کد :23309 03 دی 1394 621 دسته : اخبار پزشکی همیار آسان طب

دانه سیاه دانه ضد انگل بوده و موجب انبساط عضلات صاف بدن مي شود . ضد نفخ و دفع كننده گاز شكم هم هست . در معطر كردن غذاها مصرف دارد . آن را روي نان سنگك مي ريزند .

سیاه دانه

سیاه دانه

دانه های  گیاه سیاه دانه دارای گلوکوزیدی به نام نیژلین است که تلخ می باشد و در اثر حرارت به ماده قندی و شیرین تبدیل می شود . علاوه بر آن اسانس روغنی مقدار زیادی ساپونین ، تانن است که مدر و تحریک کننده غدد شیری و مسهل صفرا می باشد . به گزارش آسان طب سیاه دانه دارای مقدار زیادی ویتامین های گروه B است که در بین مردم خوردن آن را صواب (پسندیده ) می دانند .

دانه سیاه دانه ضد انگل بوده و موجب انبساط عضلات صاف بدن می شود . ضد نفخ و دفع کننده گاز شکم هم هست . در معطر کردن غذاها مصرف دارد . آن را روی نان سنگک می ریزند .

دیگر فواید سیاه دانه  چیست ؟

این گیاه فواید بسیار زیادی دارد . در نائین سیاه دانه را در ترکیب مواد گیاهی مختلف مخلوط می کنند و به نام تخمه نان آن را روی نان و سایر غذاها مثل همبرگر و پیتزا کتلت و سایر غذاهای مختلف و ترشی ها اضافه می کنند . همچنین دانه آن را در  ماده لبنی به نام آغوز (فله در اصطلاح محلی نائین) به کار می برند .

برای سرفه و درد سینه ، قی ، زردی ، ( کم خونی حاصل از کمبود ویتامین هم مصرف می شود . مصرف یک قاشق چایخوری سیاه دانه با کمی روغن زیتون در هر روز صبح موجب لطافت پوست صورت و قرمزی گونه می گردد .

مصرف سیاه دانه همراه عسل برای رفع سنگ کلیه و مثانه اثر خوبی دارد . ضماد کوبیده سیاه دانه برای از بین بردن خال و پوسته شدن جلد و درد مفاصل بسیار موثر است .  به گزارش اسان طب ضماد مخلوط آن با سرکه برای از بین بردن لکه های روی پوست و جوش های سر سیاه روی پوست مفید می باشد .

ضماد سوخته سیاه دانه با موم یا روغن برای جلوگیری از ریزش مو و کمک به روئیدن آن بسیار موثر است . به گزارش آسان طب سیاه دانه در تخریب چربی ها و کاهش کلسترول خون موثر است .

ضماد سیاه دانه با گلاب برای زخم های سوداوی و بعضی کچلی های بین انگشتان و ساق پا مجرب می باشد .  به گزارش آسان طب بوئیدن آن برای دفع سردردهای مزمن و زکام و بیماری لقوه و تشنج اثر خوبی دارد .

قطره تولید شده از بو داده سِاه دانه مخلوط با روغن زیتون (4-3) قطره اگر در بینی بچکانند برای زکام که با عطسه زیاد همراه باشد بسیار مفید می باشد و خوردن آن برای قوه باء و نعوظ و تقویت اعصاب بسیار سریع الاثر می باشد .

منبع :

asanteb.com

نظرات