کد :23446 03 دی 1394 70 دسته : خانواده , روانشناسی , سبک زندگی همیار آسان طب

به نظر مي رسد دربرهه اي ازدوران رشد طبيعي است كه بچه ها بعضي از چيزهايي را كه برايشان هيجان آور است بردارند . اين مسئله نميتواند به عنوان دزدی بچه ها برچسب بخورد . حداقل اين كار تا زماني كه كودك به اندازه كافي بزرگ نشده باشد نبايد صورت گيرد .

دزدی بچه ها

دزدی بچه ها

دزدی بچه ها یکی از اسیب های اجتماعی جامعه است . هنگامي كه كودك يا نوجواني اقدام به دزدي مي كند ، عامل مهمي رخ داده است . در اين شرايط والدين حق دارند كه واقعا نگران شوند . نگراني آنها از اين بابت است كه چرا فرزندشان دزدي مي كند و آيا دزدي آنها ممكم است در نهايت منجر به بزهكاريشان در آينده شود .

به نظر مي رسد دربرهه اي ازدوران رشد طبيعي است كه بچه ها بعضي از چيزهايي را كه برايشان هيجان آور است بردارند . اين مسئله نميتواند به عنوان دزدی بچه ها برچسب بخورد . حداقل اين كار تا زماني كه كودك به اندازه كافي بزرگ نشده باشد نبايد صورت گيرد .

كودكان از سنين 5 سالگي به طور واقعي مي دانند كه بعضي چيزها متعلق به افراد خاصي است و نبايد آنها را بردارند . جوانه هاي اين هوشياري نسبت به مالكيت در افراد از سن سه سالگي پي ريزي مي شود . مسلما والدين بايد به صورت فعالانه به درك كودكانشان در خصوص اموال شخصي افراد و ملاحظه مالكيت ديگران بر اشيا و اموال ياري رسانند .

علل دزدی بچه ها

كودكان بايد ياد بگيرند كه دزدی بچه ها ، يعني برداشتن اموال و اشيا ديگران كار اشتباهي است . در كودكان بزرگتر و نوجوانان به علل مختلف ممكن است دزدي بروز نمايد . جوان ترها گاهي براي اينكه داشته هاي خود را با برادر و خواهرهايشان برابر كنند اقدام به دزدي مي كنند . گاهي نيز براي اينكه شجاعت خود را براي دوستانشان به اثبات برسانند اقدام به برداشتن اشياء مي كنند .

گاهي نيز براي تحسين و مشهور شدن در بين بچه هاي ديگر خصوصا در دوران مدرسه دست به دزدي مي زنند .
والدين بايد توجه داشته باشند كه چرا فرزندانشان بدون اينكه نياز داشته باشد و صرفا براي جلب توجه دزدي مي كند . در اين زمينه گاهي مي توان دلايل دزدي را به پرخاشگري جابجاشده نسبت داد.

زماني كه بچه ها از مسئله يا فردي ناراحت و عصباني مي گردند ، براي كاهش عصبانيت خود اقدام به دزدي مي كنند . در اين وضعيت والدين آگاه تلاش مي كنند كه بچه ها را به عنوان عضوي مهم در خانواده مورد پذيرش قرار دهند . آگاهي والدين از ويژگي هاي رشدي و شخصيتي بچه هايشان در اين وضعيت كاملا كمك كننده است .

روانشناسان و روان پزشكان توصيه مي كنند وقتي والدين متوجه دزدی بچه ها شدند از راهبردهاي زير جهت كاهش و تعديل شرايط ايجاد شده استفاده نمايند .

1- به بچه ها بگويند دزدي كاري اشتباهي است.

2- به كوچكترها كمك كنند تا اموال دزدي شده را پس داده و يا سرجايش بگذارند .

3- مطمئن گردند كه بچه ها از دزدي خود سود نمي بردند .

4- از نصيحت كردن آنها پرهيز نمايند . عواقب طبيعي رفتار آنها را تشريح كنند و نشان دهند كه از دزدی بچه ها مطلع هستند .

5- كاملا روشن كنند كه رفتارهاي مذكور از نظر سنت خانواده و عرف جامعه غير قابل قبول است .

6- هنگامي كه اموال دزديده شده برگردانده شد ، موضوع مذكور نبايد توسط والدين مطرح گردد . بنياد آن عمل را به ياد كودك آورند .

7- اگر به رغم اجراي توصيه هاي مذكور دزدي ادامه يابد آن را مي توان نتيجه مسائل حادتر و جدي تر تلقي كرد . مسائلي كه در روند رشد عاطفي كودك اختلال ايجاد كرده است .

بچه هايي كه مكررا اقدام به دزدي مي كنند ، به سختي به ديگران اعتماد مي نمايند و روابطشان با افراد به صورت بسته است .

اين بچه ها به جاي احساس گناه ، رفتار ديگران را مسبب اقدامتشان دانسته و ديگران را با بحث كردن مورد مسائلشان به باد انتقاد مي گيرند . به گزارش اسان طب  آنها ممكن است بگويند : چون ديگران آنچه را كه نياز داشتم به من ندادند پس خودم ان را برداشتم .
بعضي از بچه ها به خاطر ترس از وابستگي دزدي مي كنند . در واقع آنها مي خواهند به هيچ كس وابسته نباشند .

بر اين اساس بايد علت واقعي دزدی بچه ها را فهميد . برنامه هاي درماني اين كودكان وابسته به تشخيص علل احتمالي بروز دزدي در آنها است .

جنبه مهم درمان اين كودكان آن است كه به آنها ياد دهند كه در روابط خود به ديگران اعتماد نمايند و به خانواده نيز كمك گردد تا از تغييرات كودك در مسير رشد طبيعي و درست حمايت گردد .

عواقب تنبیه کودکان و نکات ضروری

منبع :

asanteb.com

نظرات

*

code