آگهی بنری
تبلیغات بنری
.
خرید بک لینک ویکیوز شرکت نرم افزار عارف رایانه

عواقب تنبيه كودكان و نکات ضروری

(No Ratings Yet)
Loading...
23444 03 دی 1394 خانواده , روانشناسی , سبک زندگی آسان طب » خانواده » عواقب تنبيه كودكان و نکات ضروری همیار آسان طب

مطالعات نشان داده است اغلب والديني كه اقدام به مجازاتهاي جسماني و تنبيه كودكان مي كنند ، خود در خانواده هايي بزرگ شده اند كه بد رفتاري جسماني با كودكان متداول بوده است .اگرچه اكثر والدين تنبيه كودكان را به منظور تربيت كودك به كار مي گيرند ، اما مطالعات نشان داده است كه در اكثر مواد نتيجه معكوسي حاصل مي شود .

تنبيه كودكان

به نظر مي رسد قدمت به كارگيري روشهاي خشن در تربيت كودكان و  تنبيه كودكان به قدمت خود تاريخ است . در ماده 4 بند اول پيمان جهاني كودك آمده است كه والدين و سرپرستان نبايد در برابر اشتباهات كودك از روشهاي نامناسب تنبيه و سرزنش استفاده كنند .

در ماده 35 پيمان نيز آمده است كه هيچ كس حق آزار و اذيت كودكان را ندارد و كساني كه با كودكان بد رفتاري جسماني گنند يا آنها را بزنند ، طبق قانون بايد مجازات شوند .

بر اين اساس خشونت خانوادگي را نبايد تنها متوجه زنان و مردان دانست ، بلكه بيشترين تاثير خشونت در خانواده بركودكان است .

مطالعات نشان داده است اغلب والديني كه اقدام به مجازاتهاي جسماني و تنبيه كودكان مي كنند ، خود در خانواده هايي بزرگ شده اند كه بد رفتاري جسماني با كودكان متداول بوده است .

عواقب تنبيه كودكان

اگرچه اكثر والدين تنبيه كودكان را به منظور تربيت كودك به كار مي گيرند ، اما مطالعات نشان داده است كه در اكثر مواد نتيجه معكوسي حاصل مي شود . تنبيه مي تواند عواقبي داشته باشد كه عبارت است :

1- افزايش پرخاشكري در خانواده و توجيه خشونت خود وافزايش نارماني

2- افزايش بي رحمي و نفرت و همچنين قطع ارتباط با خانواده

3- عادت كردن به تنبيه ( براي تنبيه كننده و تنبيه شونده )

4- به حل مشكل كمكي نمي كند و كودو متوجه خطا و اشتباه خود نمي شود ( ممكن است در غياب عامل تنبيه رفتار اشتباه را تكرار نمايد .

5- بروز پيامد ها و عوارض جسماني شديد ناشي از تنبيه .

آيا تنبيه كودكان را مي توان به گونه اي انجام داد كه نتيجه تربيتي داشته باشد ؟

پاسخ به اين پرسش به شيوه هاي مديدريت ، آموزش و تربيت جاري در اجتماع و خانواده بر مي گردد . در زمينه تنبيه كودكان به منظور اثر بخش تر كردن شيوه هاي تربيتي متداول ، چند نكته حائز اهميت است :

1- تنبيه نبايد جسماني و بيشتر بايد يك وضعيت يا پيامد اجتماعي را هدف قرار دهد . همچنين هدف از تنبيه بايد كاهش رفتار نامناسب باشد .

2- از محرم كردن در جهت كاهش رفتارها استفاده نمود . به گزارش اسان طب همچنين بيش از حد نبايد بر انجام تنبيه تاكيد شود و از تبيه به تنهايي نيز پرهيز شود .

3- براي تنبيه كودك نبايد وعده اي داد . هنگامي كودك از كاري منع مي شود . بايد به خاطر عدم انجام آن كار نيز تحسين گردد .

4- به كودك بايد تفهيم گردد كه كدام رفتارها پيامد منفي داشته و تنبيه خواهند شد . با تنبيه ، كودك بايد از نتيجه و پيامد منفي كارش آگاه گردد .

5- به كودك بايد ياد داد كه از اشتباهش احساس سر افكندگي نمايد . نه از تنبيه شدنش . در تنبيه كودك ، خطاهاي وي نبايد جمع گردند تا يكجا تسويه شود .

6- در حين تنبيه كودك ( مانند محروم كردن وي ، منع رفتاري خاص و ….) نشان دهيد كه هنوز وي را دوست داريد و حامي او هستيد .

7- از تنبيه چند جانبه ( كتك زدن همراه با تمسخر ) نبايد استفاده كرد . مشكلات شخصي و مسائل زندگي را با تنبيه كودك نبايد تسويه و حل كرد .

8- راهكارها و روشهاي كسب تجارب صحيح را بايد به كودك نشان داد.

برای مقابله با ناامیدی چه کنیم ؟

 

منبع :

asanteb.com


# # # # # # # # # # #

نظرات

*

code