.
شرکت نرم افزار عارف رایانه

برگ بو و پنجه مریم را بشناسید

مجله پزشکی آسان طب » تغذیه » برگ بو و پنجه مریم را بشناسید

مقدار مصرف دم كرده برگ بو 3-2 فنجان در روز است كه از مقدار 4 گرم برگ آن يا 2 عدد ميوه اش در يك ليوان آب جوش تهيه مي شود . دم كرده برگ بو موجب تسريع در هضم غذاها و دفع گازهاي جمع شده در معده و رفع نفخ آن مي شود .

برگ بو

برگ ها و میوه برگ بو مصرف می شود . دم کرده برگش برای جوش های صورت و دمل ها موثر است . خاکستر برگ ها و میوه برگ بو برای بهبود خستگی است و در قدیم آنها را مثل اسفند دود می کردند و عقیده داشتند که برای دفع سحر و جادو و بیماری ها اثر دارد . میوه اش با حالت ضد سمی تریاق است .

فواید برگ بو

برگ بو  ضد نفخ شکم و ترشی معده می باشد و درباره رفع نفخ شکم اثر فوری و معجزه آسا دارد . ضماد برگ آن برای جلوگیری از آبریزش چشم مناسب است .

برگ بو  از ( تخمیر غذا در معده و تولید بوی بد آن ) به شدت جلوگیری می کند . برگ بو  ضد عفونی کننده قوی برای عفونت های روده ای و گریب می باشد و موجب نیرو بخشیدن و تحریک روده ضعیف و معالجه برونشیت مزمن می گردد .

برگ های این گیاه را برای معطر کردن غذاها و تحریک اشتها مصرف می کنند، مثلا در تهیه ترشی لیته و انواع دیگر ترشی ها و از بین بردن بوی ماهی که در شکم ماهی ( ماهی شکم پر) و داخل انواع غذاها قرار می دهند . به گزارش اسان طب اسانس برگ بو دارای کوادی نظیر سینئول ، پینن ، اژنول و استراگول می باشد .

مقدار مصرف دم کرده برگ بو 3-2 فنجان در روز است که از مقدار 4 گرم برگ آن یا 2 عدد میوه اش در یک لیوان آب جوش تهیه می شود . دم کرده برگ بو موجب تسریع در هضم غذاها و دفع گازهای جمع شده در معده و رفع نفخ آن می شود .

خواص دارویی گیاه پنجه مریم

دارای مقدار زیادی املاح پتاسیم و مقداری هورمون اکسی توسن است که مشابه اکسی توسین غده هیپوفیز پسین اثر می کند و در ضمن مقداری هم مواد محرک هیپوتالاموس را دارد .

در بعضی از روستاها هنگام سختی وضع حمل زنان آن را در آب حیس می کردند و آب آن را به زن زائو می خوراندند و موجب سهولت وضع حمل او می شد ( امروزه هم در بعضی نواحی اطراف اصفهان ، یزد کم و بش معمول است )

همچنین  به گزارش آسان طب مالیدن آب و عصاره این گیاه برای رفع بواسیر مفید می باشد و اگر آن را بر محل برص و خال های سیاه فرور فته در گوشت و ( نوعی پیسه که با لمس کردن پوسته می شود یا به صورت لکه سیاه که اگر سوزن در آن فرو برند خون می ریزد) بمالند بسیار مناسب است .

برگ بو  و پنجه مریم

برگ بو و پنجه مریم دو مورد از گیاهان دارویی است که فواید بسیاری برای سلامتی ما و همچنین درمان بیماری ها دارد. یکی از خواص برگ بو ضد نفخ بود و ضد ترش کردن معده است.

برگ بو دشمن سرطان است و با ان مقابله میکند. برگ بو را با برگ مو ( برگ درخت مو ) اشتباه نگیرید.

منبع :

asanteb.com


# # # # # # # # # # # #

مطالب پیشنهادی

خواص کرفس

خاصیت درمانی انواع سبزیجات

در اشپزخانه هایتان یک شیر پاکن داشته باشید

رفع عطش با طالبی

رفع عطش تابستانی با طالبی

آمانتادین amantadine

اطلاعات دارویی از آمانتادین ( amantadine )

پربازدید های تغذیه , سلامت

نظرات شما

*

code