آگهی بنری
تبلیغات بنری
.
خرید بک لینک ویکیوز شرکت نرم افزار عارف رایانه

Loading...

گیاه سنا : خواص و مضرات مصرف زیاد

23312 04 دی 1394 اخبار پزشکی , تغذیه , سلامت آسان طب » اخبار پزشکی » گیاه سنا : خواص و مضرات مصرف زیاد همیار آسان طب

ويژگي گیاه سنا اين است كه مستقيما و بدون واسطه دستگاه گوارش را تحريك نمي كند بلكه آن را به تجديد فعاليت انداخته و تخليه روده را آسان تر مي كند . سنا نباید در افراد کمتر از ده سال مصرف شود .

گیاه سنا

گیاه سنا به عنوان مسهل و ملين و تصفيه كننده حون است . اثرش بيشتر بر روي روده بزرگ است و حالت انقباضي (حركات دودي) روده بزرگ را تحريك و تقويت مي كند و به تخليه ان كمك مي كند .

ويژگي گیاه سنا اين است كه مستقيما و بدون واسطه دستگاه گوارش را تحريك نمي كند بلكه آن را به تجديد فعاليت انداخته و تخليه روده را آسان تر مي كند . سنا نباید در افراد کمتر از ده سال مصرف شود .

مادران شير ده اگر گیاه سنا مصرف كنند به اين دليل كه مواد موثر آن وارد شير مادر مي گردد طفل شير خوار را وادار به تخليه مدفوع مي كند و گاهي ممكن است آن قدر شديد باشد كه ايجاد دل درد و قولنج كند از اين جهت در طب قديم آن را با انيسون يا تخم گشنيز و با دارچين و گل سرخ دم مي كردند و مصرف مي كردند .

سنا در بزرگسالان باید نیم تا یک گرم مصرف شود . بعد از آن یک لیوان اب بخورید . اگر جوشانده را با عسل يا نبات يا گز علفي شيرين كنند بسيار مطبوع مي باشد . در كتاب تحفه حكيم مومن آمده است كه قوتش تا 7 سال مي ماند و براي سودا و بلغم و صفرا و اخلاط سوخته كه در عمق بدن نفوذ كرده باشد حالت مسهلي دارد و موجب تقويت بدن مي گردد. با گیاه سنا می توان یبوست را در منزل درمان کرد .

همچنين عامل جلاي جلد است براي درد مفاصل و سر درد و درد شقيقه و درد پهلو و جنون و صرع هم البته مفيد است . اگر سنا را در سركه بجوشانند به حدي كه قوام بيايد براي شستشو و درمان زخم ها و جلوگيري از ريزش مو مفيد است .

درمان یبوست شدید با دمنوش سنا

چرا نباید در مصرف گیاه سنا زیاده روی کرد ؟

از بیشتر گونه‌های گیاه سنا جهت درمان یبوست استفاده می‌ کنند. برگ همه ی گونه‌ها به خاطر وجود ترکیباتی به نام”انتراکینون‌ها”  تلخ می‌ باشد. با وجودی که گونه ‌ای از گیاه سنا در جنوب ایران و در حوالی خلیج ‌فارس می‌ روید، ولی به دلیل نیاز زیاد به این گیاه ، عمده ی آن وارداتی است. گرچه گونه ی ایرانی و نوع وارداتی از نظر گیاه‌شناسی با هم متفاوت می ‌باشند، ولی از نظر خواص ضد یبوست مشابه هستند. میزان مصرف روزانه ی برگ گیاه سنا برای افراد بزرگسال، بین نیم تا یک گرم است که می‌ توان بر روی آن حدود یک استکان آب ریخت و 10 دقیقه جوشاند، سپس صاف کرد و میل نمود. بهترین زمان مصرف شب هنگام است. به گزارش اسان طب گرچه می‌ توان این محلول تلخ را با نبات یا عسل شیرین کرد، ولی تلخی آن کاملاً از بین نمی‌رود. در مصرف سنا نباید زیاده‌ روی کرد، چرا که ممکن است باعث اسهال شدید گردد. همچنین نباید از سنا به‌ طور ممتد و طولانی استفاده کرد، چون باعث تنبلی روده می‌ گردد. بهتر است پس از دو هفته استفاده، یک یا دو هفته مصرف آن را قطع نماییم. نکته قابل توصیه دیگر این است که سنا نباید در افراد کمتر از ده سال مصرف شود.


# # # # # # # # # # # # # #

نظرات

*

code