تبلیغات بنری
درج تبلیغات بنری
.
شرکت نرم افزار عارف رایانه

مطالب مرتبط با خانواده

نرم افزار مطب

نوشته تصادفي

تبلیغات متنی

برچسب های پرکاربرد

آسان طب استرس اضطراب افسردگی بارداری تست روانشناسی تغذیه سالم جوش صورت داروهای گیاهی درمان استرس درمان اضطراب درمان افسردگی درمان جوش صورت درمان دندان درد درمان کم خونی درمان یبوست دندان رژیم غذایی رژیم لاغری زیبایی پوست سرطان لاغری لاغری سریع ماسک صورت مو ویتامین پوست پوکی استخوان کاهش وزن گیاهان دارویی

رفتار با بچه های طلاق چگونه است ؟

مجله پزشکی آسان طب » خانواده » رفتار با بچه های طلاق چگونه است ؟

بچه های طلاق معمولا به دليل ترس از اين مساله كه متفاوت از ديگران به نظر برسند ، مايل نيستند كه درباره مسائل و مشكلات خانوادگي خود صحبت كنند . اين مسئوليت معلم است كه در ابتداي هر سال تحصيلي بچه های طلاق را از طريق گزارشات مدرسه و يا از طريق اطلاعاتي كه از ساير معلم ها به دست مي آورد ، شناسايي كند .اين كار بدين منظور صورت مي گيرد تا معلمان از ساير بحرانهاي خانوادگي كه ممكن است در طي سال تحصيلي پيش آيد با اطلاع گردند .

بچه های طلاق

براي هر كس حتي در بهترين شرايط ، طلاق فرآيندي درد ناك است . اگرچه بچه ها در هر سني تاثير پذير هستند . ولي شايد بيشترين گروه آسيب پذير بچه های طلاق ، بچه هاي مقطع دبستان باشند . وقتي اين بچه ها نياز به صحبت اطمينان و دلگرمي و حمايت پدر و مادر دارند ، اكثر والدين آنها از لحاظ عاطفي براي ارضاي نيازهاي فوق كمتر صلاحيت و كفايت را نشان مي دهند. به طوري كه متاسفانه آشفتگي و ناراحتي پايان ناپذير بعد از طلاق نيز مشكل جدي و ملموس آنها است .
خصومت و تندي بين والدين ممكن است قبل از طلاق و در طي سالها افزايش يابد و در نتيجه تداوم آن پيامدهاي آسيب شناختي در كودك به وجود آورد .

از بين رفتارهاي مورد نظر ، نشانه هاي زير ممكن است در بچه های طلاق در دوره ابتدايي مشاهده شود :

1.اضطراب

2. افسردگي

3. واپسروي

4. آسم

5. آلرژيها

6. كج خلقي

7. خيالپردازي روزانه

8. رفتار بيش از حد پرخاشگرانه

اگر هر يك از نشانه ها تداوم داشته باشد بايد بلافاصله براي كودك يك مشاوره حرفه اي ترتيب داد .

در عين حل بچه های طلاق به طور قابل توجهي انعطاف پذير هستند . اگر چه آنها رنج زيادي را تجربه كرده و احساس كمبود مي كنند ، ولي اكثرا مي خواهند و مي توانند از ضربه هاي طلاق رهايي يابند .

با كمك يك معلم آگاه و فهميده در طي اين دوره سخت و مشكل كلاس درس مي تواند در زندگي كودك درخشان ترين و بهترين مكان باشد .

براي كمك به  بچه های طلاق ، معلم چه مي توانند انجام دهند؟

كودكان كلاس خود را بشناسيد . بچه های طلاق معمولا به دليل ترس از اين مساله كه متفاوت از ديگران به نظر برسند ، مايل نيستند كه درباره مسائل و مشكلات خانوادگي خود صحبت كنند . اين مسئوليت معلم است كه در ابتداي هر سال تحصيلي بچه های طلاق را از طريق گزارشات مدرسه و يا از طريق اطلاعاتي كه از ساير معلم ها به دست مي آورد ، شناسايي كند .

همچنين از اين نكته سودمند مطلع گردند كه چه مدت است كه والدين از هم جدا شده اند تا بر اساس آن تقريبا تعيين نمايند كه بچه در چه مرحله اي از فرآيند التيام و بهبودي است .

مشورت با والدين تمام دانش آموزان اغلب به راحتي امكان پذير است . اين كار بدين منظور صورت مي گيرد تا معلمان از ساير بحرانهاي خانوادگي كه ممكن است در طي سال تحصيلي پيش آيد با اطلاع گردند .

گفتگو درباره احساسات بچه های طلاق

در يك بررسي پيمايشي از حدود 100 نفر از بچه های طلاق قبل از دبستان تا نوجوانهایی كه والدينشان در سنين پيش دبستاني آنها از يكديگر جدا شده بودند مصاحبه به عمل آمد ، كه مشخص شده دو احساس غالب در اين بچه ها وجود دارد : يكي احساس خشم و ديگري احساس غمگيني .

بچه های طلاق نيازمندند كه بدانند داشتن اين احساسات درست و واقعي است و آنها در اين مورد تنها نيستند . آگر آنها بي ميل از بيان احساساتشان هستند ، بايد اين فرصت به آنها داده شود تا به طريق ديگري خود را مطرح و بيان نمايند .

استفاده از عروسك هاي خيمه شب بازي ، طرح هاي ساخته نشده (طرح هايي كه بچه ها با ابتكار خود مي توانند آنها را روي هم سوار كرده و طرحي بسازند ) ايفاي نقش و نوشتن خلاق از جمله راهبردهايي است كه در كلاس درس موفقيت آميز بوده اند .

برای مطالعه علل طلاق و فروپاشی خانواده کلیک کنید .

كتاب درماني یرای بچه های طلاق

استفاده از كتابهاي داستاني كه به بچه های طلاق كمك مي كند تا اوقات سختي را كه پيش آمده طي كنند ، مطمئنا براي معلم هاي مقطع ابتدايي ، راهبرده جديدي نيست . خوشبختانه تعداي از كتابهاي كتابهاي با ارزش ويژه نوجوانان با طلاق سرو كار دارد .

تعدادي از اين كتابها را بچه های طلاق مستقلا مطالعه مي كنند ، اما موثرترين راه استفاده از اين كتابها با صداي بلند خواندن آنها براي دانش آموزان است تا پس از آن درباره محتواي داستانها با يكديگر بحث نماييم . به گزارش اسان طب با اين روش ، معلم مي تواند به شخصيت تك تك دانش آموزان پي ببرد ؛ چه آنهايي كه با طلاق به شكلي شخصي سرو كار دارند و چه ساير بچه ها كه هميشه مي توانند از يك درس جهت فهم و مهرباني كردي بيشتر استفاده كنند .

منبع :

asanteb.com


# # # # # # # # # # # # #

مطالب پیشنهادی

عوامل مهم در درمان افسردگی سالمندان

آپارتمان نشینی

آپارتمان نشینی و همسایه داری!

تیک عصبی

تیک عصبی از کجا و چگونه رخ میدهد

رژیم غذایی برای کودکان چهار تا شش ماهه

پربازدید های خانواده , روانشناسی , سبک زندگی

نظرات شما

*

code