کد :23324 03 دی 1394 7,321 دسته : تغذیه , سلامت همیار آسان طب

اگر پیازعنصل را در روغن زيتون خيسانده به بدن بمالند مانع گزيدن پشه مي شود . پاشيدن آب حاصل از جوشاندن آن موجب كشته شدن كك ها مي گردد. اگر مخلوط گل افسنتين و روغن زيتون و يا روغن كنجد را به نسبت 4 و 1 براي مدت چهل روز در آفتاب قرار داده سپس صاف كنند و با عسل يا سكنجبين مصرف نمايند مانع مستي و موجب رفع خماري مي شود .

پیازعنصل

پیازعنصل

پیازعنصل مقوی معده است و در رفع خون مردگی زیر پوست هم موثر است . همچنین برای رفع تنگی نفس و سرفه کهنه و بیماری سیاتیک و درد مفاصل و نقرس ، درد شقیقه و سر درد سنگ مثانه و گرفتگی مجرای ادراری مفید است . نوشیدن دو قاشق غذاخوری عسلی که پیازعنصل در آن پخته شده برای رفع درد معده ، سوء هاضمه ، تقویت معده ، یرقان ، سرفه کهنه ، و مشکل دفع بول اثر قطعی دارد .

خواص پیازعنصل

اگر برگ پیازعنصل را در عسل بجوشانید و به قوام آورند برای تنگی نفس موثر می باشد . پاشیدن آب برگ های عنصل یا آبی که در آن پیاز و برگ عنصل را جوشانده اند ،  برای فرار حشرات مفید است . اگرپیازعنصل را به صورت قطعات کوچک ببرند و در روغن زیتون بجوشانند به حدی که پیاز خشک گردد این روغن برای معالجه سرما زدگی انگشتان دست و پا و بیماری نقرس داروی بسیار خوبی است .

ضماد کوبیده پیازعنصل مخلوط با عسل و کمی گوگرد برای جرب و تاول های ترشح دار پوست و نیز خارش و کچلی موثر است .
ضماد پیازعنصل که با زفت و حنا تهیه شده باشد برای معالجه دانه های روی سر اطفال (که مردم آن را کپه یا سوا) می گویند بسیار مفید است و پخته آن را در سرکه برای کشتن موش ها به کار می برند از این جهت آن را پیاز موش هم می گویند .

همراه داشتن پیاز عنصل موجب می شود که جانورانی مثل شپش ، مورچه ، مگس از شخص دور شوند . به گزارش اسان طب  در معالجه بهق ( لکه های سفید رنگ روی پست که اگر نوک سوزن در آنها فرو برند خون خارج گردد یا لکه های سیاه که اگر ماساژ دهند پوسته از آن جدا شود ) از کوبیدهپیازعنصل در سرکه و مالیدن آن در حمام بر محل این عارضه بسار مفید است ( حتی انواعی از این بیماری که با هیچ دارویی خوب نمی شود) ضماد – کوبیده پیاز عنصل همراه با ریشه هایش در سرکه برای معالجه ترکیدگی پوست دست در اثر سرما در زمستان نافع است .

در قدیم معروف بود که اگر پیاز عنصل را زیر درخت انگور بکارند موجب اصلاح میوه آن می شود همچنین کاشتن آن زیر درخت انار و به مانع ریختن گل هایش می گردد .

بخش قابل مصرف برگ ها و گل آن که مقوی بدن و ریه ها و معده و مدر بول و مولد شیر بوده و برای رعشه و سکته هم مفید می باشد . خیسانده آن در سرکه به صورت ضمد برای درد مفاصل موثر است .

اگر بوته و گل هایش را در لای لباس قرار دهند از بید خوردگی آن جلوگیری می کند در صورتی که آن را در مرکب بخیسانند رنگ آن پس از نوشتن پایدار می ماند و ناپدید نمی شود .

اگر پیازعنصل  را در روغن زیتون خیسانده به بدن بمالند مانع گزیدن پشه می شود . پاشیدن آب حاصل از جوشاندن آن موجب کشته شدن کک ها می گردد. اگر مخلوط گل افسنتین و روغن زیتون و یا روغن کنجد را به نسبت 4 و 1 برای مدت چهل روز در آفتاب قرار داده سپس صاف کنند و با عسل یا سکجبین مصرف نمایند مانع مستی و موجب رفع خماری می شود .
برگ و گل آن برای نارسایی کبد هم اثر خوبی دارد. در طب سنتی دم کرده و جوشانده آن مصرف می شد که امروز هم معمول است

طریقه مصرف پیازعنصل

دم کرده :

یک قاشق بزرگ سوپخوری ، از گل یا برگ افسنتین را در یک لیتر آب جوش به مدت 10 دقیقه دم می کنید و هر روز 2-3 فنجان آن را قبل یا بعد از غذا می خورند .

جوشانده :

بیشتر برای شستشوی زخم های عمیق و یا تهیه ضماد برای دمل ها مصرف می شود که در این صورت 30-40 گرم برگ یا گل آن را در یک لیتر آب به مدت 7 دقیقه باید جوشانید و ان را مصرف کرد . اثر ضد سرطانی ( ضد سرطان پستان ) هم دارد .

منبع:

asanteb.com

نظرات