آگهی بنری
تبلیغات بنری
.
خرید بک لینک ویکیوز شرکت نرم افزار عارف رایانه

اطلاعاتی از شکستگی و دررفتگی

23307 اخبار پزشکی , سلامت آسان طب » اخبار پزشکی » اطلاعاتی از شکستگی و دررفتگی همیار آسان طب

برای درمان شکستگی و دررفتگی از آتل بندی استفاده می کنند . آتل بندی باعث می شود که عضو حرکت نکند و دردش کم شود . برای تاثیر بیشتر ، باید آتل به شکلی بسته شود که جلوی حرکت مفاصل بالا و پائین استخوان را بگیرد .

شکستگی و دررفتگی

شکستگی و دررفتگی :: دررفتگی

دررفتگی اصطلاحی است که به عضله ، تاندون یا زردپی کشیده شده اطلاق می شود . استخوان ها با اعضای طناب مانندی به اسم تاندون به عضلات وصل هستند . افتادن ، صدمات ورزشی ، پیچ خوردن دست یا پا می تواند کشیدگی ایجاد کند . کشیدگی می تواند بسیار جدی باشد و درمانی چون استخوان شکسته را طلب کند .

اگر مچ پا یا دست یا کمر کودک پیچ خورده ، او را نیم ساعتی آرام بخوابانید و عضو آسیب دیده را روی متکا بگذارید . سپس یک کیسه آب یخ روی محل صدمه دیده بگذارید . این کار جلوی ورم و افزایش درد را می گیرد . اگر درد تسکین پیدا کرد و کودک توانست عضو آسیب دیده را حرکت را حرکت بدهد ، نیازی به پزشک نیست . اگر محل صدمه خورده کمی ورم کرد باید با پزشک مشورت کنید چون احتمال دارد استخوان شکسته باشد . در مورد تشخیص شکستگی استخوان عکسبرداری با اشعه ایکس لازم است . حتی در صورتی که استخوان نشکسته باشد بهتر است عضو آسیب دیده آتل بندی کنید که تکان نخورد و تاندون ها فرصت پیدا کنند که درمان شوند . پس از چند روز ممکن است پزشک دستور انجام تمرینات ، گرما درمانی یا سایر درمانها را بدهد . دستورات پزشک را با دقت مراعات کنید چون ناحیه صدمه دیده ممکن است مجددا آسیب ببیند و درد و حتی صدمات مزمنی را به بار بیاورد و منجر به بی حرکتی عضو شود .

شکستگی و دررفتگی :: شکستگی

شکستگی ها ، شکستگی استخوان در کودکان ممکن است کاملا با بزرگسالان فرق داشته باشد . در کودکان ممکن است ناحیه رشد استخوان که در استخوان های بلند در انتهای آن قرار داد بشکند .

هنگامی که به منطقه آسیب دیده نگاه می کنید ، تشخیص در رفتگی و کشیدگی با شکستن استخوان دشوار است . ناحیه شکستگی هم ورم می کند و قرمز می شود بنابراین فقط یک پزشک می تواند تشخیص بدهد که آیا شکستگی است یا دررفتگی و معمولا هم به اشعه ایکس نیاز است .

هنگامی که کودک از دردی دائمی شکایت می کند و منطقه دردناک ورم کرده است ، به شکستگی مشکوک شوید . نگذارید عضو را زیاد حرکت بدهد . اگر می شود روی آن را با کیسه یخ بپوشانید و سپس کودک را به پزشک برسانید .

شکستگی و دررفتگی :: آتل بندی

برای درمان شکستگی و دررفتگی از آتل بندی استفاده می کنند . آتل بندی باعث می شود که عضو حرکت نکند و دردش کم شود . برای تاثیر بیشتر ، باید آتل به شکلی بسته شود که جلوی حرکت مفاصل بالا و پائین استخوان را بگیرد . در مورد صدمه به مچ پا ، آتل باید تا زانو برسد و برای شکستگی در قسمت پائین پا ، آتل تا ران ادامه پیدا کند . در مورد مچ دست ، آتل باید از نوک انگشتان تا آرنج باشد و برای شکستگی پائین دست ، باید از نوک انگشتان تا بالای دست ادامه پیدا کند .

برای آتل بندی به یک تخته بلند نیاز است . در مورد بچه های کوچک از مقوا هم می شود استفاده کرد . در اطراف تخته یا مقوا چند لایه پارچه بپیچید و آتل درست کنید . عضو آسیب دیده را بسیار آرام جا به جا کنید و آتل را برای جلوگیری از هر حرکتی در اطراف عضو ببندید . آتل را از پنج شش جا ببندید . به گزارش اسان طب دو تا از گره ها باید در نزدیکی شکستگی بخورد . هنگامی که آتل را بستید ، روی آن کیسه یخ بگذارید . هرگز یخ را بدون کیسه و مستقیما روی قسمت آسیب دیده بیشتر از بیست دقیقه نگذارید . در مورد شکستن ترقوه از پارچه سه گوش استفاده کنید و آن را محکم به قفسه سینه کودک ببندید و از بازوی کودک برای حمایت از استخوان کمک بگیرید .

علت درد پا و درمان آن

منبع :

asanteb.com


# # # # # # #

نظرات

*

code