تبلیغات بنری
درج تبلیغات بنری
.
شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با خانواده

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب استرس اضطراب افسردگی بارداری تست روانشناسی تغذیه سالم جوش صورت داروهای گیاهی درمان استرس درمان اضطراب درمان افسردگی درمان جوش صورت درمان دندان درد درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان لاغری لاغری سریع ماسک صورت مو ویتامین پوست پوکی استخوان کاهش وزن گیاهان دارویی

عواقب تنبيه كودكان و نکات ضروری

مجله پزشکی آسان طب » خانواده » عواقب تنبيه كودكان و نکات ضروری

مطالعات نشان داده است اغلب والديني كه اقدام به مجازاتهاي جسماني و تنبيه كودكان مي كنند ، خود در خانواده هايي بزرگ شده اند كه بد رفتاري جسماني با كودكان متداول بوده است .اگرچه اكثر والدين تنبيه كودكان را به منظور تربيت كودك به كار مي گيرند ، اما مطالعات نشان داده است كه در اكثر مواد نتيجه معكوسي حاصل مي شود .

تنبيه كودكان

به نظر مي رسد قدمت به كارگيري روشهاي خشن در تربيت كودكان و  تنبيه كودكان به قدمت خود تاريخ است . در ماده 4 بند اول پيمان جهاني كودك آمده است كه والدين و سرپرستان نبايد در برابر اشتباهات كودك از روشهاي نامناسب تنبيه و سرزنش استفاده كنند .

در ماده 35 پيمان نيز آمده است كه هيچ كس حق آزار و اذيت كودكان را ندارد و كساني كه با كودكان بد رفتاري جسماني گنند يا آنها را بزنند ، طبق قانون بايد مجازات شوند .

بر اين اساس خشونت خانوادگي را نبايد تنها متوجه زنان و مردان دانست ، بلكه بيشترين تاثير خشونت در خانواده بركودكان است .

مطالعات نشان داده است اغلب والديني كه اقدام به مجازاتهاي جسماني و تنبيه كودكان مي كنند ، خود در خانواده هايي بزرگ شده اند كه بد رفتاري جسماني با كودكان متداول بوده است .

عواقب تنبيه كودكان

اگرچه اكثر والدين تنبيه كودكان را به منظور تربيت كودك به كار مي گيرند ، اما مطالعات نشان داده است كه در اكثر مواد نتيجه معكوسي حاصل مي شود . تنبيه مي تواند عواقبي داشته باشد كه عبارت است :

1- افزايش پرخاشكري در خانواده و توجيه خشونت خود وافزايش نارماني

2- افزايش بي رحمي و نفرت و همچنين قطع ارتباط با خانواده

3- عادت كردن به تنبيه ( براي تنبيه كننده و تنبيه شونده )

4- به حل مشكل كمكي نمي كند و كودو متوجه خطا و اشتباه خود نمي شود ( ممكن است در غياب عامل تنبيه رفتار اشتباه را تكرار نمايد .

5- بروز پيامد ها و عوارض جسماني شديد ناشي از تنبيه .

آيا تنبيه كودكان را مي توان به گونه اي انجام داد كه نتيجه تربيتي داشته باشد ؟

پاسخ به اين پرسش به شيوه هاي مديدريت ، آموزش و تربيت جاري در اجتماع و خانواده بر مي گردد . در زمينه تنبيه كودكان به منظور اثر بخش تر كردن شيوه هاي تربيتي متداول ، چند نكته حائز اهميت است :

1- تنبيه نبايد جسماني و بيشتر بايد يك وضعيت يا پيامد اجتماعي را هدف قرار دهد . همچنين هدف از تنبيه بايد كاهش رفتار نامناسب باشد .

2- از محرم كردن در جهت كاهش رفتارها استفاده نمود . به گزارش اسان طب همچنين بيش از حد نبايد بر انجام تنبيه تاكيد شود و از تبيه به تنهايي نيز پرهيز شود .

3- براي تنبيه كودك نبايد وعده اي داد . هنگامي كودك از كاري منع مي شود . بايد به خاطر عدم انجام آن كار نيز تحسين گردد .

4- به كودك بايد تفهيم گردد كه كدام رفتارها پيامد منفي داشته و تنبيه خواهند شد . با تنبيه ، كودك بايد از نتيجه و پيامد منفي كارش آگاه گردد .

5- به كودك بايد ياد داد كه از اشتباهش احساس سر افكندگي نمايد . نه از تنبيه شدنش . در تنبيه كودك ، خطاهاي وي نبايد جمع گردند تا يكجا تسويه شود .

6- در حين تنبيه كودك ( مانند محروم كردن وي ، منع رفتاري خاص و ….) نشان دهيد كه هنوز وي را دوست داريد و حامي او هستيد .

7- از تنبيه چند جانبه ( كتك زدن همراه با تمسخر ) نبايد استفاده كرد . مشكلات شخصي و مسائل زندگي را با تنبيه كودك نبايد تسويه و حل كرد .

8- راهكارها و روشهاي كسب تجارب صحيح را بايد به كودك نشان داد.

برای مقابله با ناامیدی چه کنیم ؟

 

منبع :

asanteb.com


# # # # # # # # # # #

مطالب پیشنهادی

20 راه تقویت حافظه و تمرکز حواس

مصرف قرص ضد بارداری

قرص ضد بارداری ( LD و HD و تری فازیک )

الگوهای شخصیتی،آشنایی با انرژی زن دیمیتری

وعده سحری چه بخوریم ، چه چیزی نخوریم ؟

پربازدید های خانواده , روانشناسی , سبک زندگی

نظرات شما

*

code