آگهی بنری
تبلیغات بنری
.
خرید بک لینک ویکیوز شرکت نرم افزار عارف رایانه

Loading...

آنفولانزای خوکی چه علائم و درمانی دارد؟

22435 22 آذر 1394 سلامت آسان طب » سلامت » آنفولانزای خوکی چه علائم و درمانی دارد؟ همیار آسان طب

علائم آنفولانزای خوکی به آنفولانزای انسانی یعنی تب، سرفه، گلودرد، سردرد، احساس سرما و خستگی شباهت دارد. برخی از افراد نیز پس از مبتلا شدن به بیماری آنفولانزای H1N1 (آنفولانزای خوکی) دچار اسهال و استفراغ می‌شوند.

آنفولانزای خوکی

آنفولانزای خوکی چیست؟

آنفولانزای خوکی یک بیماری ویروسی تنفّسی خوک‌ها است که از ویروس آنفولانزای نوع «A» نشأت می‌گیرد که معمولاً خوک را مبتلا می‌کند امّا هرساله مواردی از ابتلای انسان به بیماری آنفولانزای خوکی ، به ویژه از راه تماس با این جانور، گزارش می‌شود.

آنفولانزای خوکی چه علائم و نشانه هایی دارد؟

علائم آنفولانزای خوکی به آنفولانزای انسانی یعنی تب، سرفه، گلودرد، سردرد، احساس سرما و خستگی شباهت دارد. برخی از افراد نیز پس از مبتلا شدن به بیماری آنفولانزای H1N1 (آنفولانزای خوکی) دچار اسهال و استفراغ می‌شوند. به علت این شباهت ها پزشکان قادر به تشخیص قطعی آنفولانزای خوکی نیستند، و تشخیص قطعی آن فقط با انجام تست لابراتواری ممکن است.

۴ علامت اصلی تب بالای ۳۸ درجه، سردرد، گلودرد و سینه درد و سرفه از علائم اصلی این بیماری هستند که اگر کسی ۲ تا ۳ علامت ذکر شده را داشته باشد مشکوک به بیماری آنفولانزای نوع A است..

علائم آنفولانزای خوکی در حدود یک تا سه روز بعد از تماس با ویروس شروع و تا هفت روز ادامه دارد .

علل آنفولانزای خوکی و عوامل خطرساز آن

خوک ها به عنوان میزبان ویروس می توانند این ویروس ها را از طبیعت و محیط اطراف خود بگیرند و به انسان از طریق استنشاق قطرات آلوده و یا انتقال ویروس زنده از یک سطح آلوده به چشم، بینی یا دهان. انتقال دهند . به طور عمده کشاورزان و دامپزشکان از  مشاغل پر خطر در این بیماری هستند. آنفولانزای خوکی از طریق خوردن گوشت خوک منتقل نمیشود.

درمان بیماری آنفولانزای خوکی

در بسیاری از موارد درمان آنفولانزای خوکی هم مانند سایر انواع آنفولانزا ها ممکن است بهبود خود بخود داشته باشد. با وجود این استفاده از داروهای ضد ویروس هم شدت بیماری را کم می‌کند و هم از بروز عوارض بعدی بیماری جلوگیری می‌کند.

چهار داروی آنتی ویروس آمانتدین، ریمانتدین و اوسلتامیویر (Tamiflu) و زانامیویر (Relenza) برای درمان آنفولانزای خوکی در آمریکا دارای مجوز می‌باشند. در مورد آنفولانزای خوکی که درسال ۲۰۰۹ در مکزیک شیوع پیداکرد، دونوع اوسلتامیویر (oseltamivir) و زانامیویر (zanamivir) توسط «مرکز درمان و پیشگیری از بیماری‌ها» در آمریکا توصیه شده است، چرا که ویروس جدید در مقابل آمانتادین و ریمانتادین مقاوم گزارش شده است .

راه پیشگیری از آنفولانزای خوکی

مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری واکسیناسیون آنفولانزای را برای همه افراد بزرگتر از 6 ماه توصیه میکنند . این واکسن در برابر دو یا سه نوع ویروس آنفولانزای ایمنی ایجاد میکند .

این واکسن در دسترس است به صورت تزریق یا اسپری بینی است .اسپری بینی برای استفاده در افراد سالم 2 تا 49 سال که باردار نیستند  تایید شده است .

اقدامات دیگرکه به پیشگیری از آنفولانزای خوکی (آنفولانزای H1N1) کمک میکند:

• استراحت در منزل در صورت ابتلا به آنفولانزای خوکی (آنفلوانزای H1N1)) فرد مبتلا از حدود 24 ساعت قبل از بروز علایم تا یک هفته میتواند ناقل بیماری باشد)

• شستشوی دست با آب و صابون و یا استفاده از ضد عفونی کننده مانند الکل( ویروس آنفولانزا می تواند برای دو ساعت یا بیشتر در سطوح مانند دستگیره های درب و کانتر زنده بمانند)

• اجتناب افراد سالم مخصوصا افراد کمتر از 5 سال و بیشتر از 65 سال و افراد باردار و افراد مبتلا به بیماریهای مزمن مانند اسم و نقص ایمنی از جمعیتهای مبتلا و در معرض ابتلا و محلهای نگهداری خوک (  از فرد مبتلا به آنفولانزا باید حدود ۱ تا ۲ متر فاصله گرفت )

اقدامات خانم های باردار علیه آنفولانزای خوکی

ابتلا به آنفولانزای خوكی یاH1N1 در طول بارداری می تواند بالقوه خطرناك باشد.

اگر خانم بارداری در تماس نزدیك با بیمار شناخته شده یا مشكوك به آنفولانزای خوكی بوده یا فكر می كند كه احتمالا به آنفولانزای خوكی مبتلا شده است باید فورا با پزشك تماس بگیرد.

ممكن است پزشك استفاده از درمان ضد ویروسی كه در مقابل ویروس موثر باشد مانند oseltamivir (Tamiflu) و یا zanamivir (Relenza) را توصیه كند. بهتر است درمان طی 48 ساعت اولیه ی آغاز علائم شروع شود. در صورتی كه فرد باردار تحت نظر پزشك باشد می توان بروز عوارض جدی را تا حدودی كنترل كرد.

تاثیرات اختصاصی این نوع آنفولانزا بر بارداری هنوز ناشناخته است اما به نظر می رسد هر كسی كه در معرض عوارض آنفولانزای فصلی بوده در خطر عوارض آنفولانزای خوكی نیز هست كه این مسئله شامل زنان باردار نیز می شود.

بارداری به خودی خود به قلب و ریه ها فشار وارد می كند. همچنین بارداری می تواند سیستم ایمنی را تحت تاثیر قرار دهد. این عوامل خطر ابتلا به آنفولانزا و نیز خطر ایجاد عوارض جدی آن مانند پنومونی و مشكلات تنفسی را افزایش می دهد.اگر فرد دچار عوارض جدی آنفولانزا شود ممكن است منجر به سقط ،زایمان زودرس یا سایر مشكلات بارداری شود.

علائم آنفولانزای خوكی شبیه به آنفولانزای فصلی است.تب ،سرفه،گلودرد و بدن درد ممكن است وجود داشته باشند.

تحقیقات هنوز ایمن بودن مصرف داروهای ضد ویروسی گفته شده در موارد بارداری را اثبات نکرده است. بنابراین بهتر است درمان ضد ویروسی در افرادی انجام شود كه بیماری جدی و خطرناك و یا عوارض مهمی داشته باشند كه خطر آنها بیشتر از خطر مصرف داروهای ضد ویروسی در بارداری باشد.

این نكته اهمیت زیادی دارد كه تا جایی كه می توانید استراحت كنید و مایعات فراوان بنوشید.


# # # # # # # #

نظرات

*

code