آگهی بنری
تبلیغات بنری
.
خرید بک لینک ویکیوز شرکت نرم افزار عارف رایانه

اقدامات لازم هنگام تشنج در کودکان

23257 01 دی 1394 اخبار پزشکی , سلامت آسان طب » اخبار پزشکی » اقدامات لازم هنگام تشنج در کودکان همیار آسان طب

عام ترین علت تشنج در کودکان تب است و معمولا در آغاز بیماری هایی چون سرماخوردگی ، گلو درد و آنفولانزا اتفاق می افتد . از آنجا که تب روی سیستم عصبی اثر می گذارد ، بعضی از بچه ها با آن که دچار تشنج نمی شوند ، در هنگام تب کردن می لرزند .

تشنج در کودکان

اغلب مردم تصور می کنند که در گرفتگی و  تشنج در کودکان همه مغز تحت تاثیر قرار می گیرد . در این حالت فرد هوشیاری خود را از دست می دهد و دست و پایش به هم پیچ می خورند . ممکن است حتی فرد هوشیار باشد و فقط قسمتی از بدن او برای مدتی کوتاهی تکان بخورد .

تشنج کامل مورد ترسناکی است ، مخصوصا اگر در کودک پیش بیاید . اغلب تشنج در کودکان بعد از یکی دو دقیقه قطع می شوند . در این حالت ، کودک هوشیاری اش را از دست می دهد ، حدقه چشمها به طرف بالا می رود دندانها کلید می شوند و بدن به شدت تکان می خورد . تنفس کودک سنگین می شود و ممکن است اختیار ادرار و مدفوع خود را از دست بدهد .

موقعی که کودک تشنج می گیرد چه باید کرد ؟

در موقع تشنج در کودکان ، بلافاصله به پزشک تلفن بزنید . اگر نمی تواند زود به شما برسد ، نگران نشوید . تشنج در کودکان تمام می شود و کودک در فاصله ای که دکتر به شما می رسد می خوابد . در وافع مادر برای کودکی که تشنج می گیرید نمی تواند کار زیادی بکند ، جز این که نگذارد او به خودش صدمه بزند . او را در جایی قرار بدهید که سقوط نکند .

سرش را به یک طرف بگردانید که آب دهانش دوباره به داخل حلقش بر نگردد . به گزارش اسان طب مراقبت کنید که دست و پایش در موقع پرتاب شدن به جسم نوک تیزی نخورند . به ساعت نگاه کنید تا بدانید تشنج چقدر طول کشیده است . خونسرد باشید و بدانید که تشنج در ظرف چند دققیه از بین می رود . بعد از تشنج کودک معمولا به خواب می رود و جواب شما را نمی دهد . اگر کودک بیدار ماند و تب داشت ، به او استامینوفن بدهید و پاشویه اش کنید .

تشنج در کودکان و تب

عام ترین علت تشنج در کودکان تب است و معمولا در آغاز بیماری هایی چون سرماخوردگی ، گلو درد و آنفولانزا اتفاق می افتد . از آنجا که تب روی سیستم عصبی اثر می گذارد ، بعضی از بچه ها با آن که دچار تشنج نمی شوند ، در هنگام تب کردن می لرزند . در این صورت سعی کنید دمای بدن کودک را پایین بیاورید وبه او تب بر بدهید .

کودکانی که دائما در اثر تب تشنج می گیرند باید تحت معالجه مستقیم پزشک قرار بگیرند و به آنها داروی ضد تشنج داده شود .

صرع کودکان

این اصطلاح به تشنج های دائمی کودکان بزرگتر که همراه با تب یا بیماری های دیگری نیست اطلاق می شود . هیچ کس علت اصلی اغلب صرع ها را نمی داند . در نوعی از آن ، بیمار هوشیاری خود را کاملا از دست می دهد و تشنج می گیرد . در نوعی دیگر تشنج خفیف است وبیمار نمی افتد یا کنترل خود را از دست نمی دهد و فقط به جایی خیره می شود .

در هر دو مورد پزشک متخصص اعصاب باید کودک را تحت نظر بگیرد . بعضی از داروها در کاهش تشنج یا زیاد کردن فواصل آنها اثر دارند .

منبع :

asanteb.com


# # # # # # # # # # # # # # # # # # # #

نظرات

*

code