آگهی بنری
تبلیغات بنری
.
خرید بک لینک ویکیوز شرکت نرم افزار عارف رایانه

Loading...

برگ بو و پنجه مریم را بشناسید

23315 03 دی 1394 تغذیه , سلامت آسان طب » تغذیه » برگ بو و پنجه مریم را بشناسید همیار آسان طب

مقدار مصرف دم كرده برگ بو 3-2 فنجان در روز است كه از مقدار 4 گرم برگ آن يا 2 عدد ميوه اش در يك ليوان آب جوش تهيه مي شود . دم كرده برگ بو موجب تسريع در هضم غذاها و دفع گازهاي جمع شده در معده و رفع نفخ آن مي شود .

برگ بو

برگ ها و ميوه برگ بو مصرف مي شود . دم كرده برگش براي جوش هاي صورت و دمل ها موثر است . خاكستر برگ ها و ميوه برگ بو براي بهبود خستگي است و در قديم آنها را مثل اسفند دود مي كردند و عقيده داشتند كه براي دفع سحر و جادو و بيماري ها اثر دارد . ميوه اش با حالت ضد سمي ترياق است .

فواید برگ بو

برگ بو  ضد نفخ شكم و ترشي معده مي باشد و درباره رفع نفخ شكم اثر فوري و معجزه آسا دارد . ضماد برگ آن براي جلوگيري از آبريزش چشم مناسب است .

برگ بو  از ( تخمير غذا در معده و توليد بوي بد آن ) به شدت جلوگيري مي كند . برگ بو  ضد عفوني كننده قوي براي عفونت هاي روده اي و گريب مي باشد و موجب نيرو بخشيدن و تحريك روده ضعيف و معالجه برونشيت مزمن مي گردد .

برگ هاي اين گياه را براي معطر كردن غذاها و تحريك اشتها مصرف مي كنند، مثلا در تهيه ترشي ليته و انواع ديگر ترشي ها و از بين بردن بوي ماهي كه در شكم ماهی ( ماهي شكم پر) و داخل انواع غذاها قرار مي دهند . به گزارش اسان طب اسانس برگ بو داراي كوادي نظير سينئول ، پينن ، اژنول و استراگول مي باشد .

مقدار مصرف دم كرده برگ بو 3-2 فنجان در روز است كه از مقدار 4 گرم برگ آن يا 2 عدد ميوه اش در يك ليوان آب جوش تهيه مي شود . دم كرده برگ بو موجب تسريع در هضم غذاها و دفع گازهاي جمع شده در معده و رفع نفخ آن مي شود .

خواص دارويي گياه پنجه مريم

داراي مقدار زيادي املاح پتاسيم و مقداري هورمون اكسي توسن است كه مشابه اكسي توسين غده هيپوفيز پسين اثر مي كند و در ضمن مقداري هم مواد محرك هيپوتالاموس را دارد .

در بعضي از روستاها هنگام سختي وضع حمل زنان آن را در آب حيس مي كردند و آب آن را به زن زائو مي خوراندند و موجب سهولت وضع حمل او مي شد ( امروزه هم در بعضي نواحي اطراف اصفهان ، يزد كم و بش معمول است )

همچنين  به گزارش آسان طب ماليدن آب و عصاره اين گياه براي رفع بواسير مفيد مي باشد و اگر آن را بر محل برص و خال هاي سياه فرور فته در گوشت و ( نوعي پيسه كه با لمس كردن پوسته مي شود يا به صورت لكه سياه كه اگر سوزن در آن فرو برند خون مي ريزد) بمالند بسيار مناسب است .

منبع :

asanteb.com


# # # # # # # # # # # #

نظرات

*

code