ذخیره انرژی در بدن هستند و با سوختن خود برای بدن تولید حرارت یا انرژی می کنند . از طرف دیگر چربیها در بدن ، اسیدهای چرب را بوجود می آورند که برای انسان ضروری و لازمند . بعضی چربی ها محتوی ویتامین می باشند . چربی میوه ها ( لیپیدها) در میوه ها به دو صورت هستند یکی گلیسیریدها و دیگری موم ها یا سریدها

انواع چربی میوه ها

1-گلیسیرید ها –نوعی از چربی میوه ها هستند که بر اثر آنزیم لیپاز هیدرولیز شده ، تولید اسید چرب و گلیسیرین می کنند و اسیدهای چرب با سوختن خود در بدن تولید انرژی می نمایند . هر یک گرم چربی که در بدن می سوزد می تواند 9 کیلوکالری حرارت یا انرژی تولید کند .

قدرت انرژی زائی چربی دو برابر قند و دو برابر پروتئین است .

در میان میوه هایی که دانه آنها خوراکی و سرشار از مواد چربی است باید گردو ، فندق ،بادام ، بادام زمینی ، کتان ، کرچک ، زیتون ، مغز هسته زردآلو ، را نام برد . منتها ساختمان این چربی ها متفاوت است .

2- موم ها = سریدها . نوعی از چربی میوه ها هستند . موم ها عبارت از چربی های جامدی هستند مرکب از اسیدچرب و الکلهایی با کرین زیاد + مخلوطی از الکل ها و هیدروکربورهای دیگر .

مومها به مقدار زیاد در سطح خارجی میوه ها وجود دارند و خود مجموعه غامضی از ترکیبات شیمیایی گوناگون می باشند . به طور مثال از تجزیه شیمیایی پوشش مومی پوست سیب موارد زیر را بدست آورده اند .

الف-تری اکونتال به فرول C30H62
ب- هپتا کوزانول به فرمول C27H56O
د- مالول یا اسید اورسولیک به فرمول C30H43O3

اسیدهای چرب – یکی از اجزای ساختمانی چربی ها ، اسیدهای چرب هستند که خود بر دو نوعند : اشباع شده و اشباع نشده .

اسیدهای چرب اشباع نشده عبارتند از اسید اولئیک (جوهر زیتون) اسید لینولئیک (موجود در دانه انگور) ، اسید لینولنیک (موجود در دانه کتان) اسید آراستیدونیک (موجود در بادام زمینی) .

باید دانست اسیدهای چرب اشباع نشده در ترکیب روغن های مایع فراوانند و اسیدهای چرب اشباع شده در چربی حیوانی زیادتر است . به همین جهت روغن های مایع برای بدن بسیار مفید تر از روغن های جامد هستند .

زیرا فعلا معلوم شده است که زیادی چربی خون باعث رسوب پلاکهای چربی در جدار سرخرگ های بدن انسان می شود و منجر به سکته مغزی یا قلبی می گردد .

گفته می شود که این رسوب هنگامی رخ می دهد که چربی مصرفی انسان به مقدار زیاد دارای اسیدهای چرب اشباع شده باشد و این در چربی حیوانی زیاد است . به گزارش اسان طب به همین جهت وقتی که چربی رژیم غذایی از نوع روغن های مایع است ، اسیدهای چرب اشباع نشده که در این روغن ها زیاد هستند مانع می شوند از اینکه چربی خون بالا برود و به عکس چربی خون را پایین هم می اورند .

به طور کلی میوه ها و سبزیها معمولا کلسترول و چربی بسیار کم دارند و در موارد لزوم برای رژیم بی چربی لازم است افراد به مقدار بیشتر از میوه و سبزی استفاده نمایند .

منبع :

asanteb.com


# # # # # # # # # # # #

نظرات

*

code