کد :23448 03 دی 1394 148 دسته : خانواده , روانشناسی , سبک زندگی همیار آسان طب

بچه های طلاق معمولا به دليل ترس از اين مساله كه متفاوت از ديگران به نظر برسند ، مايل نيستند كه درباره مسائل و مشكلات خانوادگي خود صحبت كنند . اين مسئوليت معلم است كه در ابتداي هر سال تحصيلي بچه های طلاق را از طريق گزارشات مدرسه و يا از طريق اطلاعاتي كه از ساير معلم ها به دست مي آورد ، شناسايي كند .اين كار بدين منظور صورت مي گيرد تا معلمان از ساير بحرانهاي خانوادگي كه ممكن است در طي سال تحصيلي پيش آيد با اطلاع گردند .

بچه های طلاق

بچه های طلاق

برای هر کس حتی در بهترین شرایط ، طلاق فرآیندی درد ناک است . اگرچه بچه ها در هر سنی تاثیر پذیر هستند . ولی شاید بیشترین گروه آسیب پذیر بچه های طلاق ، بچه های مقطع دبستان باشند . وقتی این بچه ها نیاز به صحبت اطمینان و دلگرمی و حمایت پدر و مادر دارند ، اکثر والدین آنها از لحاظ عاطفی برای ارضای نیازهای فوق کمتر صلاحیت و کفایت را نشان می دهند. به طوری که متاسفانه آشفتگی و ناراحتی پایان ناپذیر بعد از طلاق نیز مشکل جدی و ملموس آنها است .
خصومت و تندی بین والدین ممکن است قبل از طلاق و در طی سالها افزایش یابد و در نتیجه تداوم آن پیامدهای آسیب شناختی در کودک به وجود آورد .

از بین رفتارهای مورد نظر ، نشانه های زیر ممکن است در بچه های طلاق در دوره ابتدایی مشاهده شود :

1.اضطراب

2. افسردگی

3. واپسروی

4. آسم

5. آلرژیها

6. کج خلقی

7. خیالپردازی روزانه

8. رفتار بیش از حد پرخاشگرانه

اگر هر یک از نشانه ها تداوم داشته باشد باید بلافاصله برای کودک یک مشاوره حرفه ای ترتیب داد .

در عین حل بچه های طلاق به طور قابل توجهی انعطاف پذیر هستند . اگر چه آنها رنج زیادی را تجربه کرده و احساس کمبود می کنند ، ولی اکثرا می خواهند و می توانند از ضربه های طلاق رهایی یابند .

با کمک یک معلم آگاه و فهمیده در طی این دوره سخت و مشکل کلاس درس می تواند در زندگی کودک درخشان ترین و بهترین مکان باشد .

برای کمک به  بچه های طلاق ، معلم چه می توانند انجام دهند؟

کودکان کلاس خود را بشناسید . بچه های طلاق معمولا به دلیل ترس از این مساله که متفاوت از دیگران به نظر برسند ، مایل نیستند که درباره مسائل و مشکلات خانوادگی خود صحبت کنند . این مسئولیت معلم است که در ابتدای هر سال تحصیلی بچه های طلاق را از طریق گزارشات مدرسه و یا از طریق اطلاعاتی که از سایر معلم ها به دست می آورد ، شناسایی کند .

همچنین از این نکته سودمند مطلع گردند که چه مدت است که والدین از هم جدا شده اند تا بر اساس آن تقریبا تعیین نمایند که بچه در چه مرحله ای از فرآیند التیام و بهبودی است .

مشورت با والدین تمام دانش آموزان اغلب به راحتی امکان پذیر است . این کار بدین منظور صورت می گیرد تا معلمان از سایر بحرانهای خانوادگی که ممکن است در طی سال تحصیلی پیش آید با اطلاع گردند .

گفتگو درباره احساسات بچه های طلاق

در یک بررسی پیمایشی از حدود 100 نفر از بچه های طلاق قبل از دبستان تا نوجوانهایی که والدینشان در سنین پیش دبستانی آنها از یکدیگر جدا شده بودند مصاحبه به عمل آمد ، که مشخص شده دو احساس غالب در این بچه ها وجود دارد : یکی احساس خشم و دیگری احساس غمگینی .

بچه های طلاق نیازمندند که بدانند داشتن این احساسات درست و واقعی است و آنها در این مورد تنها نیستند . آگر آنها بی میل از بیان احساساتشان هستند ، باید این فرصت به آنها داده شود تا به طریق دیگری خود را مطرح و بیان نمایند .

استفاده از عروسک های خیمه شب بازی ، طرح های ساخته نشده (طرح هایی که بچه ها با ابتکار خود می توانند آنها را روی هم سوار کرده و طرحی بسازند ) ایفای نقش و نوشتن خلاق از جمله راهبردهایی است که در کلاس درس موفقیت آمیز بوده اند .

برای مطالعه علل طلاق و فروپاشی خانواده کلیک کنید .

کتاب درمانی یرای بچه های طلاق

استفاده از کتابهای داستانی که به بچه های طلاق کمک می کند تا اوقات سختی را که پیش آمده طی کنند ، مطمئنا برای معلم های مقطع ابتدایی ، راهبرده جدیدی نیست . خوشبختانه تعدای از کتابهای کتابهای با ارزش ویژه نوجوانان با طلاق سرو کار دارد .

تعدادی از این کتابها را بچه های طلاق مستقلا مطالعه می کنند ، اما موثرترین راه استفاده از این کتابها با صدای بلند خواندن آنها برای دانش آموزان است تا پس از آن درباره محتوای داستانها با یکدیگر بحث نماییم . به گزارش اسان طب با این روش ، معلم می تواند به شخصیت تک تک دانش آموزان پی ببرد ؛ چه آنهایی که با طلاق به شکلی شخصی سرو کار دارند و چه سایر بچه ها که همیشه می توانند از یک درس جهت فهم و مهربانی کردی بیشتر استفاده کنند .

منبع :

asanteb.com

نظرات