آگهی بنری
تبلیغات بنری
.
خرید بک لینک ویکیوز شرکت نرم افزار عارف رایانه

Loading...

توصیه هایی در مورد نحوه تشویق کودکان

23452 10 دی 1394 خانواده , روانشناسی , سبک زندگی , متفرقه , مطالب ویژه آسان طب » خانواده » توصیه هایی در مورد نحوه تشویق کودکان همیار آسان طب

روشهاي مختلفي در نحوه تشویق کودکان داشته باشيد. با نگاه ، نوازش ، اسباب بازي ، تحسين، تشكر ، اظهار رضايت دادن سكه هاي خرد براي انداختن در قلك و .... ميتوانيد كودكان را تشويق نماييد .تشويق و تحسين كودكان نبايد اغراق آميز و به دور از واقعيت باشد .

نحوه تشویق کودکان

هركودك و نوجواني براي تثبيت ، اصلاح و تغيير برخي از رفتارهايش محتاج تقويت مي باشد . نحوه تشویق کودکان در تقویت رفتارهای کودک تاثیر گذار است . معمولا كودكان رفتارهايي را مي آموزند كه پيامدهاي مطلوبي براي آنها داشته باشد . پيامد هاي خوشايند و مطلوب عامل برانگيزاننده اي است كه به كودك مي آموزد تا رفتارهاي درست را از نادرست بازشناخنه و بدانها عمل نمايد . تشويق ، تاييد ، توجه تحسين هاي والدين را مي توان عاملي تقويت كننده محسوب نمود .

بي ترديد توجه به رفتارهاي مطلوب كودكان هم كم هزينه تر و هم از لحاظ زماني به صرفه تر از توجه به رفتارهاي نامطلوب است . بنابراين توجه به رفتارهاي مطلوب ، بخش عمده اي از اداره رفتار و مديريت پيامد است كه والدين بايد آن را بياموزند .

توصیه هایی مربوط به نحوه تشویق کودکان

به منظور رسيدن به مديريت رفتار در كنترل و هدايت رفتارهاي كودكان توصيه هاي زير درباره ی  نحوه تشویق کودکان كمك كننده خواهد بود كه عبارتند از :

1- وقت و انرژي خود را تنها صرف واكنش و نشان دادن به رفتارهي نامناسب فرزندان ننماييد .

2- آموزش رفتارهاي مناسب را قبل از اينكه كودك دچار مشكل گردد طرح ريزي و به كار گيريد .

3- منتظر بروز رفتارهاي مناسب در كودكان خود نباشيد ، بلكه موقعيت ها را آگاهانه فراهم كنيد .

4- پذيرش كودك را مشروط به رفتارهاي مطلوب ندانيد . بلكه نياز به تاييد را يك نياز بي قيد و شرط تصور كرده و به او تفهيم نماييد كه در همه حال دوستش داريد .

5- عشق خود را بي دريغ به بچه ها نشان دهيد تا امنيت رواني آنها تامين گردد .

6- تحسين خود را متوجه رفتارهاي كودك نماييد تا شخصيت وي .

7- انتقادهاي خود را متوجه رفتارهاي كودك نماييد تا شخصيت او .

8- كودكان را با كلام دوگانه (تشويق همراه با انتقاد) سردرگم ننماييد .

9- به جاي جستجوي نقاط ضعف كودكان به جنبه هاي مثبت و توانمنديهاي آنها توجه نماييد .

10- روشهاي مختلفي در نحوه تشویق کودکان داشته باشيد. با نگاه ، نوازش ، اسباب بازي ، تحسين، تشكر ، اظهار رضايت دادن سكه هاي خرد براي انداختن در قلك و …. ميتوانيد كودكان را تشويق نماييد .

11- بچه را نزد ديگران تشويق كنيد و از تشويق هايي استفاده كنيد كه بچه ها نسبت به آنها حاس بوده و مورد توجه آنها مي باشد .

12- تفاوت هاي فردي كودكان را فراموش نكنيد ، تاخير هركدام از انواع تشويق ها در كودكان مختلف ، بازتابهاي مختلفي را همراه دارد .

13- تشويق  قبل از انجام عمل صحيح ارائه ندهيد بلكه آن را بعد از بروز رفتار مطلوب ارائه دهيد.

14 – تشويق و تحسين كودكان نبايد اغراق آميز و به دور از واقعيت باشد .

با 6 مورد از نشانه های بیماری کودکان اشنا شوید .

منبع :

asanteb.com


# # # # # # # # # # # #

نظرات

*

code